Srbija je od januara do jula zabeležila ubedljivo najveći rast turističkog prometa među zemljama koje izveštavaju o tom parametru, pokazujući da su promocija turizma, otvorene granice i opšti oporavak industrije posle pandemije doprineli rastu uprkos visokoj inflaciji. Međutim, to ne znači da izazova nema.
Izveštaj Svetske turističke organizacije (UNWTO), objavljen povodom svetskog dana turizma u ponedeljak, pokazuje da je turistički promet u Srbiji porastao za 73 odsto od početka godine u odnosu na nivoe iz 2019. Po tom parametru, iza Srbije se na listi nalazi Sudan, sa rastom od 64 odsto, i Rumunija, sa rastom od 43 odsto. Zatim dolaze Albanija, čiji promet je bio za 32 odsto veći u prvih sedam meseci, i Severna Makedonija, koja je zabeležila rast prometa od 24 odsto, ukazujući na to da je region među onima koji se najbrže oporavljaju.
Opširnije
Beograd i Vojvodina vukli rast turizma, najviše noćenja Rusa
Očekuje se da će godina biti rekordna, navode iz Turističke organizacije Vojvodine.
01.09.2022
Investitori moraju da nauče razliku: banjski i spa turizam nisu isto
Banjski turizam zavisi od lekovitih voda i svodi se na medicinski turizam, dok se tzv. spa turizam može razviti bilo gde izgradnjom adekvatne hotelske infrastrukture.
11.09.2022
EU priprema novu sankciju Rusiji: ukidanje viznih olakšica
Ministri spoljnih poslova Evropske unije pripremaju ograničenje ruskim turistima u pogledu viza za ulazak u delove Evrope, objavio je u nedelju Financial Times.
28.08.2022
Veća ponuda i održivi razvoj prilika za turizam u Srbiji
Rukovoditeljka sektora za ciljeve održivog razvoja UNDP-a rekla je da treba povećati turističku ponudu u Srbiji.
02.08.2022
Podaci za države koje izveštavaju o turističkom prometu odnose se na prvih pet do sedam meseci ove godine.
Među državama i teritorijama koje izveštavaju o turističkim dolascima, najveći rast u odnosu na pretpandemijski period imali su Američka Devičanska Ostrva (+32 odsto), Albanija (+19 odsto), Sent Marten (+15 odsto) i Etiopija i Honduras (obe države su imale rast od 13 odsto).
Na svetskom nivou, industrija turizma oporavila se na 60 odsto od nivoa koji je zabeležen pre pandemije, ali je zato od januara do jula viđen skok aktivnosti od 172 odsto u poređenju sa prvih sedam meseci 2021. godine, čemu je doprineo početak oporavka od pandemije, naveli su iz UNWTO.
"Turizam nastavlja da se oporavlja, ali ostaje nekoliko izazova, od geopolitičkih do ekonomskih. Sektor vraća nadu i prilike ljudima svuda u svetu. Sada je takođe vreme da se preispita turizam, kuda on ide i kako utiče na ljude i planetu", rekao je generalni sekretar UNWTO Zurab Pololikashvili.
Sve više putnika se odlučuje za odlazak van svoje zemlje pošto su restrikcije u kretanju zbog virusa kovid 19 prethodno to onemogućavale. UNWTO napominje da čak 86 zemalja nije imalo restrikcije u vezi sa virusom kovid 19 sredinom septembra ove godine, međutim, najmanji oporavak je i dalje primetan u Aziji, gde su se restrikcije najsporije popuštale.
Osim smanjenja restrikcija, turističkim dolascima i prometu doprineli su i mnogi ruski i ukrajinski putnici koji beže od ratnog stanja, a ulaze u zemlju kao turisti. Podaci pokazuju da je veliki broj imućnijih Rusa odlučilo da ode na Bliski istok zbog rata. Osim toga, taj region imao je veliki rast i zbog toga što je veliki broj islamskih vernika posetilo Saudijsku Arabiju radi tradicionalnog hadžiluka – tako je u prvih sedam meseci ove godine broj međunarodnih dolazaka na Bliski istok povećan za ogromnih 287 odsto, a samo u Saudijskoj Arabiji je isti iznos skočio za 121 odsto.
Srbija je takođe vidljivo postala poželjna destinacija za Ruse pošto već mesecima koriste bezvizni režim između dve zemlje. Mobilizacija 300.000 ruskih rezervista dodatno je usložnila situaciju, a poželjnost putovanja u Srbiju opet je porasla. Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je 25. septembra za televiziju "Pink" da je od početka rata u Ukrajini stiglo oko 12.000 Rusa, a više od polovine njih je već dobilo radne dozvole.
Neizvesnost i dalje prisutna
Anketa UNWTO u kojoj su učestvovala stručna lica iz branše, pokazala je da pada optimizam eksperata, ali da uprkos tome očekuju dalji oporavak industrije. Čak 65 odsto ispitanika veruje da će 2023. godina biti bolja za turizam od 2022.
Međutim, u odnosu na maj ove godine, kada je 47 odsto eksperata verovalo u oporavak na nivoe od 2019. godine u 2023, u najnovijoj anketi se taj se iznos smanjio na 27 odsto. Prema najnovijim podacima, 61 odsto očekuje da će se 2024. godine broj međunarodnih turističkih dolazaka na svetskom nivou vratiti na onaj iz 2019. godine, ali upozoravaju da će ekonomski faktori, poput rastuće inflacije i rasta cene nafte koji doprinosi skupljem transportu i cenama smeštaja, negativno uticati na kupovnu moć putnika.