Tržišna kapitalizacija američkih kompanija smanjena je za 18,6 odsto u drugom kvartalu ove godine, a skoro za četvrtinu od početka godine. Uprkos padu, Baffettov indikator pokazuje da su američke akcije i dalje precenjene i da bi mogle da izgube još petinu vrednosti zbog recesije.
Baffettov indikator meri odnos tržišne kapitalizacije američkih akcija i američkog BDP-a. Nazvan je po američkoj zvezdi među investitorima, Warrenu Buffetu, i može se koristiti za procenu da li su američke akcije precenjene, potcenjene ili pošteno vrednovane.
Na kraju prvog kvartala ove godine tržišna kapitalizacija američkih akcija iznosila je 50.845 milijardi dolara, a realni američki BDP 24.387 milijardi dolara. Buffettov indikator je bio 208,5 odsto.
Prosečna vrednost Buffettovog indikatora od 2003. godine iznosi 127,25 odsto. Kada su na tom procentu, vrednost akcija je fer ocenjena. Akcije koje su dobro procenjene trebalo bi da se vrednuju do prve standardne devijacije. To za navedeni period iznosi 32,65, što znači da su akcije precenjene kada vrednost njihove tržišne kapitalizacije pređe 159,9 odsto vrednosti američkog BDP-a.
Nakon pada vrednosti američkih akcija u drugom tromesečju ove godine (pri nepromenjenoj vrednosti BDP), Baffettov indikator je 30. juna 2022. godine iznosio 169,7 odsto, što je iznad vrednosti po kojoj se američke akcije i dalje fer vrednuju.
Američke akcije su precenjene od juna 2020. U decembru 2020. indikator je premašio 200 odsto, a vrhunac je dostigao na prelazu u 2022, kada je iznosio čak 271,45 odsto. Ovogodišnji pad akcija američkih kompanija tako bi se mogao opisati kao naduvani balon koji je počeo da se izduvava.
Koliko mogu pasti američke korporativne akcije
U prvih deset dana jula tržišna kapitalizacija akcija američkih kompanija porasla je za 2,37 odsto. Da li to znači da neće biti recesije? Ni približno, prema kolumnisti Bloomberga Edwardu Harrisonu, pošto berze nisu dobar pokazatelj onoga što se dešava u realnoj ekonomiji.
"Godine 2007. vrednosti američkih korporativnih akcija dostigle su vrhunac dva meseca pre nego što je recesija počela. Na početku milenijuma dostigle su vrhunac u martu 2000, tačno godinu pre nego što je recesija počela. Godine 1990, recesija je počela istog meseca kada su akcije dostigle vrhunac. Međutim, 1980. godine cene akcija su dostigle vrhunac mesec dana nakon početka recesije", napisao je Harrison u biltenu krajem juna.
Istorijski podaci sugerišu da berze nisu dobre u predviđanju recesije. Istovremeno, pokazuju da tokom recesije vrednost akcija pada tokom čitavog perioda negativnog privrednog rasta, napominje Harrison.
Ekonomska situacija u SAD zavisiće od toga koliko će američka centralna banka (Fed) podići ključne kamatne stope i koliko će inflacija smanjiti profitne marže kompanija. Harrison procenjuje da bi povratak na profitne marže iz 2010. značio pad od 20 odsto za S&P 500.
SAD su praktično već u recesiji
Zvanični podaci o BDP Sjedinjenih Država za drugi kvartal ove godine biće objavljeni 27. jula. Tada će se znati da li se realni BDP u SAD smanjio drugi kvartal zaredom, što bi značilo recesiju. Prognoza centralne banke u Atlanti pokazuje da hoće, i to za 1,2 odsto. Njihov GDPNow model promaši u proseku za manje od procentnog poena u dve nedelje pre zvaničnih podataka od 2011.