Nakon devet meseci pada godišnje inflacije u Bosni i Hercegovini (BiH), u avgustu je zabeležen rast cena proizvoda i usluga za ličnu potrošnju za 4,7 odsto, s julskih četiri odsto.
Cene su u avgustu 2023. godine u odnosu na prethodni mesec u proseku zabeležile rast od jedan odsto. Na mesečnom nivou najviše su poskupeli prevoz (3,7 odsto) i stanovanje i režije (1,4 odsto). Hrana i bezalkoholni napici su skuplji za 0,6 odsto, a isto toliko porasle su i cene nameštaja i kućnih uređaja, kao i restorana i hotela. Pojeftinila je odeća i obuća za 1,4 odsto.
Međutim, cene su u avgustu veće za 4,7 odsto u odnosu na isti mesec lani, a najviše su rasle cene ostalih dobara i usluga (9,2 odsto), kao i hrane i bezalkoholnih napitaka i nameštaja, kućnih uređaja i redovnog održavanja kuće (za po osam odsto).
Opširnije
Sad su podaci o inflaciji ključ za smanjenje kamatnih stopa
Centralni bankari se još ne slažu apsolutno da su kamatne stope dostigle svoj vrhunac.
25.09.2023
'Kamatne stope ECB biće restriktivne koliko god to bude potrebno'
Procena zvaničnika ECB o restriktivnosti monetarne politike zavisiće od podataka.
22.09.2023
Inflacija u UK neočekivano usporila šesti mesec zaredom, BoE i Sunak slave
Inflacija u UK usporila je na 6,7 odsto u avgustu međugodišnje, što je najniži nivo u poslednjih 18 meseci.
20.09.2023
Godišnja inflacija u avgustu u evrozoni blago usporila na 5,2 odsto
Godišnja inflacija u evrozoni u avgustu blago je usporila na 5,2 odsto, objavio je u utorak Eurostat.
19.09.2023
Potrošnja u Srbiji usporila, u regionu jedino više kupuju u BIH
U Srbiji će do Nove godine 37 proizvoda biti pod oznakom "Bolja cena".
19.09.2023
Troškovi stanovanja i režija, kao i cene u restoranima i hotelima i za rekreaciju i kulturu rasli su za više od sedam odsto. Pad cena zabeležen je u odeljcima odeće i obuće za 5,8 odsto i prevoza za 6,4 odsto.
Rast inflacije bio je očekivan jer su prethodno isto pokazali i entitetski podaci. Potrošačke cene su u Republici Srpskoj u avgustu ove godine veće za 1,1 odsto u odnosu na jul. Na godišnjem nivou, stopa inflacije opet je krenula uzlaznom putanjom, dosegnuvši 5,9 odsto.
Istovremeno, i cene u FBiH ponovo rastu, pa je godišnja inflacija dostigla 3,6 odsto. U odeljku prevoza zabeležen je najveći rast cena, i to za 3,8 odsto.
Analitičari su saglasni da bi nedavni rast cena nafte mogao dovesti do toga da inflacija ostane povišena. Marko Đogo, dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, kaže da BiH ne vodi monetarnu politiku.
"Imamo taj 'currency board', gde praktično monetarnu politiku prenosimo iz evrozone, tako da kod nas ponuda novca ne zavisi od nas, samo zavisi tražnja novca. Tražnja za novcem, odnosno niska inflacija u ovom trenutku odražava slabu privredu", kaže Đogo.