Stellantisov novi proizvodni program u Kragujevcu daje solidan uvid u njihovu stratešku orijentaciju: deljenje evropskog tržišta sa Kinom, učenje njihovog modela proizvodnje (zarad poboljšavanja kontrole lanca snabdevanja) i uvođenje pristupačnog električnog automobila.
Odluka da se uvedu dve varijante "fiat grande panda" jeste u funkciji potražnje, profitabilnosti i zaštite od rizika. Hibridi su trenutno jeftiniji za proizvodnju, te su i pristupačniji za generalnog potrošača (što je posebno bitno usled tromih novih registracija automobila i Stellantisovih opadajućih isporučenih količina).
Električni automobili su i dalje teret za marže (a posebno sa oni sa niskom prodajnom cenom), te prisustvo hibridnog modela cilja da potkrepi profitne marže nove operacije. Uzimajući u obzir precenjenu potražnju za električnim automobilima, Stellantis (poučen od diversifikovanih igrača kao što je Toyota) ipak ne ide na celovito električni portfolio, na šta se aludiralo u prethodnim izveštajima kompanije i što je deo njihove dugoročne 100 odsto električne strategije.
Opširnije
Stellantis pokazao 'fiat grande pandu' koju će proizvoditi u Srbiji
Stellantis je saopštio da je "grande panda" prva u seriji novih modela koji će biti lansirani svake godine do 2027.
17.06.2024
Ako ne možeš da ih pobediš, pridruži im se – tranzicioni izazovi automobilske industrije
Evropska zelena tranzicija umnogome zavisi od povećanog snabdevanja minerala – litijuma, bakra i nikla.
03.06.2024
Stellantis razmatra proizvodnju još dva modela u Italiji kako bi smirio tenzije
Ideja je nastala kako bi se umirili lokalni političari jer kompanija razmatra premeštanje dela proizvodnje u druge zemlje.
27.05.2024
Dok Stellantis pokreće EV fabriku u Srbiji, Dongfeng bi u Italiju
Kineska kompanija Dongfeng razmatra otvaranje fabrike u Italiji kapaciteta više od 100.000 vozila godišnje
17.04.2024
Proizvodnja u Kragujevcu je Stellantisov ustupak novim kineskim saveznicima i otvaranje vrata evropskom tržištu. U kratkom roku, ovo daje Stellantisu konkurentsku prednost, ali u dugom roku (i uzimajući u obzir generalnu skepsku evropske legislative ka bilo kojoj subvencionisanoj kineskoj operaciji) carine se mogu primeniti na električne automobile koje Leapmotor planira da proizvodi u Kragujevcu (T03 i C10).
Takođe, evropska potrošačka baza i dalje gaji određenu skepsu ka ponudi sa istoka. Stellantis jeste doveo Kinu bliže Evropi, ali pitanje ostaje kako će Evropa reagovati na ovog "trojanskog konja" i koliko će kanibalizovati prodaju Stellantisovih modela.
Ako gledamo godišnje podatke za EU, prošle godine je registrovano 37 odsto manje električnih vozila nego u 2022. (količinski), iako je prema podacima ACEA registracija svih automobila porasla 13, 9 odsto u istom periodu.
Što se očekivanja tiče, subvencije znače skuplje kineske automobile, što bi u teoriji trebalo da zaštiti potražnju za evropskom ponudom. Svakako, zbog problema sa infrastrukturom punjenja i relativno visokim troškom nabavke električnog vozila ne očekujemo značajan rast u potražnji za EV u kratkom i srednjem roku. Većina proizvođača je najavila da zadržavaju SUS i hibridne motore, to jest oprezno čekaju da tehnologija pojeftini i da vide kako će se kineska konkurencija pozicionirati.