Pasoš Srbije treći je po jačini u regionu, a na svetu se nalazi na 38. mestu najpoželjnijih pasoša, nastavljajući opštu tendenciju poboljšanja ugleda srpskog pasoša. Istovremeno, na svetskom nivou vidi se sve veća otvorenost zemalja posle velikih zatvaranja uzrokovanih pandemijom virusa kovid 19.
Prema listi koju sastavlja Henley & Partners, građanima Srbije nije potrebna viza za ulazak u 136 zemalja na svetu. Hrvatska i Slovenija bolje su rangirane od Srbije, dok su Bosna i Hercegovina i Severna Makedonija lošije rangirane.
Od 2006. godine, kada je prvi put objavljena lista, srpski pasoš zabeležio je jedan od najvećih pozitivnih kretanja. Na prvom rangiranju, on je bio na 64. mestu, dok se danas nalazi u znatno boljoj poziciji.
Komšije iz Hrvatske poboljšale su svoj plasman za jedno mesto u odnosu na prošlu godinu, te je njihov pasoš na 17. mestu na svetu. Građani Hrvatske bez vize ulaze u 173 zemalja, isto kao i građani Bugarske.
Slovenija je ubedljivo najbolje rangirana u regionu pošto se nalazi na 11. mestu na listi, u skladu sa višegodišnjim stabilnim trendom. To mesto, Slovenija deli sa Estonijom i Letonijom, kojima takođe nisu potrebne vize za 181 zemlju.
U izveštaju rađenom u saradnji sa Međunarodnom asocijacijom za vazdušni prevoz (IATA), navodi se da najpoželjniji pasoš na svetu ima Japan, čiji građani mogu da uđu bez vize u 193 zemlje dok se na drugom mestu zajedno nalaze Singapur i Južna Koreja. Najjači pasoš u Evropi imaju Nemačka i Španija.
Azijski pasoši znatno su ojačali na listi u poslednjih pet godina jer je Singapur bio na četvrtom mestu, a Japan na petom na listi 2017. godine. Tada je nemački pasoš bio najpoželjniji na svetu, a pratile su ga Švedska, Danska i Finska. Međutim, podaci ukazuju na to da su se generalno sve zemlje više otvorile te nije došlo do pada u broju zemalja kojima Evropljani imaju pristup već je porastao broj teritorija na koje Japanci ulaze bez viza.
Iz kompanije Henley&Partners naveli su da su se najjači pasoši na svetu skoro vratili na privlačnost od pre početka pandemije. Pri tom, u izveštaju se navodi da se vidi rast i u mogućnostima putovanja za ljude sa pasošima sa nižim plasmanom na listi posle jednog doba "putnog aparthejda" u toku kog su putovali masovno oni sa jačim pasošima.
"Sa otvaranjem međunarodnih granica, popuštanjem restrikcija za putovanja i povratkom redovnih međunarodnih letova, industrija uviđa vrhunac 'osvetničkih putovanja'. Na primer, prijave za vize u Indiji u proseku iznose 20.000 dnevno kako ulazimo u sezonu odmora u julu i avgustu. To uključuje putnike koji posećuju Kanadu, Evropu i Ujedinjeno Kraljevstvo, pored popularnih destinacija", rekao je Chris Dix iz kompanije VFS Global koja pomaže putnicima u prijavama za vize.
Jedan od velikih dobitnika posle pandemije su i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE). Pasoš UAE ubedljivo je najviše napredovao na listi Henley&Partnersa, jer je 2012. godine bio na 64. mestu, dok se danas nalazi na 15. mestu.
Do pada potrebe za vizama na Bliskom istoku dolazi zbog napora Saveta za zalivsku saradnju (GCC), rekao je Dr Robert Mogielnicki, član savetodavnog komiteta kompanije Henley&Partners. "Velike investicije u migracije i nove politike u vezi sa radnom snagom delimično su odraz strategije zemalja GCC kojom teže da postanu centar svetskog kapitala i talenta", rekao je. Mogielnicki je dodao: "Istovremeno, uslovi za vize za državljane zemalja GCC-a su sve liberalniji".
Bliski istok postao je i utočište za Ruse, čiji pasoš je na 50. mestu na listi. Iako zvanično državljani Rusije mogu da uđu u 119 zemalja bez vize (ili sa vizom po dolasku), njima je efektivno onemogućeno da putuju u mnoge zemlje zbog sankcija, tako da su im Dubai i Istanbul postali omiljene destinacije poslednjih meseci, navode iz kompanije Henley&Partners.