Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji učestvuje na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu najavio je u utorak da će narednih dana u Kragujevcu početi proizvodnja električnog modela automobila "fiat grande panda".
"To je važna stvar, ali još nismo izgradili ni mrežu električnih punjača. Moraćemo mnogo da radimo i da budemo neuporedivo efikasniji", rekao je Vučić novinarima u Davosu.
Dan ranije na otvranju Foruma je najavio da će Gorgia Meloni, premijerka Italije, za desetak dana posetiti Srbiju, što se poklapa sa početkom serijske proizvodnje Stellantisovog električnog automobila.
Opširnije
Sa električnom 'pandom' stiže i mamac za kupce u Srbiji
Kraj januara trebalo bi da obeleže dve stvari: početak serijske proizvodnje električne "fiat grande pande" u Kragujevcu i usvajanje uredbe o subvencionisanju električnih vozila.
15.01.2025
Proizvodnja 'fiat grande pande' u Srbiji počinje u trećoj nedelji januara
Početak serijske proizvodnje ovog automobila u Stellantisovoj fabrici u Kragujevcu najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
31.12.2024
Stellantis u decembru seče proizvodnju u Italiji, ali zato počinje u Srbiji
Kompanija od sledeće nedelje smanjuje proizvodnju zbog slabe potražnje za električnim i luksuznim automobilima, a potpuna obustava proizvodnje najavljena je za 2. decembar i trajaće do 5. januara.
28.11.2024
Svetska banka: 'Fiat grande panda' podiže srpski BDP za jedan procentni poen
Kada se pokrene serijska proizvodnja električnih automobila u Kragujevcu uticaj na srpsku privredu biće ogroman, kaže Lazar Šestović
17.10.2024
Masovna proizvodnja ovog modela je trebalo da počne u poslednjem kvartalu prošle godine, ali je odložena za početak ove jer je u međuvremenu Carlos Tavares, čelnik zajedničke kompanije Fiata i Peugeota podneo ostavku nakon spora s odborom kompanije oko toga kako zaustaviti pad prodaje i akcija. Stellantisu, kao i celoj automobilskoj industriji u Evropi ne cvetaju ruže.
Stellantis je u novembru saoštio da počinje prodaja ovog električnog automobila, koji se na tržištu pojavio u dve verzije, "la prima" i "red" po ceni od 25.000 evra pa naviše. Njapre je ponuđen kupcima u Francuskoj i Holandiji, koje daju najveće subvencije.
U Francuskoj verzija "red" se prodaje po ceni od 17.900 evra (uključujući ekološki bonus), dok je 24.900 bez odbitka, s tim što u Francuskoj postoji dodatnih 2.500 evra podsticaja ako se staro vozilo menja za novo. Tako da može da se kupi za 15.400 evra.
Luksuznija "la prima verzija" košta 18.400 evra (ukljućujući bonus i zamenu staro za novo), odnosno 27.900 evra bez odbitka.
Subvencija za kupovinu novog električnog automobila u Holandiji iznosi 2.950 evra po vozilu. Tamo verzija "red" košta od 25.990, odnosno 23.040, dok "prima" košta od 28.990, odnosno 26.040 evra zbog državnih subvencija.
U Srbiji budući kupci za sada mogu da računaju na subvencije od oko 5.000 evra, mada je ranije najavljivano da će biti dodatnih subvencija za električni automobil koji se bude proizvodio ovde.
Ukoliko bi se pokrenula serijska proizvodnja električnih automobila u kragujevačkoj fabrici u punom kapacitetu uticaj na srpsku privredu bio bi veći od jednog procentnog poena na rast BDP-a, rekao je nedavno Lazar Šestović, glavni ekonomista Svetske banke za Srbiju.
Poređenja radi kada je pokrenuta prozivdnja fiata 500 L u Kragujevcu u prvoj godini je proizvedeno 117.000 vozila, a izvoz je te 2013. vredeo oko 1,2 milijarde evra. To je ujedno bila godina najveće proizvodnje, koja je kasnije bila sve manja dok se nije iscrpela potražnja za tim modelom i proizvodnja obustavila 2022. godine.
Dušan Marković, profesor na Ekonomskom fakultetu, rekao je u intervjuu za Bloomberg Adriju sobzirom na nestabilnost na evropskom tržištu, kome je "fiat grande panda" namenjena, upitan je obim proizvodnje i stepen iskorišćenja kapaciteta, naročito u budućnosti.
"Potom, ako znamo da baterija čini 40 odsto stvorene vrednosti vozila, onda se postavlja pitanje koji će biti stepen lokalno stvorene vrednosti. Vredi se podsetiti, mada nije u potpunosti uporedivo, da je stepen dodate vrednosti u proizvodnji "fiat 500L" iznosio između 30 i 40 odsto", smatra om.
Kragujevačka fabrika FCA je trebalo da uloži uložiti 162 miliona evra u proizvodnju električne "pande". FCA je u većinskom vlasništvu Stellantisa sa oko 66 odsto udela, dok je manjinski partner Vlada Srbije. Državna subvencionija za prozvodnju je 48 miliona evra.