Analitički tim Bloomberg Adrije očekuje oporavak turističke aktivnosti u 2022. godini. Procenjuje se da će prihodi biti na višem nivou u svim zemljama, osim u Bosni i Hercegovini, koja bi trebalo da ostane na nivou iz 2019. godine. S druge strane, u 2023. godini očekuje se usporavanje rasta, budući da će borba protiv inflacije uticati na potrošnju stranih turista i depresivno raspoloženje potrošača.
Od juna do septembra tekuće godine ukupan broj dolazaka turista i noćenja u Adria regionu pokazuju snažan međugodišnji rast. Međutim, i dalje je broj dolazaka turista za pet posto manji nego rekordne 2019. godinu. Broj noćenja veći je za 1,2 odsto, navodi se u analizi analitičkog tima Bloomberg Adrije.
Nedostatak epidemioloških mera, ambijent visokog ekonomskog rasta, kao i dobri pokazatelji na tržištu rada, povoljno su delovali na turističku aktivnost regiona, koji je ostvario 20 miliona dolazaka i 107 miliona noćenja, rekao je rukovodilac analiza makroekonomije i tržišta kapitala u analitičkom timu našeg medija Ivan Odrčić.
Opširnije
Trivago: Evropljani počinju da troše manje na odmore
Sve skuplji troškovi domaćinstva utiču i na potrošnju za vreme odmora.
18.11.2022
UNWTO: Srbija na svetskom vrhu po oporavku turizma
Na svetskom nivou, industrija turizma oporavila se na 60 odsto od nivoa koji je zabeležen pre pandemije.
26.09.2022
Kanjoning – spust u dubine prirode i vlastitih strahova
Kanjoning bi, za početak, mogao da se opiše u tri reči: "samo za najhrabrije".
08.10.2022
Beograd i Vojvodina vukli rast turizma, najviše noćenja Rusa
Očekuje se da će godina biti rekordna, navode iz Turističke organizacije Vojvodine.
01.09.2022
Investitori moraju da nauče razliku: banjski i spa turizam nisu isto
Banjski turizam zavisi od lekovitih voda i svodi se na medicinski turizam, dok se tzv. spa turizam može razviti bilo gde izgradnjom adekvatne hotelske infrastrukture.
11.09.2022
Na veće prihode uticali su i inflatorni efekti, napomenuo je on, gostujući na Bloomberg Adria TV.
"Hrvatska je, pritom, kao turistička sila regiona ukupno prihodovala od stranih turista 3,2 milijarde evra, to jest više nego sve ostale zemlje zajedno", objasnio je Odrčić.
Turizam tokom godine, a posebno u letnjim mesecima, u proseku generiše relativno visoke stope dodate vrednosti privredama regiona. Njegov uticaj na zaposlenost, investicije i proizvodnju proizvoda povezanih s turizmom prilično je značajan.
"Udeo turizma se, prema jednoj nepreciznoj meri - to jest odnosu prihoda od stranih turista u odnosu na BDP - u prvoj polovini godine u regionu prosečno kretao oko pet odsto, pri čemu u Hrvatskoj oko 10,3 odsto, a u Severnoj Makedoniji oko 2,7 odsto", kaže analitičar.
Iako je ukupni prihod najveći u Hrvatskoj, objašnjava, gledano prema prihodima po pojedinačnom dolasku stranog turiste, ona je na dnu lestvice, s prosečnim prihodom po stranom turisti u iznosu od 689 evra. "A to je odlika masovnog turizma, i to u negativnom smislu", kaže Odrčić.
S druge strane, Severna Makedonija je uspela po stranom turisti da prihoduje čak 1.543 evra, imajući naravno na umu da je ukupan broj turista i ukupan prihod dosta manji u toj zemlji.
Naš analitički tim u ovoj godini vidi turističku aktivnost otprilike na nivou 2019. godine. "Glavni razlog za dobre rezultate u ovoj godini dolazi od potrošačkog optimizma koji je znatno povećan posle dugotrajnog perioda pridržavanja strogih epidemioloških mera, ograničenja putovanja, akumuliranja štednje, odnosno prigušene potražnje uopšteno."
Isto tako, smatra naš analitički tim, povećana turistička potrošnja se pripisuje i promenjenim navikama, gde se odmor više ne percipira kao luksuzno dobro, već sve više kao osnovna potreba.
"U sledećoj godini glavne pretnje u turizmu dolaze od svetskog ekonomskog usporavanja, visokih cena energije, materijala i rada, a najave su mnogih hotela da predsezone neće ni biti, jer će mnogi zbog visokih troškova ostati zatvoreni, pa zbog toga očekujemo usporavanje", zaključio je Odrčić.