Kako se čini, Beogradsku berzu će nakon NLB Komercijalne napustiti i Alfa-Plam iz Vranja.
Većinski akcionar, kompanija Amasis, otkupila je dodatnih 9.510 deonica po ponuđenoj ceni od 20.892 dinara, navodi se u izveštaju o preuzimanju akcija koji je Beogradska berza objavila u utorak. To predstavlja udeo od 6,68 odsto u kapitalu proizvođača grejnih tela i štednjaka, a nakon otkupa Amasis poseduje 95,09 odsto udela u kompaniji, navodi se.
Sledi izlazak
Akcionar koji stekne 90 odsto ili više akcija u kompaniji ima pravo da skupštini akcionara predloži donošenje odluke o prinudnom otkupu akcija, koja se nakon toga usvaja prostom većinom glasova.
Opširnije
Akcije Metalca najprometnije, cena uvećana za 28 odsto
Vrednost akcija ove kompanije porasla je za 28,3 odsto tokom sedmice za nama.
21.11.2022
Beogradskoj berzi pomoć ne stiže ni sa jedne strane
Na Beogradskoj berzi ne postoji ni dovoljan broj kvalitetnih hartija od vrednosti, ni motivisanih ulagača.
23.11.2022
Belex15 nazadovao četiri odsto u oktobru, Alfa-Plam najveći dobitnik
Od početka godine, indeks je izgubio 3,22 odsto svoje vrednosti, a ovo je ujedno i prvi put da se našao na nivou ispod 800 poena od novembra 2021.
05.11.2022
Upravo to možemo očekivati u slučaju Alfa-Plama, navodi glavni broker Momentum securites Nenad Gujanićić. "Amasis će na skupštini akcionara predložiti odluku o prinudnom otkupu akcija i postaće jedini vlasnik Alfa plama. Nakon toga sledi skidanje kompanije sa berzanskog tržišta", rekao je Gujaničić za Bloomberg Adriju nakon objavljivanja izveštaja.
Atipičan slučaj otkupa
Otkup većinskog udela Alfa-Plama je, kako pojašnjava Gujaničić, tekao na način drugačiji od načina na koji se to najčešće dešava u sličnim situacijama, jer je po pravilu teže otkupiti manjinske akcije kada ih ostane malo.
"Što je vlasništvo više skoncentrisano, teže je nastaviti dalji otkup akcija makar cena u ponudi bila više nego atraktivna, što ovde nije bio slučaj. Štaviše, činjenica da je ovde ponuđač putem ponude stigao do 95 odsto vlasništva u velikoj meri može podupreti tvrdnje manjinskih akcionara o velikom broju povezanih lica u vlasničkoj strukturi koji su sada naprasno 'odlučili' da prodaju akcije", pojašnjava broker.
Kako dodaje, druga specifičnost je to što je Alfa-Plam pre upućivanja ponude za preuzimanje imao oko 300 akcionara, što je relativno mali broj akcionara.
Nastavak muka Beogradske berze
Alfa-Plam je, iako izuzetak u smislu otkupa akcija, samo jedna u nizu kompanija koje napuštaju Beogradsku berzu.
"Nažalost, ovo nije izuzetak već put koji sledi većina kompanija na Beogradskoj berzi. Osim što je loše što se 'pražnjenje' tržišta nikada nije zaustavilo, još gore je što se ova preuzimanja i prinudni otkupi sprovode po cenama koja u velikoj meri ne odražavaju vrednost imovine akcionara", rekao je Gujaničić.
Sličan je bio slučaj sa nekada jednim od najbitnijih igrača na Beogradskoj berzi, NLB Komercijalnom bankom AD. Iz banke su krajem avgusta doneli odluku da se povuku sa tržišta, čime je ona prestala da bude javno društvo.
Kako je tom prilikom za Bloomberg Adriju rekao profesor Ekonomskog fakulteta Đorđe Đukić, logično je da se NLB grupacija, koja je nakon otkupa akcija postala stoprocentni vlasnik NLB Komercijalne banke, želi da nastavi da trguje na Ljubljanskoj berzi, naročito kada se uzme u obzir "besperspektivnost tržišta akcija kompanija i iz finansijskog i iz nefinansijskog sektora" u Srbiji.
U ovome bitnu ulogu ima i zakonski okvir u Srbiji. "Nažalost, domaća regulativa i posebno institucije svojim nedelanjem omogućili su većinskim vlasnicima da prilično jeftino postanu jedini akcionari u kompanijama kojima upravljaju. Time se dodatno ruinira već ionako slabo poverenje ulagača u domaće tržište akcija", dodao je Gujaničić.
Prva polovina godine uspešna
Prema najskorije objavljenim podacima o poslovanju, a to su podaci o poslovanju u prva dva kvartala, Alfa-Plam je bio uspešan u prvoj polovini godine.
Kompanija iz Vranja tako je zabeležila rast neto dobiti od skoro 11 odsto u prvoj polovini 2022. godine urpkos činjenici da su obim proizvodnje i realizacije bili ispod planiranih.
Nakon objavljivanja namere o preuzimanju, vrednost akcija je Alfa-Plama je porasla. Samo u oktobru je cena deonica kompanije porasla za oko 30 odsto.
U nedelji za nama, cena akcija proizvođača grejnih tela je porasla za oko 17 odsto, uz vrlo skroman promet.
Iz Amasisa nisu odgovorili na pitanja Bloomberg Adrije poslata imejlom, a u telefonskom pozivu su nas uputili na brokersku kuću Tesla Capital. Broker nije želeo da komentariše otkup akcija.