Na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu pojavljuje se nova podela u svetskom bankarstvu. Sjedinjene Američke Države (SAD) već su odložile primenu bazelskih standarda, što bi moglo da vodi dodatnoj deregulaciji, dok bankari u Evropi osećaju da su u nepovoljnoj poziciji. Finansijski rukovodioci takođe imaju različite poglede na Trumpovu politiku po pitanju kriptovaluta.
Podele među bankarima
Generalni direktor UniCredita Andrea Orcel rekao je za Bloomberg da se očekuje da će SAD biti znatno ispred Evrope po pitanju manje regulacije. S obzirom na to da američke banke posluju u Evropi, to će evropske banke staviti u konkurentski nepovoljniji položaj.
Opširnije
Jačanje Evrope i poruke Trumpu - ovo je obeležilo drugi dan foruma u Davosu
Drugi dan godišnjeg sastanka Svetskog ekonomskog foruma u Davosu prošao je uz nešto manje pominjanja Donalda Trumpa, odnosno uz nešto veći fokus na evropske politike i razvoj.
pre 18 sati
Šefica EK svetskoj eliti predstavila plan za borbu s globalnom konkurencijom
"Oko 300 milijardi evra ušteđevine evropskih porodica svake godine se uloži u inostranstvo. To je ključni problem koji koči rast naših tehnoloških startapa", kazala je šefica EK.
pre 21 sat
U Davosu se bije ključna bitka za vođstvo Nemačke
U švajcarskom Davosu Olaf Scholz i njegov suparnik Friedrich Merz predstavljaju svoje vizije kako oživeti najveću evropsku privredu.
pre 21 sat
Milei 'El Loco' vraća se u Davos posle niza pobeda u Argentini
Argentinski predsednik postigao je ono što je malo ko smatrao mogućim pre samo godinu dana
pre 22 sata
Direktor Mahindre: Do 2030. trećina vozila će nam biti električna
Električna vozila trenutno čine samo pet odsto Mahindrine ponude.
21.01.2025
UniCredit regionalne zajmodavce zapravo ne doživljava kao ravnopravne, rekao je Orcel. "Pravi konkurenti kojih se plašimo su američke banke".
Upozorenja koja je Orcel naveo dolaze samo dan nakon što se Donald Trump vratio u Belu kuću s planom za ukidanje birokratije i podsticanje privrednog rasta. Od dolaska na vlast, izdao je niz izvršnih naredbi u brzom pokušaju da ispuni to obećanje.
"Tim predsednika Trumpa stvara veoma poslovno orijentisano okruženje", rekla je Mary Erdoes, direktorka odeljenja za upravljanje imovinom i bogatstvom kompanije JPMorgan Chase & Co. "Nadamo se da će nas to zadržati ispred drugih u svetu."
Potencijalni podsticaj za američke banke mogao bi dodatno proširiti razliku u odnosu na evropske banke, razliku koja raste već više od jedne decenije. Zabrinutost je sada da će stagnirajući rast Evropske unije (EU) dodatno opteretiti perspektive zajmodavaca u regionu.
"Nema sumnje da je Evropi potreban poziv na buđenje kada je reč o regulaciji", rekao je Philipp Hildebrand, potpredsednik kompanije BlackRock Inc. "To ne znači da treba da deregulišete i rizikujete novu finansijsku krizu, ali morate uzeti u obzir konkurentnost."
Bazelska pravila
Jedan od glavnih fokusa za evropske banke biće implementacija kapitalnih pravila poznatih kao Bazel III. Prvobitno je njihova primena planirana za ovu godinu, ali različite jurisdikcije počele su da odlažu datum početka, prenosi Bloomberg.
Banke širom sveta tvrde da veći kapitalni zahtevi ograničavaju njihovu sposobnost da odobravaju kredite, iako stroži standardi prvenstveno smanjuju njihove rezerve za dividende akcionarima i otkup akcija.
SAD još nisu objavile planove za usvajanje sledeće faze bazelske regulative nakon što je predlog regulatora iz 2023. godine naišao na snažan otpor bankarske industrije. Iako su nadzorna tela krajem prošle godine predstavila ublaženi predlog, nisu precizirali kada bi banke trebalo da se pridržavaju novih pravila.
To je mnoge zemlje širom sveta ostavilo da nagađaju kada ili da li će SAD ikada sprovesti ovaj predlog. Banka Engleske već je odložila primenu Bazela za godinu dana, navodeći neizvesnost primene standarda u SAD.
EU je takođe odložila implementaciju nekih delova Bazela, mada je deo pravila već na snazi. Takođe se kreće izuzetno sporim tempom kada je reč o drugim merama za podsticanje finansijske industrije.
Direktorka Commerzbank AG Bettina Orlopp izjavila je da postoje ohrabrujući znakovi da je Brisel spreman da pojednostavi deo pravila EU za bankarstvo u svetlu promena u pristupu SAD.
"Zalažemo se za preispitivanje i razmatranje, barem daljeg sprovođenja bazelskih kapitalnih pravila", rekla je Orlopp. "EU treba da razmotri prilagođavanje planova s obzirom na to šta SAD i Velika Britanija rade."
Regionalne prednosti
Ako obećanje o deregulaciji podstakne američku privredu, neke evropske firme sa značajnim operacijama u SAD mogle bi imati razloga za oprezni optimizam, uključujući UBS Group AG.
"Iskrena procena je da nova administracija verovatno neće uvesti nove regulative, što je za bankarski sektor već samo po sebi uspeh", rekao je generalni direktor Sergio Ermotti u razgovoru s urednikom Bloomberg Newsa Johnom Micklethwaitom.
"Nadamo se da ćemo videti pojednostavljenje u smislu izbegavanja preklapanja zadataka različitih agencija u SAD, što bi bio dobrodošao potez", rekao je Ermotti. "Iskreno, ne verujem da bi trebalo da dođe do ogromne deregulacije za veće banke."
Generalni direktor UBS-a suočava se sa sopstvenim izazovima kod kuće u Švajcarskoj jer vlada te zemlje nastavlja s planovima za povećanje kapitalnih zahteva zbog nove veličine i složenosti banke nakon preuzimanja Credit Suissea 2023. godine.
Ermotti je upozorio da bi stroža pravila mogla ugroziti konkurentnost Švajcarske kao velikog finansijskog centra, ali je istovremeno naveo da švajcarski regulatorni okvir pomaže njegovoj banci da se razlikuje od drugih.
Wall Street gleda dalje od Trumpovog mim-koina i fokusira se na kripto-planove
Finansijski rukovodioci okupljeni ove sedmice u Davosu takođe imaju različite poglede na Trumpovu politiku po pitanju kriptovaluta. Postoje dve slike: Trump kao šampion kripta, koji obećava da će osloboditi industriju pogođenu višegodišnjim regulatornim pritiscima, i Trump kao mim-koin.
Fokus elite u Davosu je više na prvoj slici uz nadu da će Trump progurati zakone koji će olakšati njihovim kompanijama ulazak u kripto-tržište, što su JPMorgan Chase & Co. i BlackRock Inc. već počeli da rade.
"Mislim da ćemo s Trumpovom administracijom početi da vidimo konvergenciju tradicionalnih finansija i kripta, što je nešto što nam je potrebno", izjavila je Jenny Johnson, izvršna direktorka Franklin Templeton Investmentsa, u intervjuu za TV Bloomberg.
Problem je u tome što Trump kao mim-koin sada rizikuje da zakomplikuje agendu Trumpa kao spasioca kripto-industrije.
Novčić, koji je brzo dostigao tržišnu kapitalizaciju od 15 milijardi dolara nakon lansiranja u petak, a zatim izgubio gotovo 50 odsto vrednosti, mogao bi otežati usvajanje zakona o kripto-tržištu u Kongresu, naveo je analitičar TD Cowena Jaret Seiberg u belešci.
Cena bitcoina, izvorne kriptovalute, pokazuje koliko toga zavisi od Trumpovog drugog mandata. Povukao se sa rekordno visoke vrednosti u utorak nakon što podrška za kripto-industriju nije bila među nizom izvršnih naredbi koje je Trump izdao odmah po stupanju na dužnost, što su mnogi očekivali.
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
104.998,97 USD
-1.789,7 -1,68%
cena na otvaranju
106.789,17
prethodna cena na zatvaranju
106.788,67
ovogodišnja zarada
12,8684%
dnevni raspon
104.954,62 - 106.790,08
raspon u 52 nedelje
49.212,74 - 109.241,11
Nakon što je pobedio na izborima, Trump je jasno pokazao svoje namere birajući zagovarače kriptovaluta za ključne pozicije, uključujući Howarda Lutnicka, izvršnog direktora Cantor Fitzgerald LP, za ministra trgovine.
Za izvršne direktore okupljene u Davosu ove nedelje, sledeći, s nestrpljenjem iščekivani korak je jasno definisan regulatorni okvir za stvari poput čuvanja digitalnih aktiva.
"Kod kripta, ključno pitanje za banke je da li mogu da ga čuvaju?", rekao je Ron O'Hanley, izvršni direktor State Street Corpa. "Do sada to nisu mogli zbog načina na koji su primenjivana računovodstvena pravila. Ali u kojoj meri se to menja, to je nešto što bi nas zanimalo", prenosi Bloomberg.
Neki izvršni direktori u Davosu pokušali su da izbegnu kontroverzu oko Trumpovog mim-koina, umesto toga naglašavajući svoje oprezne korake u ulasku u svet kriptovaluta.
Odlazeći izvršni direktor ABN Amro Bank NV Robert Swaak rekao je da kriptovalute predstavljaju nešto na šta holandska banka treba da obrati veliku pažnju. Kada su ga u intervjuu pitali o Trumpovom mim-koinu, odgovorio je: "Kada izlažete velike grupe klijenata alternativnom obliku valuta, morate biti sigurni da je to zaista mera ili valuta koja se može koristiti na siguran način. A za mene to znači da mora postojati određeni stepen zrelosti do kog mora da dođe."
(Tekst dopunjen videima.)