Akcije kompanije Alfa-Plam iz Vranja nedelju su završile na nivou od oko 12 odsto iznad vrednosti koju je većinski vlasnik, kompanija Amasis, navela u ponudi za prinudni otkup akcija. Nakon pada od oko dva odsto na nedeljnom nivou, jedna deonica Alfa-Plama vredela je 23.604 dinara, dok je u ponudi Amasisa navedena cena od 20.892 dinara.
Kako je iz kompanije sa sedištem u Beogradu najavljeno ranije, sednica na kojoj će se odlučivati o otkupu preostalih akcija manjinskih akcionara održaće se kasnije u toku dana.
"Trgovanje akcijama Alfe na nivoima iznad cene iz ponude sugeriše očekivanja investitora da bi se sudskim putem manjinski akcionari Alfe mogli izboriti za veću cenu u odnosu na ponudu većinskog vlasnika", navode iz brokersko-dilerskog društva Momentum securities.
Opširnije
Amasis krajem januara otkupljuje akcije Alfa-Plama
Sednica na kojoj će se odlučivati o prinudnom otkupu akcija zakazana je za 23. januar.
04.01.2023
Alfa-Plam na korak od izlaska sa Beogradske berze
Nakon otkupa Amasis poseduje 95,09 odsto udela u kompaniji.
01.12.2022
Belex15 nazadovao četiri odsto u oktobru, Alfa-Plam najveći dobitnik
Od početka godine, indeks je izgubio 3,22 odsto svoje vrednosti, a ovo je ujedno i prvi put da se našao na nivou ispod 800 poena od novembra 2021.
05.11.2022
Alfa-Plam do veće dobiti uprkos manjoj proizvodnji
Neto dobit kompanije rasla je za 11 odsto u prvoj polovini godine uprkos manjem obimu proizvodnje nego što je očekivan.
02.09.2022
Rast profitabilnosti kompanija se ne preliva na berzu
Uspešnije poslovanje kompanija u Srbiji ne znači uvek da će akcije tih kompanija postati vrednije na berzi.
01.09.2022
Beogradskoj berzi pomoć ne stiže ni sa jedne strane
Na Beogradskoj berzi ne postoji ni dovoljan broj kvalitetnih hartija od vrednosti, ni motivisanih ulagača.
23.11.2022
Promet akcija Alfa-Plama iznosio je 8,7 miliona dinara, treći iza akcija Žitopeka iz Niša i Naftne industrije Srbije. Treće po prometu su akcije proizvođača grejnih tela i štednjaka bile i ako se posmatra cela 2022. godina, tokom koje su akcije Alfa-Plama izgubile 22,7 odsto vrednosti.
Netipičan slučaj
Kako je Bloomberg Adrija ranije pisala, otkup akcija Alfa-Plama nije tekao kao što je to uobičajeno slučaj. Podsećamo, prema važećem zakonodavstvu, akcionar koji stekne 90 odsto ili više akcija u kompaniji ima pravo da skupštini akcionara predloži donošenje odluke o prinudnom otkupu akcija, koja se nakon toga usvaja prostom većinom glasova.
Međutim, otkup postaje sve teže izvodljiv što je manji broj preostalih akcionara.
"Što je vlasništvo više skoncentrisano, teže je nastaviti dalji otkup akcija, makar cena u ponudi bila više nego atraktivna, što ovde nije bio slučaj. Štaviše, činjenica da je ovde ponuđač putem ponude stigao do 95 odsto vlasništva u velikoj meri može podupreti tvrdnje manjinskih akcionara o velikom broju povezanih lica u vlasničkoj strukturi koji su sada naprasno 'odlučili' da prodaju akcije", početkom januara je za Bloomberg Adriju naveo glavni broker Momentuma Nenad Gujaničić.
Iz brokerske kuće su u odvojenom saopštenju dodali da postoje i druge okolnosti koje mogu da izazovu sumnju. "Manjinski akcionari Alfe godinama su ukazivali da većinski vlasnik obara cenu akcija trgujući sa povezanim licima. Takođe, kompanija je u nekoliko navrata otkupljivala pa poništavala sopstvene akcije, većinski vlasnik je ukinuo dividendu, što je sveukupno ubrzalo postupak konsolidacije vlasništva", navodi se u saopštenju Momentuma.