Saga o izlasku kompanije Alfa-Plam sa Beogradske berze dobila je još jedan bitan datum. Odbor direktora je sednicu na kojoj će se glasati o prinudnom otkupu akcija zakazao za 23. januar, navodi se u saopštenju kompanije.
Osim usvajanja zapisnika sa prethodne sednice i tačke razno, na dnevnom redu se nalazi samo odluka o prinudnom otkupu akcija od strane kompanije Amasis, koja od pre oko mesec dana poseduje 95,09 odsto akcija proizvođača štednjaka i grejnih tela.
Prema važećem zakonodavstvu, akcionar koji stekne 90 odsto ili više akcija u kompaniji ima pravo da skupštini akcionara predloži donošenje odluke o prinudnom otkupu akcija, koja se nakon toga usvaja prostom većinom glasova.
Proces koji ne liči na ostale
Otkup većinskog udela Alfa-Plama je, kako je krajem novembra za Bloomberg Adriju rekao Nenad Gujaničić iz brokerske kuće Momentum securities, tekao drugačije nego što se to najčešće dešava u sličnim situacijama, jer je po pravilu teže otkupiti manjinske akcije kada ih ostane malo.
"Što je vlasništvo više skoncentrisano, teže je nastaviti dalji otkup akcija, makar cena u ponudi bila više nego atraktivna, što ovde nije bio slučaj. Štaviše, činjenica da je ovde ponuđač putem ponude stigao do 95 odsto vlasništva u velikoj meri može podupreti tvrdnje manjinskih akcionara o velikom broju povezanih lica u vlasničkoj strukturi koji su sada naprasno 'odlučili' da prodaju akcije", naveo je tom prilikom broker.
Kako je dodao, druga specifičnost je to što je Alfa-Plam pre upućivanja ponude za preuzimanje imao oko 300 akcionara, što je relativno mali broj akcionara.
U saopštenju nakon objave o zakazanoj sednici, iz Momentuma ukazuju i na druge okolnosti koje bude sumnju. "Manjinski akcionari Alfe godinama su ukazivali da većinski vlasnik obara cenu akcija trgujući sa povezanim licima. Takođe, kompanija je u nekoliko navrata otkupljivala pa poništavala sopstvene akcije, većinski vlasnik je ukinuo dividendu, što je sveukupno ubrzalo postupak konsolidacije vlasništva", navode iz brokersko-dilerskog društva.
Dobra godina za kompaniju
Prema najskorije objavljenim podacima o poslovanju, a to su podaci o poslovanju u prva dva kvartala, Alfa-Plam je bio uspešan u prvoj polovini godine.
Kompanija iz Vranja tako je zabeležila rast neto dobiti od skoro 11 odsto u prvoj polovini 2022. godine uprkos činjenici da su obim proizvodnje i realizacije bili ispod planiranih.
Nakon objavljivanja namere o preuzimanju, vrednost akcija je Alfa-Plama je porasla. Samo u oktobru je cena deonica kompanije porasla za oko 30 odsto.
Ako posmatramo celu 2022. godinu, deonice Alfa-Plama su izgubile 22,7 odsto svoje vrednosti, a bile su treće po prometu na Beogradskoj berzi.
Prinudni otkup bi se vršio po ceni od 20.892 dinara.