Analitički tim Bloomberg Adrije je u svom novom kvartalnom izveštaju o makroekonomskim kretanjima donose nešto optimističniji pogled na privredni rast u regionu, pa su blago podignute projekcije bruto domaćeg proizvoda Severne Makedonije u 2024. godini, Srbije u 2025. i Hrvatske u obe godine.
U najnovijoj kvartalnoj analizi, koju u celosti možete da pročitate OVDE, analitičari kažu da će rast u 2024. i 2025. gurati potrošnja domaćinstava, kao i veći izvoz.
"Zemlje Adria regiona su pokazale otpornost na globalna recesiona kretanja. Uprkos manjoj inostranoj tražnji koja je sprečavala veći rast, domaći faktori su odneli prevagu i privrede održali na putu rasta", kažu analitičari.
Opširnije
Glavni pokretač rasta ove godine biće privatna potrošnja, ocenjuje FREN
Očekuje se da će tokom druge polovine godine inflacija ući u granice ciljnog koridora NBS tri ±1,5 odsto.
20.03.2024
Analitičari: Nemačka je u recesiji
Bruto domaći proizvod smanjiće se za 0,1 odsto u prvom kvartalu, pokazala je anketa.
18.03.2024
Brnabić: BDP u januaru rastao 3,8 odsto, više projekcije za prvi kvartal
"Najveći doprinos rastu u januaru je dao IKT sektor i sektor poslovnih usluga", navodi se u saopštenju vlade.
08.03.2024
Manji broj porudžbina novi je znak slabosti nemačke privrede
Podaci objavljeni u četvrtak pokazuju smanjenje tražnje od 11,3 odsto u januaru u odnosu na prethodni mesec.
07.03.2024
Fiskalne politike neće biti toliko ekspanzivne nakon što prođu izborni procesi u 2024, naročito jer su već podignute plate i penzije, a državama će naruku ići i nešto niži prinosi na državne obveznice.
"Inflacija će se stabilizovati na nešto nižim nivoima u 2024. i 2025. godini. Fokus će biti na domaćoj tražnji i poboljšanju na tržištu rada, a smanjenja kamatnih stopa centralnih banaka očekujemo sredinom godine", kažu analitičari.
Srbija
Što se Srbije tiče, analitičari očekuju privredni rast od tri odsto u 2024.
"Očekujemo da će se domaća potrošnja oporaviti jer je u 2023. privrednom rastu doprinela nešto manje. Plate beleže realni rast, a sporija inflacija dovodi do boljeg raspoloženja među potrošačima", piše u izveštaju.
Investicije u infrastrukturu će porasti kada krene izgradnja objekata za EXPO 2027.
Stanje u proizvodnom sektoru će se poboljšati zbog direktnih stranih investicija i radne snage koja je još uvek jeftinija nego u zemljama u okruženju, a naruku mu idu i nešto bolje projekcije privrednog rasta evrozone što bi moglo da uveća uvozne kapacitete monetarne unije.
"Spoljna tražnja će biti glavna u podsticanju izvoza, naročito kada direktne investicije iz prethodnog perioda krenu da daju rezultate", kažu analitičari.
Oni dodaju da će potrošnja domaćinstava i investicije u infrastrukturu ostati solidne i u 2025, ali će njihov doprinos u 2025. biti nešto manji. "Postoje šanse da privredni rast bude i brži zbog infrastrukture, ako se neki projekti budu odvijali brže od planova", zaključuju.
Slovenija
Analitičari očekuju da će privredni rast Slovenije u 2024. iznositi 2,1 odsto, što je isto kao i projekcija iz prošlog kvartala.
"Potrošnja domaćinstava će zadržati svoj snažan doprinos zahvaljujući povećanju plata i poboljšanju raspoloženja potrošača", navode analitičari i dodaju da će rast doći prvenstveno kao rezultat rasta eksterne tražnje.
Prvi signali se već vide kroz rast industrijske proizvodnje, a ovakva kretanja će dovesti do rasta uvoza za potrebe industrije.
Za 2025. godinu analitičari očekuju privredni rast od dva odsto. "Iako očekujemo rast inostrane tražnje, Slovenija već koristi gotovo sve svoje raspoložive resurse, a radna snaga uglavnom dolazi iz drugih zemalja. Udeo stranaca u radnoj snazi u Sloveniji je od 2013. porastao sa sedam na 14 odsto, i očekujemo da se takve tendencije nastave zbog starenja stanovništva", kažu analitičari.
Hrvatska
Kako navode analitičari Bloomberg Adrije, hrvatski BDP će ove godine biti uvećan za 2,8 odsto, a rast će voditi dobar investicioni profil i oporavak spoljne trgovine.
Mesečni podaci pokazuju da je izvoz u januaru porastao nakon devet meseci pada, što bi moglo da znači da Hrvatska ulazi u oporavak u pogledu ovog pokazatelja. Takođe, i uvoz se popravlja, iako još uvek beleži pad.
Investicije će rasti i zbog fondova Evropske unije i rasta građevinskog sektora. Iako će biti teško da se prevaziđe prethodna turistička sezona (u pogledu broja turista), sporija inflacija bi mogla da turiste učini spremnijim da više troše.
"Za 2025. godinu očekujemo rast od 2,3 odsto, a rast će uglavnom doći kao rezultat nešto veće eksterne tražnje i investicija, dok će domaća potrošnja rasti nešto sporije zbog visoke baze i sporiji rast zarada", zaključuju analitičari.
Bosna i Hercegovina
Privreda Bosne i Hercegovine će u 2024. rasti istim tempom kao i privreda Hrvatske, pa će bruto domaći proizvod biti uvećan za 2,8 odsto.
Do ovoga će dovesti niža osnovica iz prethodne godine i veći priliv novca iz fondova Evropske unije, naročito kako se budu približavali pregovori o pridruživanju.
"Ovo će privući više investicija, naročito zbog toga što postoji raspoloživa radna snaga, i ubrzaće reforme. Efekti će se još više osećati u godinama koje dolaze", kažu analitičari.
Priliv direktnih stranih investicija je u prva tri kvartala već na nivou cele 2022. godine.
Doprinos će dati potrošnja, ali naročito rast izvoza, pošto je na zemlju značajno uticala lošija ekonomska aktivnost u EU (izvoz u zemlje EU je opao za oko osam odsto u 2023).
"Očekujemo da će se ovi trendovi nastaviti i u 2025. godini, kada će BDP rasti tri odsto međugodišnje. Investicije će nastaviti da doprinose rastu, a njih će gurati infrastruktura i strane investicije", kažu analitičari.
Severna Makedonija
Severna Makedonija će u 2024. godini zabeležiti privredni rast od 2,4 odsto nakon što je rast BDP podbacio u 2023. "Za 2024. očekujemo pozitivan doprinos oporavka privreda glavnih trgovinskih partnera, naročito Nemačke, gde Severna Makedonija najviše izvozi", pišu analitičari.
Izvoz će rasti, a još brži tempo rasta doći će u srednjem roku kada krenu da se osećaju efekti većih stranih investicija i niršoringa do kog dolazi jer Severna Makedonija ima najjeftiniju radnu snagu od svih država Adria regiona.
Tržište rada može da pretrpi odlive s obzirom na to da je slobodan protok radne snage dogovoren u okviru inicijative Otvoreni Balkan. Ovo će smanjiti nezaposlenost, ali i ugroziti ukupnu zaposlenost u oblasti visoke potražnje za radnom snagom.
"Predstojeći izbori mogu predstavljati izazov ako se formiranje vlade produži, a politički rizici porastu. Sa pozitivnije strane, očekujemo da Severna Makedonija dalje povećava potrošnju, kada plate nastave snažan rast", kažu analitičari.
Novi plan rasta za Zapadni Balkan će ubrzati reforme i omogućiti dodatno finansiranje, povećanje ukupnih investicija i atraktivnost tržišta, kažu analitičari, koji očekuju da će se privredni rast u 2025. ubrzati na tri odsto.