Berkshire Hathaway otkupio je 4,4 milijarde dolara u deonicama, što je više u odnosu na isti period prošle godine, jer se veliki konglomerat Warrena Buffetta suočio s turbulentnim tržištima, koja su nudila manje uspešnih poslova po kojima je investitor poznat.
Iz kompanije je saopšteno da je njen operativni profit iznosio 8,07 milijardi dolara, čemu je doprinela i njena osiguravajuća jedinica, navodi se u saopštenju Berkshirea objavljenog u subotu o zaradi u prvom kvartalu. Kompanija je kasnije bila domaćin godišnje skupštine u Omahi, gde su Buffett i njegov dugogodišnji poslovni partner i potpredsednik Charlie Munger odgovarali na pitanja obožavalaca.
Naslednik
Buffett se najviše suočavao s pitanjem u vezi sa jednom problematikom: njegovim naslednikom.
Opširnije
Berkshire Hathaway povećava tempo otkupa akcija na 4,4 milijarde dolara
Berkshire Hathaway je otkupio akcije u iznosu od 4,4 milijarde dolara, što je povećanje u odnosu na isti period prošle godine.
06.05.2023
Warren Buffett povećava vlasnički udeo u brokerskim kućama u Japanu
Pet velikih brokerskih kuća bavi se ulaganjima u prirodni gas i naftu širom sveta.
12.04.2023
Buffettov indikator: američke akcije su i dalje precenjene
Tržišna kapitalizacija američkih kompanija smanjena je za 18,6 odsto u drugom kvartalu ove godine.
12.07.2022
Buffett je imenovao Grega Abela za glavnog naslednika 2021, a potpredsednik za operacije koje se ne odnose na osiguranje od tada je sve izraženije prisutan. U subotu je Buffett ponovo potvrdio da je "100 odsto zadovoljan" tom odlukom i čak je nagovestio da će sprovesti prelaz po principu "business-as-usual" kad bude ocenio da je vreme za to.
"Greg razume raspodelu kapitala jednako dobro kao i ja. To je sreća za nas", rekao je Buffett na sastanku u Omahi. "On će te odluke donositi, mislim, u istom okviru u kojem bih ih ja donosio. Taj okvir postavljamo već 30 godina."
Nema preuzimanja
Jedan analitičar nazvao je najvećom objavom dana sledeću odluku: Berkshire neće ponuditi potpunu kontrolu nad Occidental Petroleumom, energetskom kompanijom za koju je mesecima povećavao svoje opklade.
Buffettov komentar verovatno je pomogao da se zaustave nagađanja da Berkshire želi da poseduje Occidental nakon što je prošle godine dobio odobrenje američkih regulatora za preuzimanje čak 50 odsto kompanije. Buffett nije isključio mogućnost kupovine dodatnih deonica kompanije sa sedištem u Hjustonu, dodajući da bi mogao - ili ne mora - da traži dalji otkup.
Bankarska previranja
Buffett i Munger bili su toliko uvereni da će im biti postavljena pitanja o nedavnim bankovnim previranjima da su u šali doneli plakate s računovodstvenim klasifikacijama na koje je padalo svetlo u toku njihovog izlaganja. Na jednoj je pisalo "dostupno za prodaju", dok je na drugoj pisalo "držati do dospeća".
Ozbiljnije govoreći, Buffett je okrivio rukovodioce zadužene za propale banke, tvrdeći da bi trebalo da oni budu odgovorni za greške koje su pravili naočigled svih. Takođe, ukazao je "haotične" podsticaje u bankarskoj regulativi, kao i loše iskomunicirane poruke regulatora, političara i medija američkoj javnosti o preokretu.
Buffett je ukazao na First Republic Bank, posrnulog zajmodavca koji je JPMorgan Chase upravo spasao. Podnesci banke pokazali su da je zajmodavac nudio ogromne hipoteke koje nije poduprla država po fiksnim stopama koje su u nekim slučajevima bile samo kamate na deset godina - što je Buffett nazvao "suludim predlogom".
"Radili su to naočigled svih i svet je to ignorisao - dok nije eksplodiralo", rekao je Buffett.
Previranja su započela likvidacijom malog zajmodavca koji je bio prijateljski nastrojen prema kriptovalutama početkom marta, pre nego što su se proširila na tri druge regionalne banke, uključujući banku Silicon Valley. Buffett je rekao da bi za SAD bilo katastrofalno da vlada nije dala garancije za sve depozite SVB, od kojih većinu ne pokriva 250.000 dolara Federal Insurance Deposita.
Do kad dug može rasti?
Dok se zakonodavci utrkuju da reše zastoj u vezi sa gornje granice američkog duga, Buffett kaže da ne vidi mogućnost da Vašington dopusti da SAD ne otplati svoj dug, a to je ishod koji bi izazvao nestabilnost finansijskog sistema.
Ulagači i političari razmišljaju o tome može li američka vlada da izbegne pad zakonske gornje granice duga i potencijalno katastrofalan tehnički bankrot koji bi mogao da usledi.
Uprkos tome što se našla u slepoj ulici, Buffett je ponovio svoje uverenje da je Amerika "neverovatno društvo" u kojem "sve dobro ide". Uzimajući u obzir potencijalne izbore, on navodi da bi i dalje želeo da bude rođen u SAD.
Pad zarade
Kompanija je objavila povećanje od gotovo 13 odsto u operativnim prihodima na 8,07 milijardi dolara za prvo tromesečje, koje je podstaknuto poslovima osiguranja, uključujući auto-osiguranja Geico, koji je postao profitabilan nakon šest kvartala gubitaka.
Ipak, rezultati su došli s sumornijom prognozom: da će se zarada većine Berkshireovih grana kompanije ove godine smanjiti jer se "izuzetan period" za privredu bliži kraju zbog inflacije i rastućih kamatnih stopa.
Ipak, Buffett je rekao kako očekuje da će se zarada u poslovima preuzimanja osiguranja - koja su manje povezana s poslovnim aktivnostima - poboljšati ove godine. Geico je ostvario 703 miliona dolara dobiti jer su veće prosečne premije i niža potrošnja na oglašavanje doprineli dobitku iako je učestalost zahteva pala, rekli su iz kompanije Berkshire.