Počeo je oporavak turizma u Adria regionu posle dve teške pandemijske godine, pokazalo je istraživanje Bloomberg Adrije. Cene sada igraju veliku ulogu u odlukama putnika, tako da većina neće odustati od putovanja, ali će se odlučiti za jeftinije ponude.
Sve zemlje regiona zabeležile su godišnji rast broja noćenja u proteklih godinu dana, a Slovenija ubedljivo vodi sa rastom od 256 odsto u junu. Druga je Hrvatska, gde je u maju zabeležen rast od 187 odsto, a slede Bosna i Hercegovina sa 78,3 odsto u maju, Severna Makedonija sa 68,6 odsto u maju i Srbija sa 60,8 odsto u junu. Međutim, uticaj pandemije se i dalje oseća te je samo u Srbiji zabeležen veći ukupan broj noćenja u poređenju sa 2019. godinom.
Evropska komisija za putovanja (engl. European Travel Commission – ETC) predviđa da će ukupan broj dolazaka u Evropu ovde godine biti 30 odsto niži od broja dolazaka 2019. Međutim, ETC očekuje da će se oporavak u putovanjima unutar zemalja potpuno oporaviti u toku godine, dok će se međunarodni turizam prevazići rezultat iz 2019. godine tek 2025.
Opširnije
Bez vize u 136 zemalja, srpski pasoš treći po jačini u regionu
Pasoš Srbije zauzima 38. mesto na listi najpoželjnijih pasoša na svetu, koju sastavlja kompanija Henley&Partners.
20.07.2022
Svetska turistička organizacija: U prvom kvartalu skoro tri puta više turista
U prvom kvartalu 2022. svetom je putovalo 117 miliona turista.
07.06.2022
Krajnje je vreme da se stvarno obnove dvorci u Srbiji
Dvorci treba da budu otvoreni za posetioce i dok se rešavaju komplikovani vlasnički odnosi.
24.07.2022
Prema analitičarima Bloomberg Adrije, početkom 2022. godine došlo je do blagog pada u broju putovanja, ali rastu tražnje doprinelo je ukidanje obaveznog testiranja i drugih restrikcija u vezi sa pandemijom virusa kovid 19. Samim tim, pandemija sve ređe utiče na odluke o putovanjima.
Do jače tražnje dolazi uprkos inflaciji jer su putnici akumulirali dodatna sredstva kada nisu mogli da putuju pa je tako vidljiv i rast u prodaji karata za događaje poput festivala i koncerata, posebno u letnjim mesecima. Pored toga, cene u turizmu su se oporavile i blizu su nivoa od pre tri godine, ali ovom trendu nije doprinelo samo povećanje cena nafte ured rata u Ukrajini, već i pritisci radne snage. Naime, veliki broj ljudi je bio primoran 2020. da napusti turizam i usluge. Kako je oporavak privrede počeo i tražnja krenula da raste, postalo je očigledno da postoji manjak zaposlenih u ovom sektoru – samim tim oni koji u njemu rade zahtevaju veće zarade.
Istovremeno, uprkos visokoj inflaciji, podsticajne mere koje su imale za cilj jačanje potrošnje i dalje pomažu turizmu.
Rat u Ukrajini stvorio je dodatnu tražnju jer oni koji beže od sukoba iznajmljuju smeštaj. Međutim, sukob predstavlja i rizik jer je skok cena nafta uzrokovao povećanje troškova i omeo lance snabdevanja, što može negativno uticati na turizam zbog rastuće inflacije. Pored toga, negativan uticaj može imati i ponovo rasplamsavanje virusa kovid 19 kroz nove sojeve.
Putovanja avionom u Adria regionu niža su u poređenju sa ostatkom Sredozemlja, posebno zbog smanjenja broja turista iz Rusije. Uprkos tome, vidljiv je oporavak u ukupnom broju letova iz svih zemalja u regionu, a letnji period će tome dodatno pomoći.
Turistički aranžmani za leto su sve češće popunjeni te ostaje da se vidi da li će se tendencija oporavka nastaviti i u jesenjem i zimskom periodu, posebno u trenucima rizika po platežnu moć stanovništva.