Japanski proizvođači automobila nalaze se među najlošije rangiranim u najnovijoj proceni Greenpeacea o napretku u prelasku na električna vozila i smanjivanju upotrebe fosilnih goriva.
Na poslednjem mestu na toj lestvici našla se kompanija Suzuki, a nisko na njoj nalaze se i Toyota, Honda i Nissan, pokazuje izveštaj koji organizacija Greenpeace objavljuje na godišnjem nivou, ocenjujući 15 tradicionalno najvećih igrača u automobilskoj industriji.
Iako su japanski automobilski proizvođači zapravo bili pioniri u uvođenju malih baterija i električnih motora napravljenih s ciljem da motori s unutrašnjim sagorevanjem postanu što učinkovitiji, znatno sporije napreduju kada je reč o potpunom prelasku na električna vozila.
Opširnije
Carina na kineska EV bi škodila Nemačkoj, kaže ministar
EU počela istragu o navodnim subvencijama proizvođačima električnih automobila.
18.10.2023
Kia predstavila električno vozilo koje se može transformisati u spavaću sobu
Kia Corp. predstavila je novo kompaktno električno vozilo i dva konceptualna EV.
14.10.2023
Huawei izaziva Teslu, akcije kineskog proizvođača EV skočile 50 odsto
Novo električno vozilo kompanije Huawei Technologies Co. postalo je hit u Kini.
11.10.2023
Još jedan startap žrtva ogromne gužve na tržištu EV u Kini
Kineski proizvođač automobila WM Motors Ltd. podneo je zahtev za bankrot usred problema sa prodajom.
10.10.2023
Te kompanije zauzele su zajednički stav navodeći da je dobro imati različiti pristup dekarbonizaciji automobila, ali zbog toga su imali nesuglasice s Greenpeaceom i sličnim organizacijama.
"Učinak Suzukija na području dekarbonizacije i elektrifikacije u trenutku kad svi važniji proizvođači automobila polako odustaju od vozila koja koriste motor s unutrašnjim sagorevanjem praktično ne postoji", navodi se u izveštaju koji je objavio Greenpeace.
Kao rezultat takvog pristupa, japanska vozila sada gube tržišni udeo u Kini, Evropi i SAD, dodaje se.
Godišnji poredak izrađuje se na osnovu merila koja uključuju prodaju vozila s nultom emisijom ugljeničnih gasova, odnosno da li ih pokreću baterije ili vodonik. Hibridna vozila nisu uključena u procenu.
Suzuki je odbio da prokomentariše izveštaj, ali je iz kompanije saopšteno da će "nastaviti da nudi više opcija kupcima i radi na postizanju ugljenične neutralnosti po pojedinim regijama".
Toyota je pak objavila da planira da smanji emisije iz novih vozila za 50 odsto do 2035. godine. Kompanija je u maju ove godine pokrenula novi sektor posvećen dizajnu i proizvodnji električnih vozila.
"Kao svetska kompanija, Toyota preduzima korake da postigne ugljičnu neutralnost do 2050. godine, odnosno da smanji globalne emisije gde je to realno što brže", rekao je portparol kompanije.
Vozila za prevoz putnika čine gotovo petinu globalnih emisija ugljeničnih gasova.
Greenpeace smatra da bi veliki proizvođači automobila, ako zaista žele da spreče globalno zagrevanje, trebalo da obustavi prodaju vozila s motorima s unutrašnjim sagorevanjem u Evropi do kraja 2028, a potom u SAD, Kini, Japanu i Južnoj Koreji do 2030. godine.
Toyota je, po broju vozila, trenutno najveći svetski proizvođač i ima za cilj do kraja 2026. dostigne prodaju od 1,5 miliona električnih vozila godišnje, a potom i da poveća taj broj na 3,5 miliona do kraja 2030. godine.