Pomno praćena metrika kamatnih stopa uverila je stručnjake Morgan Stanleyja da evrozona može da izdrži dalje povećanje troškova pozajmljivanja, podstičući njihov optimistični pogled na jedinstvenu valutu.
Kratkoročno gledano, takozvani spread (raspon) – razlika između tromesečne stope i onoga gde je investitori vide za 18 meseci – inverzan je za mnoga tržišta, uključujući Sjedinjene Američke Države (SAD) i Novi Zeland, ali ostaje manje-više ravan za evrozonu posle pada u januaru. To je znak da Evropska centralna banka (ECB) može da nastavi s povećanjem kamata kako bi smanjila inflaciju, a da pritom ne mora previše da brine o uticaju na privredu, ocenio je David Adams, šef strategije za devizno tržište Grupe 10 u okviru ove banke.
"Kada je inverzan, to je signal da je centralna banka potencijalno dovoljno pooštrila uslove", naveo je Adams. "To je u skladu s idejom da takve privrede ulaze u recesiju. U Evropi je to relativno ravno – što je signal da Evropa može da podnese veće stope."
Opširnije
Evrozona na putu da izbegne recesiju dok energetska kriza jenjava
Privreda evrozone ove će godine proći bolje nego što se ranije strahovalo usled blage zime i visokog nivoa uskladištenog gasa.
13.02.2023
Čak 98 odsto CEO-ova očekuje recesiju ove godine
Međutim, vide se prvi pozitivni rezultati akcija centralnih banaka, kaže Katarina Kovačević, senior konsultant za strategiju EY-Parthenon.
10.02.2023
Kamatne stope su nas razmazile, ovo je vraćanje u normalu
Recesije neće biti ni u SAD, ni u EU, smatra profesorka Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Gordana Kordić.
10.02.2023
Ni tvrdo ni meko prizemljenje - dijagnoza možda glasi kotrljajuća recesija
Sada se, pored 'soft' i 'hard landinga', javlja i treći oblik ekonomskog tumačenja - takozvana parcijalna ili kotrljajuća recesija, svojevrsni hibrid prethodne dve.
11.02.2023
Evro je u padu u odnosu na dolar i funtu od početka februara, dok tržišta ukazuju na to da bi moglo doći do daljeg slabljenja valute. Ali izgledi da ECB može zadržati rastuće stope uz otpornu privredu, ukazuju na dugoročni rast valute, prema navodima iz Stanleyja.
Oni su u novembru preporučili investitorima da zauzmu dugoročne pozicije kada je u pitanju evro u odnosu na funtu i predviđaju da će se par vratiti na vrednosni nivo iznad 0,93 ove godine, sa sadašnjih 0,8880. Američka banka očekuje oslanjanje Velike Britanije na strani kapital i privredne izazove za tu zemlju kao posledicu povlačenje funte.
"Pesimistični smo po pitanju funte, posebno u poređenju s evrom", naveo je Adams. "Rast EUR/GBP je naše glavno uverenje za trgovinu."
Manje skeptični
Procena o tome koliko je pooštravanje potrebno da bi se inflacija dovela u red pokazala se kao veliki izazov i za donosioce odluka, i za investitore, imajući u vidu vreme koje je potrebno da se uticaj viših stopa ispolji. Dok se ukupna inflacija u evrozoni smanjuje, bazna inflacija (koja ne uključuje hranu i energiju) tek treba da padne.
ECB - poslednja velika banka na razvijenom tržištu koja je počela da diže kamate - podigla je kamatne stope za oko 300 baznih poena od jula. Nove ekonomske projekcije sledećeg meseca pomoći će da se odredi koliko je još pooštravanja potrebno, izjavio je ove nedelje Mario Centeno, član upravnog veća.
Zasada je blaga zima ublažila energetsku krizu na kontinentu, a tržišta rada se još drže, podupirući stav Evropske komisije da će blok ove godine za dlaku izbeći kontrakciju. Tržišta novca se klade na najvišu stopu u rasponu između 3,5 i 3,75 odsto do septembra.
Prema Adamsovim rečima, daleko je od izvesnog da će se kratroročni spread u evrozoni preokrenuti kao u SAD, gde je prošlog meseca pao na -110 baznih poena.
"Prošle godine investitori su bili skeptični prema prognozi ECB da bi evrozona mogla da izbegne recesiju, s obzirom na to da su cene energije veoma visoke", rekao je Adams. "U ovom trenutku pak oni dolaze do stava da Evropa može da izbegne recesiju."
- U pisanju teksta pomogao James Hirai.