Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić je nakon sednice Saveta za koordinaciju akivnosti i mera za rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) rekla da je BDP Srbije u januaru rastao 3,8 odsto i da će zbog rasta bržeg od očekivanja i privredni rast u prvom kvartalu biti bolji od očekivanja.
"Najveći doprinos rastu u januaru je dao IKT sektor i sektor poslovnih usluga", navodi se u saopštenju vlade.
Podsećanja radi, 3,8 odsto je iznosio i privredni rast u poslednjem kvartalu 2023. godine, dok je BDP u celoj prošloj godini rastao za 2,5 odsto. Za ovu godinu vlada očekuje privredni rast od 3,5 procenata, dok Narodna banka očekuje rast u rasponu od tri do četiri odsto.
Opširnije
Manji broj porudžbina novi je znak slabosti nemačke privrede
Podaci objavljeni u četvrtak pokazuju smanjenje tražnje od 11,3 odsto u januaru u odnosu na prethodni mesec.
07.03.2024
Kineske akcije pale, cilj za BDP nije impresionirao tržišta
Premijer Li Qiang je predstavio cilj privrednog rasta od pet odsto, koji je isti kao prošlogodišnji.
05.03.2024
Priključenje na evropski voz i ulaganje u talente obezbediće Srbiji siguran rast
Najveća mogućnost za Srbiju da ostvari siguran i dugoročni rast jeste da se uključi u "evropski voz", ali i da ulaže u obrazovanje i u talentovane ljude.
04.03.2024
BDP u poslednjem kvartalu 2023. nosili poljoprivreda i građevinarstvo
Poljoprivreda rasla 7,7 odsto
29.02.2024
Brnabić je istakla da su građevinstvo, industrija, putna infrastruktura, turizam, sektor IKT i poslovnih usluga, i nova tržišta ključne oblasti privrede koje beleže rast i koje treba da budu u fokusu, navodi se u saopštenju.
„Premijerka je, govoreći o oblasti turizma, istakla da ova privredna delatnost beleži značajan rast, koji se pre svega ogleda u većoj poseti stranih turista i naglasila da ova grana privrede ima veliki potrencijal za privredni rast“, piše u saopštenju.
Analitičari Bloomberg Adrije za ovu godinu projektuju rast od tri procenta, dok za 2025. godinu očekuju nešto brži rast (od 3,2 odsto).
Posmatrano po delatnostima, u četvrtom kvartalu 2023. godine, u odnosu na isti period prethodne godine, značajan realni rast bruto dodate vrednosti zabeležen je u sektoru poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, 7,7 odsto, sektoru trgovine na veliko i malo i popravke motornih vozila, saobraćaja i skladištenja i usluga smeštaja i ishrane, a 3,4 odsto i sektoru građevinarstva, 7,4 odsto.
Posmatrano po agregatima upotrebe bruto domaćeg proizvoda, u četvrtom kvartalu 2023. godine, u odnosu na isti period prethodne godine, realni rast zabeležen je kod svih agregata: izdaci za finalnu potrošnju domaćinstava, 2,5 odsto, izdaci za finalnu potrošnju neprofitnih institucija koje pružaju usluge domaćinstvima (NPID), 3,4 odsto, izdaci za finalnu potrošnju države, 5,9 odsto, bruto investicije u osnovna sredstva, 5,2 odsto, izvoz robe i usluga, 0,3 odsto i uvoz robe i usluga, 4,2 odsto.
U pisanju pomogla Marijana Avakumović.