Najveće britanske banke i kompanije za upravljanje imovinom biće testirani protiv mogućih potresa gorih od prošlogodišnjeg kolapsa na tržištu obveznica ili pandemije virusa korona. Ovo je deo strategije Banke Engleske (BOE) koja pokušava da anticipira kako finansijske institucije koje nisu banke mogu da povećaju opterećenje u finansijskom sistemu.
Više od 50 učesnika na finansijskom tržištu, uključujući banke, osiguravajuća društva, kompanije za upravljanje imovinom, hedž-fondove i penzione fondove, biće deo hipotetičkog scenarija centralne banke kojim će se testirati čitav sistem, navodi se u saopštenju. Njima su dostavljeni detalji o ozbiljnom, ali isto tako i verovatnom scenariju.
„Ovaj test pretpostavlja krizu koja se širi brže, većeg je obima i upornija je od onih koje smo videli u nedavnim periodima tržišne nestabilnosti“, navodi se u saopštenju centralne banke. „Vežba nije test otpornosti pojedinačnih firmi koje učestvuju. Objavljeni materijali neće pružati informacije ni o jednoj pojedinačnoj firmi“, dodaje se.
Opširnije
BOE ponovo ostavila kamatnu stopu na 15-godišnjem rekordu
Referentna kamatna stopa BOE, koja i na prethodnom sastanku nije menjala monetarnu politiku, ostala je na 5,25, što je ujedno i najviši nivo od 2008. godine.
02.11.2023
Nemačka i Velika Britanija ne vide povratak ruskim energentima
Čak i ako Rusija završi rat u Ukrajini i dođe do promene režima u Moskvi, trgovinski odnosi između Evrope i njenog bivšeg najvećeg dobavljača energenata ne bi bili obnovljeni.
18.10.2023
Britanska privreda se u avgustu blago oporavila
Oporavak delimično odražava odsustvo faktora koji su smanjili privrednu aktivnost u julu, a to su oblačno i kišno vreme i veliki štrajkovi.
12.10.2023
BOE blisko sarađuje sa Britanskom finansijskom regulatornom agencijom (FCA) i Penzijskim regulatorom u okviru vežbe, koja je najavljena u junu. Učesnici će razmotriti scenario i dostaviti svoje odgovore u januaru, a konačni izveštaj centralne banke o vežbi treba da bude objavljen do kraja sledeće godine.
Scenario iz testa uključuje mnoge elemente nedavnih događaja na tržištu, uključujući dešavanja na tržištu obveznica prošle godine. Kada su cene dužničkih hartija od vrednosti pale zbog plana smanjenja poreza tadašnje premijerke Liz Truss, menadžeri penzijskih fondova koji koriste takozvanu LDI strategiju koja štiti od preniskih, a ne previsokih prinosa, našli su se u problemu. Centralna banka je na kraju morala da reaguje kako bi stabilizovala tržište.
Novi test bi mogao da uključi scenario u kojem se troškovi zaduživanja vlade Velike Britanije povećavaju "veoma naglo" pošto se prinosi na desetogodišnje obveznice povećaju za 115 baznih poena, saopštila je centralna banka. To bi bilo slično kretanjima viđenim tokom pomenutih problema penzionih fondova.
U još jednom primeru, Banka Engleske je rekla da bi scenario mogao ponovo da testira firme na rast prinosa na korporativne obveznice investicionog rejtinga denominovanih u funtama. Centralna banka je saopštila da je takav problem zabeležen tokom „jurnjave za gotovinom“ tokom ranih dana pandemije u martu 2020. godine. Tada su tržišta novca zabeležila odlive jer su investitori masivno prodavali najlikvidnije investicione instrumente i obarali cenu sigurnim investicijama.