Air Serbia je u martu prevezla 271.102 putnika, što je za 15 odsto više u poređenju sa istim mesecom 2023. godine.
Srpska nacionalna avio-kompanija je tokom marta imala 3.018 letova, odnosno osam odsto više nego u martu 2023. godine, saopšteno je u sredu.
Opširnije
Air Serbia ostvarila rekordan profit od 40,5 miliona evra
"Radićemo na daljoj stabilizaciji saobraćaja, produbljivanju mreže i unapređivanju usluga koje se pružaju putnicima“, rekao je Jiri Marek, generalni direktor Air Serbije.
18.03.2024
Saznajemo: Air Serbia poleće za Šangaj već ove godine
Kineski Hainan Airlines već leti za Peking
26.02.2024
Loša procena posade uzrok udesa na letu Air Serbije za Diseldorf
U preliminarnom izveštaju potom se konstatuje da je avion poleteo iza sebe ostavljajući oblak prašine i slabo uspinjuči se.
22.02.2024
Kontrola letenja dala jasno uputstvo pilotu aviona za Diseldorf
Istraga koju sprovodi Centar za istraživanje nesreća u saobraćaju sastavljena je iz dva dela.
21.02.2024
Prvi kvartal 2024. godine bio je uspešan za Air Serbiju. Tokom prva tri meseca prevezli su više od 750.000 putnika, odnosno 110.000 putnika više nego u istom kvartalu prethodne godine. Osim toga, imali su 16 odsto više letova u poređenju sa brojem letova u prva tri meseca prethodne godine. Očekuju da će uskoro prevesti milionitog putnika u 2024. godini. Poređenja radi, taj broj putnika u 2023. godini zabeležen je tek 8. maja.
Nove avio-linije za Kinu
Siniša Mali, ministar finansija, na Kopaonik biznis forumu je najavio da je u toku nabavka dva nova širokotrupna aviona za Air Serbiju, od kojih će jedan stići u julu, a drugi u septembru. Izjavio je i da će biti otvorene dve avio-linije za Kinu, za Guangdžou i Šangaj, već u oktobru, pri čemu se razmatra još jedna za SAD, preciznije za Majami.
Prošle godine 4,19 miliona putnika
Prošle godine su prevezli 4,19 miliona putnika i ostvarili profit od 40,5 miliona evra. Prema preliminarnim rezultatima, zabeležila je prihod od 627,9 miliona evra, premašivši pola milijarde evra prihoda prvi put od 2013. godine, od kada kompanija posluje pod sadašnjim imenom.
U međuvremenu, Etihad se krajem prošle godine povukao iz Air Serbije zbog sopstvenih poslovnih odluka, kako je obrazložio, mada u poslednjih pet godina nije aktivno učestvovao u radu kompanije. Najpre je imao 49 odsto udela. Država je za vreme pandemije virusa korona dokapitalizovala ovu kompaniju dva puta, najpre 2020, a potom 2022. godine, tako da je postala vlasnik 83,58 odsto te avio-kompanije.
Air Serbia je raskinula partnerstvo sa koncesionarom beogradskog aerodroma, kompanijom Vinci, kada je reč o zemaljskom opsluživanju, odnosno usluzi čekiranja i brige o prtljagu. Te poslove je od 5. marta 2024. godine od kompanije Belgrade airport preuzeo britanski Menzies Aviation, "od kojeg se očekuje snažna podrška ambicioznim planovima daljeg rasta Air Serbije, posebno po pitanju redovnosti saobraćaja i upravljanja prtljagom putnika". Jer upravo su brojna kašnjenja i gubljenje prtljaga bili razlog za prekid saradnje sa Vincijem.