Fed će sigurno nastaviti sa podizanjem kamatnih stopa na jesen. Kineska ekonomija sve više usporava. Recesija kuca na vrata Evrope, a neki misle i u SAD. Zašto bi veliki presedan bio izbegavanje recesije i koje tri metode su idealne za ulaganje u ovim vremenima, rekao nam je Denis Alajbeg sa Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta.
Čija su bolja predviđanja za budućnost, tržišta akcija ili obveznica?
Predviđaju različite stvari. Akcije su povezane sa ekonomskim rastom. Kupujete akcije jer očekujete rast. Agregatna tržišta akcija rastu. Statistike pokazuju da su berze dobri prediktori ekspanzije i recesije. Nisu idealni, ali su prilično dobri. Tržište obveznica je drugo. Vlasnik obveznice ne učestvuje u rastu kompanije. Oni su koncentrisani na predviđanje inflacije i kamatnih stopa. Tako se dešavalo od 2008. do 2021. godine. Imamo brutalno medveđe tržište na tržištu obveznica od 2021. Ovo nije zabeleženo 40 godina.
Opširnije
Mađarska u recesijskim okovima, ekonomije istočne Evrope se bore
Mađarska je neočekivano utonula dublje u recesiju zbog najduže ekonomske kontrakcije u zadnjih 28 godina.
16.08.2023
Fed igra igru čekanja kako bi pobedio recesiju
Sve veći broj ekonomista predviđa da će SAD izbeći recesiju, iako ćemo tek 2024. godine moći da odahnemo.
14.08.2023
Recesija brine investitore, kupuju obveznice, sumnjaju u akcije
Velika većina investitora očekuje recesiju u SAD pre kraja 2024.
07.08.2023
Nemačka izašla iz zimske recesije, mada samo uz stagnaciju BDP-a
Nemačka je izašla iz zimske recesije u drugom tromesečju ove godine.
28.07.2023
MMF povećao prognozu svetskog ekonomskog rasta, ali rizici ostaju
Međunarodni monetarni fond (MMF) revidirao je blago naviše očekivanja za svetsku ekonomiju ove godine.
25.07.2023
Da li dolazi recesija?
Voleo bih to da znam. Najiščekivanija recesija u istoriji. Većina je bila uverena da dolazi. Kriva prinosa je dobar prediktor nadolazeće recesije. Do sada je inverzija krive prinosa samo jednom pogrešila. Jasno je da su očekivanja takva da dolazi recesija, ali nikako da dođe. Ali tako je u privredi - kada većina nešto očekuje, onda će tržišta učiniti suprotno i to se sada dešava.
Koliko će se recesija u SAD odraziti ovde?
Potpuno smo integrisani u tržište EU. Ideja da bi Hrvatska mogla da izbegne scenario koji pogađa Nemačku ili neko drugo veliko tržište je iluzorna. Ne možemo biti 100 odsto sigurni da će doći do recesije. Možda će ovo biti veliki istorijski presedan, pa recesija ne dolazi, ali to bi bila drugačija paradigma, veliki istorijski izuzetak.
Kako će tržišta roba izgledati na jesen?
Bilo kakva prognoza u periodima koji su interesantni investitorima je teška. Trenutno je toliko slučajnosti da je predviđanje uzaludno. Ako ćemo ipak pokušati, možemo reći da je glavna tema ekonomska aktivnost, odnosno pitanje da li ćemo ući u period stagnacije, kao što se trenutno vidi u Kini, ili će biti solidnog rasta? U slučaju da dođe do slabljenja privredne aktivnosti, cene sirovina ne bi trebalo da rastu.
Gde investirati u ovim vremenima?
Da znam odgovor na ovo pitanje, plovio bih privatnom jahtom i družio se sa Jeffom Bezosom. Ako imate 20-godišnji horizont, kupite globalno raspršeni akcijski fond. Teško je poverovati da će bilo koja druga klasa imovine nadmašiti akcije. Druga varijanta je Bafetov pristup i podrazumeva da čekate sledeću recesiju. Kad ona dođe, treba kupovati akcije. Čim postane javno dostupno da je recesija stigla, onda treba kupiti akcije - kvalitetnih kompanija. Postoji i treći pristup, koji je popularizovao Nassim Taleb. U njemu se navodi da imate 90 odsto svoje imovine u najsigurnijoj klasi imovine, a to su trezori. Sa preostalih 10 odsto špekulišete u visokorizičnim klasama imovine. Ako cene u tih 10 odsto rastu, držite, ako padnu, prodajte i ponovite.