Vrednost indeksa Belex15 nastavila je da pada u oktobru, pa je indeks 10 najlikvidnijih akcija na Beogradskoj berzi zabeležio pad od četiri odsto u oktobru.
Od početka godine, indeks je izgubio 3,22 odsto svoje vrednosti, a ovo je ujedno i prvi put da se našao na nivou ispod 800 poena od novembra 2021. godine.
Ukupan promet ostvaren u oktobru iznosio je 16,3 miliona evra, što predstavlja poboljšanje u odnosu na septembar, ali znatan pad u odnosu na oktobar prošle godine, kada je promet bio veći od 60 miliona evra.
"Domaće tržište akcija nastavilo je pad vrednosti uz veoma skromnu investicionu aktivnost, preslikavši negativan trend koji već duže vreme beleže svetske berze", navode iz brokerske kuće Momentum securities.
Dobitnici i gubitnici
Promet na berzi je bio skroman, a najveći dobitak zabeležio je proizvođač grejnih tela i štednjaka Alfa-Plam iz Vranja. Vrednost akcija kompanije u oktobru je porasla za 30 odsto, nakon što je većinski vlasnik objavio ponudu da otkupi i ostalih 11,59 odsto akcija koje ne poseduje.
Ponuđač, kompanija Amasis, dostavio je ponudu da preostalih 16.510 akcija otkupi po ceni od 20.892 dinara po deonici, čime bi proces konsolidacije bio završen. Cena akcija kompanije je na kraju oktobra porasla na 29.813 dinara.
Najveće padove zabeležile su akcije proizvođača tehničkih gasova Messer Tehnogasa, koje su uz promet od 6,6 miliona dinara zabeležile pad od 10,6 odsto, i Dunav osiguranja. Deonice osiguravajuće kuće su zabeležile pad od 6,5 odsto nakon nešto lošijih poslovnih rezultata izazvanih pandemijom i rastom cena koji je smanjio kupovnu moć korisnika.
Kako iz kompanije naveli nakon objavljivanja rezultata, nakon smirivanja pandemije, očekuje se rast profitabilnosti.
Manjak investicione kulture
Beogradsku berzu inače karakterišu skromni prometi koji su rezultat manjka investicione kulture i nastojanja vlasnika kompanija da konsoliduju vlasnički udeo, o čemu je Bloomberg Adria ranije pisala.
"Udeo domaćeg trgovanja u našem poslovanju pada iz godine u godinu. On nije toliko zanemarljiv u našim prihodima, ali su to uglavnom u pitanju jednokratne transakcije koje dolaze sa konsolidacijom vlasničke strukture u domaćim kompanijama", rekao je tom prilikom Nenad Gujaničić iz Momentum securitiesa.
Istom prilikom, vlasnik Gomexa Goran Kovačević je ocenio kako uslovi za stvarni rad berze ne postoje. "Berza formalno funkcioniše, ali to je više simulacija nego pravi rad", naveo je tada Kovačević.