Nekada se znalo: lekar ti prepiše rehabilitaciju u banji, tamo te pregleda drugi lekar, a medicinsko osoblje prati svaki korak tvog boravka – tako je za Bloomberg Adriju odlazak u banju opisala jedna baka iz istočne Srbije koja već 40 godina više puta godišnje posećuje banje i baš u tom komentaru se vidi zašto je važno praviti razliku između tradicionalnih banja i tzv. spa turizma.
"U Srbiji, termin banjski turizam se tradicionalno koristi za destinacije i smeštaj koji su primarno fokusirani na zdravstveno rehabilitacione aktivnosti. Dok je spa turizam novija terminologija i vezuje se za smeštaj viših kategorija sa razvijenim rekreativnim sadržajima koji u fokusu imaju relaksaciju, odmor i opšte blagostanje turiste", objasnila je za Bloomberg Adriju Dragana Milovanović, osnivač NVOI Hospitality Consultinga, koji posluje u Srbiji i inostranstvu.
Srbija nema more, te ne može biti morska destinacija, s druge strane planine ima, ali teško je poverovati da bi mogla da se takmiči sa skijaškim centrima na Alpima. Radi se o prirodi, a ne o obimu investicije. Međutim, ono gde se investicija može isplatiti je veliki broj banja koje se nalaze na teritoriji Srbije i koje predstavljaju neprocenjivo bogatstvo zajedno sa svojim lekovitim vodama. Međutim, činjenica da treba praviti razliku između banjskog i spa turizma ne znači da ne treba investirati u obe vrste turizma.
Opširnije
Pomama za putovanjima podigla cenu paket aranžmana u Srbiji
Potrošačke cene paket-aranžmana skočile su za 30,8 odsto u julu u odnosu na jun a na godišnjem nivou paket-aranžmani su bili 20,7 odsto skuplji
13.08.2022
Više noćenja nego pre pandemije, odlična godina za srpski turizam
Broj noćenja domaćih turista porastao je za 11,5 odsto u junu, a Srbija je jedina država u regionu koja je zabeležila rast u broju noćenja u odnosu na 2019. godinu.
02.08.2022
Turizam se oporavlja u Adria regionu, cene utiču na ponašanje putnika
Broj dolazaka i noćenja pokazuje da se turizam oporavlja posle pandemije, uprkos geopolitičkim tenzijama i sve većoj inflaciji.
01.08.2022
"Za većinu banja najveći problem je definitivno infrastruktura koja nije dovoljno razvijena, od same dostupnosti destinacije pa do slabe razvijenosti rekreativnih sadržaja i neodgovarajućih smeštajnih kapaciteta. Za banje koje imaju bolje razvijenu saobraćajnu infrastrukturu, najveći problem je i dalje nedostatak modernih smeštajnih kapaciteta i sadržaja koji bi privukli savremenog turistu", dodala je Milovanović.
Turisti danas žele što raznovrsniji sadržaj, a u vremenu društvenih mreža postalo je bitno da hoteli ali i restorani na turističkim destinacijama budu što "instagramičniji". Prema podacima kompanije Arrivia iz aprila ove godine, čak 60 odsto članova "generacije Z" i 40 odsto milenijalaca ideje za putovanja pronalaze na društvenim mrežama, gde drugi ljudi slikaju najčešće predele prirode, kulturne spomenike i hranu.
"Restorani u banjama serviraju tipično srpsku hranu, a ako neko mesto ima malo raznovrsniju ponudu, može se naći i poneki kafić sa picom", rekla je Žaklina (36), unuka bake iz prvog pasusa, i dodala kako bi volela da vidi više opcija.
Zašto je razlika između banjskog i spa turizma toliko važna
Prema svedočenju Žakline, prošle godine morala je u jednoj banji sama da meri vreme ostanka u bazenu svojoj baki jer je, zbog hemijskog sastava vode, važno ne ostati u bazenu duže od 20 minuta. Nekada, taj posao su radile medicinske sestre, ali malo koji investitor se odluči da zaposli i medicinsko osoblje posle renoviranja starih hotela, navela je ona. Danas, kada nema kontrole, neki posetioci u takvim bazenima ostaju i po dva sata.
Upravo zbog takvih situacija važno je ne mešati medicinski turizam sa spa turizmom, naglašava Milovanović i dodaje da je potrebno raditi na razvoju obe vrste turizma. Ona objašnjava i da bi trebalo razmišljati o paralelnom razvoju kapaciteta za medicinski turizam i za spa turizam na istim lokacijama kako bi se privukao što veći broj ljudi, a istovremeno i omogućilo neometano lečenje onima kojima je neophodno.
Pritom moramo uzeti u obzir i da se spa turizam može razviti bilo gde – on ne zavisi od lekovitih voda, već samo od kvalitetnog sadržaja, tako da njegov razvoj ne koči, npr. privatizacija hotela u banjama.
Koje banje prednjače
"Trenutno je najpopularnija i najrazvijenija Vrnjačka banja, koja je pored ulaganja u infrastrukturu i sadržaje uspela da razvije i kongresni i manifestacioni turizam te je time produžila sezonu, čime su privučeni novi investitori koji su uložili u savremene smeštajne kapacitete", rekla je Milovanović.
Banja Vrdnik i Sokobanja su takođe mesta kojima polako raste popularnost izgradnjom novih hotela, a Vranjska banja bi mogla da oživi pošto Millennium Resorts bude sagradio dva hotela u saradnji sa kompanijom Marriott International.
Međutim, Milovanović kaže da ima još banja koje vape za investicijama. "Lukovska i Jošanička banja, koje imaju izvanrednu poziciju jer su na obroncima naše najposećenije planine Kopaonik, a obiluju prirodnim izvorima i bujnom florom [prim. aut. zaslužuju više pažnje], a tu je i Prolom banja, koja je nadaleko poznata po kvalitetu i specifičnosti", dodala je Milovanović.