Investicije Warrena Buffetta u naftu i gas vredne više milijardi dolara s početka pandemije isplatile su se kada je sektor ostvario rekordnu zaradu 2022. Ali umesto da ih rasproda za ogroman profit ove godine, "Prorok iz Omahe" želi više.
Berkshire Hathaway Inc. koristi ovogodišnji pad cena sirovina da bi povećao neke od Buffettovih omiljenih investicija u naftu i gas, pokazujući da najpoznatiji investitor u istoriji vidi priliku u sektoru koji je dugo bio u nemilosti zbog svoje nestabilnosti i uticaja na klimu.
Ranije ovog meseca, Berkshire je pristao da potroši 3,3 milijarde dolara za povećanje svog udela u terminalu za izvoz tečnog prirodnog gasa u Merilendu. Ove godine je takođe povećao svoje učešće u Occidental Petroleum Corp. za 15 odsto i kupio dodatne akcije u pet japanskih trgovaca sirovinama. U međuvremenu, energetska divizija Berkshirea snažno lobira za predlog zakona kojim bi Teksas potrošio najmanje 10 milijardi dolara na elektrane na prirodni gas kako bi podržao svoju mrežu.
Opširnije
Buffett podigao udeo u pet japanskih brokerskih kuća
Berkshire drži udele u kompanijama Itochu Corp, Marubeni Corp, Mitsubishi Corp, Mitsui & Co. i Sumitomo Corp.
19.06.2023
Buffet potvrdio da će ga naslediti Abel, krivi rukovodioce banaka za krah
Konglomerat Berkshire Hathaway objavio je operativni prihod u iznosu od 8,07 milijardi dolara.
08.05.2023
Berkshire Hathaway povećava tempo otkupa akcija na 4,4 milijarde dolara
Berkshire Hathaway je otkupio akcije u iznosu od 4,4 milijarde dolara, što je povećanje u odnosu na isti period prošle godine.
06.05.2023
Buffettov indikator: američke akcije su i dalje precenjene
Tržišna kapitalizacija američkih kompanija smanjena je za 18,6 odsto u drugom kvartalu ove godine.
12.07.2022
U jednu ruku, to je klasično traženje povoljnih prilika od strane Buffetta i potpredsednika Berkshirea Charlieja Mungera. Stalna zabrinutost zbog ekoloških, društvenih i upravljačkih performansi sektora, slaba zarada iz perioda pre pandemije i rizik od pada potražnje za fosilnim gorivima u decenijama pred nama odvratili su mnoge investitore od industrije. Akcijama energetskog sektora trguje se uz najnižu očekivanu stopu prinosa u odnosu na bilo koji drugi sektor u S&P500 indeksu, prema podacima koje je prikupio Bloomberg. Energetski sektor, međutim, generiše najveći protok novca po akciji.
"Ljudi ne gledaju ekonomske podatke koje Buffett i Munger gledaju“, rekao je Cole Smead, izvršni direktor Smead Capital Managementa, koji upravlja imovinom vrednom 5,4 milijarde dolara, uključujući akcije Berkshirea i Occidentala. "Povrat na kapital u uglju, nafti i gasu je zaista veliki u poređenju sa drugim sektorima. A sa ESG-jem, možete ih kupiti jeftinije nego što biste inače."
Nijanse opklade
Ali Buffetova opklada na fosilna goriva nije bez nijansi. Dok Berkshire ostaje treći po veličini akcionar u Chevron Corp, smanjio je svoj udeo za oko 21 odsto u prvom kvartalu. Occidental, Cove Point LNG i japanski trgovački giganti imaju jedinstvena sredstva koja će igrati ključnu ulogu u napajanju sveta bez obzira na to kojim putem će energetska tranzicija krenuti, ako do nje uopšte dođe.
Čak i Berkshireova naizgled jednostavna ulaganja u naftu imaju svoje nijanse. Uzmimo Occidental. Buffett je uložio 10 milijardi dolara kako bi pomogao Occidentalu da pobedi Chevron u nadmetanju za Anadarko Petroleum Corp. 2019, a kompanija sada poseduje područje veličine Jamajke na najvećem i najjeftinijem svetskom nalazištu nafte iz škriljaca.
Na ovogodišnjem godišnjem sastanku, Buffett je naglasio kako se škriljci razlikuju od konvencionalnih izvora sirove nafte u Rusiji i na Bliskom istoku. Bušotine sa škriljcima, iz kojih dolazi većina američke proizvodnje, mogu se brzo pokrenuti i imaju kratak životni vek, što operatere čini fleksibilnijim u reagovanju na potražnju i cene nafte.
"U Sjedinjenim Državama imamo sreću što imamo mogućnost da proizvedemo vrstu nafte koju dobijamo iz škriljaca, ali to nije dugoročan izvor kao što biste mogli pomisliti gledajući filmove", rekao je on, nazvavši je "naftom kratkog veka".
Buffett je takođe rekao da su "obe krajnosti" u debati o klimi postale "smešne" u svojim argumentima.
"Donećemo racionalne odluke", rekao je on. "Ne mislimo da je neamerički proizvoditi naftu."
Cove Point LNG pruža još jedan primer nijansirane energetske igre. Terminal kupuje gas iz obližnjeg škriljca Marselus i rashlađuje ga u tečnost pre slanja širom sveta. Takođe, ima retku mogućnost uvoza gasa, nešto što rivalske fabrike na obali Meksičkog zaliva ne mogu da urade. Globalna potražnja za LNG-jem je značajno porasla poslednjih godina kako Evropa zamenjuje ruski gas, Azija ga koristi za proizvodnju više energije za svoje rastuće ekonomije, a države traže čistije alternative uglju.
Ali Cove Point takođe ima nekoliko jedinstvenih prednosti. Za razliku od nekoliko projekata vrednih milijarde dolara duž obale Meksičkog zaliva koji su stopirani nakon ruske invazije na Ukrajinu, Cove Point je dobro razrađen, budući da je u upotrebi od 2018. Nalazi se u Merilendu na istočnoj obali, gde zakoni otežavaju izgradnju rivalskih objekata, smanjujući konkurenciju. Što je najvažnije, projekat je podržan dugoročnim ugovorima sa kupcima, uključujući Tokyo Gas Co. i Sumitomo Corp. Berkshire je drugi po veličini akcionar Sumitoma posle penzionog fonda japanske vlade.
Osim Buffettovih akcija, Berkshire Hathaway Energy, koji poseduje komunalne usluge, postrojenja za proizvodnju električne energije i dalekovode, posluje snažno. Zarada u diviziji, koju nadgleda Buffettov imenovani naslednik Greg Abel, dostigla je rekordnih 3,9 milijardi dolara 2022, gotovo se udvostručivši u periodu od pet godina. Trebalo bi da Berkshire 5. avgusta objavi rezultate za drugi kvartal.
To je jasan znak da je svetska žeđ za energijom, kako fosilnim gorivima, tako i obnovljivim, nezasitna, čak i kako se klimatska kriza ubrzava. I temperature i potražnja za naftom ove godine dostižu rekordne visine i po svoj prilici će nastaviti da rastu do kraja ove decenije. Zabrinutost oko životne sredine možda je navele druge da se klone energije, ali je takođe možda ostavila otvorena vrata za Buffetta da profitira, rekao je Smead.
"Volim ESG" jer pomaže da akcije nafte i gasa budu jeftine, rekao je Smead. "Siguran sam da Buffett i Munger takođe vole ESG.“