Kriptovalute su neizbežno bile na dnevnom meniju finansijskih direktora i donosilaca političkih odluka koji su se ove nedelje okupili u idiličnom snežnom selu Davos. Naime, poslovna elita ima različite poglede na politiku o kriptovalutama 47. američkog predsednika Donalda Trumpa, sa dve dominantne filozofije.
Prva posmatra Trumpa kao kripto-šampiona koji obećava da će osloboditi industriju višegodišnjeg regulatornog pritiska. Druga filozofija se, međutim, dotiče Trumpa kao nosioca mim-koina.
Finansijska elita se više fokusira na prvu filozofiju u Davosu sa nadom da će Trump doneti zakon koji će njihovim kompanijama olakšati ulazak na kripto-tržište. Prve korake su dosad uglavnom potezali JPMorgan Chase i BlackRock.
Opširnije
Bankari u Davosu Trumpovu deregulaciju vide kao vetar u leđa, Evropa zaostaje
Na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu pojavljuje se nova podela u svetskom bankarstvu. SAD su već odložile primenu bazelskih pravila.
22.01.2025
Ima li smisla kupiti kripto-novčiće Donalda ili Melanije Trump
$Trump token lansiran nekoliko dana pre predsedničke inauguracije.
20.01.2025
Zakonodavna oluja i bombastičan početak 'Trumpovog efekta'
Samo nekoliko sati pre preuzimanja vlasti – šta će učiniti Donald Trump?
20.01.2025
Trump povukao najprofitabilniji potez u istoriji kripto-tržišta
Uoči predsedničke inauguracije, lansiran je $Trump token.
20.01.2025
"Mislim da ćemo sa Trumpovom administracijom početi da vidimo približavanje tradicionalnih finansija i kriptovaluta, što nam je potrebno", rekla je Jenny Johnson, izvršna direktorka Franklin Templeton Investmentsa u intervjuu za TV Bloomberg.
Trump mim-koin loš PR za industriju
Problem je u tome što sa mim-koinom Trump sada rizikuje da zakomplikuje dnevni red nove administracije kao spasioca kripto-industrije. Mim-koin, koji je brzo dostigao tržišnu kapitalizaciju od 15 milijardi dolara nakon lansiranja u petak i od tada je izgubio skoro 50 odsto svoje vrednosti, mogao bi otežati američkom Kongresu donošenje zakona o kriptovalutama, rekao je analitičar TD Covena Jaret Seiberg.
Izdavanje novčića $TRUMP je dobilo mnogo kritika. "Ova vrsta mim-koina, koja obično nije povezana ni sa kakvim osnovnim poslom i stoga je veoma špekulativna za investitore i potencijalno veoma profitabilna za osnivače, pomera granice etički neprihvatljivog ponašanja još dalje", objasnila je za Bloomberg Danielle Brian, izvršna direktorka projekta Project on Government Oversight.
Trenutno se mim-koin prodaje po ceni od 41 dolara.
Nejasna kripto-strategija nove administracije
Uprkos Trumpovom zvaničnom povratku u Belu kuću, kripto-strategija nove administracije još nije potpuno poznata. Iako se novi predsednik okružio ličnostima koje se smatraju jakim pristalicama kriptovaluta, on tek treba da izda neku izvršnu naredbu koja utiče na industriju.
U periodu između izbora u novembru i inauguracije u ponedeljak, imenovao je, između ostalih, generalnog direktora Cantor Fitzgeralda Howarda Lutnicka (novi sekretar za trgovinu) i Paula Atkinsa (novi predsednik komisije za hartije od vrednosti) koji je naklonjen kriptovalutama, na važne ekonomske pozicije.
U decembru je kripto-tržište posebno obradovalo imenovanje Atkinsa, koji je bio član pomenute komisije od 2002. do 2008. godine, a kasnije je osnovao konsultantsku kompaniju Patomak Global Partners, koja savetuje finansijske kompanije o kriptovalutama. Takođe je kopredsedavajući digitalne privredne komore, koja promoviše digitalne valute od 2017. godine.
Takođe, još nije poznato kako će nova administracija postupiti s najavljenim planovima da uspostavi nacionalnu rezervu bitcoina i, prema Trumpovim rečima, učini Sjedinjene Američke Države (SAD) kripto-centar planete.
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
102.309,43 USD
-1.761,92 -1,69%
cena na otvaranju
104.071,36
prethodna cena na zatvaranju
104.071,36
ovogodišnja zarada
9,8003%
dnevni raspon
101.536,62 - 104.495,36
raspon u 52 nedelje
49.212,74 - 109.241,11
Cena najvrednije i najstarije kriptovalute trenutno se kreće iznad 105.000 dolara po novčiću, nakon što je u ponedeljak premašila 109.000 dolara.
Regulatorna pitanja
Poslovna elita okupljena u Davosu takođe željno iščekuje jasno definisane regulatorne okvire koji će se pre svega ticati čuvanja digitalne imovine. "Što se tiče kriptovaluta, ključno pitanje za banke je da li mogu da ih čuvaju", rekao je Ron O'Hanley, izvršni direktor State Streeta. "Do sada to nisu mogli da urade zbog načina na koji se primenjuju računovodstvena pravila".
U Davosu su neki izvršni direktori pokušali da izbegnu kontroverzu oko Trumpovog mim-koina, naglašavajući umesto toga svoje oprezne korake u ulasku u svet kriptovaluta.
Odlazeći izvršni direktor ABN Amro Bank NV Robert Swaak rekao je da su kriptovalute nešto na šta njegova banka treba da obrati veliku pažnju. "Kada velike grupe kupaca izlažete alternativnom obliku valute, morate da se uverite da je to zaista valuta koja se može bezbedno koristiti. To znači da mora da postoji određeni nivo zrelosti", rekao je on o Trumpovom mim-koinu.