Srbija je u prethodnih pet godina zabeležila najveći rast bruto plata među zemljama Adria regiona, ali republički prosek i dalje ne iznosi ni polovinu prosečne bruto plate koju ima Slovenija kao rekorder u ovom delu Evrope. Analitički tim Bloomberg Adrije u narednom periodu očekuje postepeno usklađivanje bruto zarada ovdašnjih zemalja sa onima u Sloveniji, vođeno prvenstveno manjkom kadrova, iako bi popuštanje inflacije značilo i slabiju pregovaračku moć zaposlenih.
U svom najnovijem izveštaju (koji možete preuzeti OVDE), naši analitičari podsećaju da su u 2023. bruto zarade nastavile da rastu, podržane visokim (iako u opadanju) stopama inflacije i nedostatkom radne snage. Nominalna stopa rasta kako u Adria regionu, tako i u regionu CEE4 (engl. Central and Eastern Europe - centralna i istočna Evropa; termin koji se odnosi na četiri zemlje tog regiona: Poljsku, Češku, Mađarsku i Rumuniju) iznosila je u proseku preko 13,5 odsto. "Osim Češke i Slovenije, rast bruto zarada je dvocifren", ističu.
Ako se posmatraju realne stope, analitičari ocenjuju da je situacija bolja za Adria region, gde je prosečni realni rast zarada iznosio 4,8 odsto međugodišnje, što ukazuje na veću kupovnu moć, dok to nije bio slučaj za CEE4, gde je zabeležen godišnji pad od 0,6 odsto.
Opširnije
Plate IT-jevaca prešle 2.500 evra, ali gube bitku sa inflacijom
Posle kratkog oporavka u novembru, prosečne plate u IT sektoru u Srbiji poslednjeg meseca prošle godine ponovo su realno pale.
27.02.2024
Srpske plate jače od inflacije za oko pet odsto
Prosečna plata u Srbiji u decembru 2023. iznosila je 95.093 dinara neto, odnosno 130.405 bruto, saopštio je Republički zavod za statistiku u ponedeljak.
26.02.2024
Produktivnost regionalnih trgovaca raste, ali skaču i troškovi rada
Maloprodavci su u 2022. znatno povećali produktivnost. Na skoro istom broju zaposlenih, ostvaren je dvocifren rast prihoda.
10.01.2024
Zanatski poslovi biće deficitarni i u 2024.
Od nezaposlenih ispitanika iz Srbije, trećina je nezaposlena tri meseca ili manje.
12.12.2023
Po visini bruto plata, Slovenija ostaje na vrhu sa preko 2.000 evra. Hrvatska sledi zemlje CEE4 - trenutno je za jedan odsto ispod proseka CEE4.
"Srbija se 2023. pridružila grupi sa četvorocifrenim zaradama zbog snažnog rasta u poslednjih pet godina, sa CAGR-om (engl. compound annual growth rate - složena godišnja stopa rasta) od čak 9,5 odsto - najvišim među posmatranim zemljama u ovom periodu, a pod velikim uticajem najvećeg priliva stranih direktnih investicija u regionu", navodi se u izveštaju.
Mada Severna Makedonija i Bosna i Hercegovina (BiH) zaostaju, njihove plate stalno rastu, sa prosečnim petogodišnjim CAGR-om od 7,2 odsto.
"Slovenija konstantno vodi po visini plata, ali u ostatku regiona vidimo izvesnu konvergenciju prema slovenačkom nivou. Konkretno, Srbija je uspela da ostvari najsnažniji rast u odnosu na nivo plata u Sloveniji (u 2012. prosečna srpska zarada iznosila je 34 odsto slovenačke prosečne plate, da bi se prema najnovijim podacima popela na 45 procenata), dok je primetan rast zabeležen i u Severnoj Makedoniji (sa 32 na 40 odsto). To je bilo manje izraženo u Hrvatskoj i BiH (po dva procentna poena)", kažu analitičari.
Oni naglašavaju da se povećao negativan jaz između CEE4 i Adria regiona po pitanju bruto domaćeg proizvoda (BDP) po glavi stanovnika u standardima kupovne moći, te je sa 20 procentnih poena u 2012. godini on skočio na 26 u 2022.
"Rumunija i Poljska su nadmašile privredni rast svih ostalih posmatranih zemalja, zahvaljujući snažnom privlačenju stranih direktnih investicija, kao i solidnoj količini potencijalnih radnika. Iz Adria regiona samo je Hrvatska ojačala u pogledu BDP-a po glavi stanovnika u standardima kupovne moći po sličnim stopama kao i Poljska - na 11 procentnih poena", navodi se u analizi.
Posle pandemije je došlo do snažnijeg rasta u Adria regionu, posebno u Srbiji i Hrvatskoj, i analitički tim očekuje da će se taj jaz smanjiti.
"Rumuni su bili na dnu čitavog regiona CEE (uključujući Adria region) po bruto platama u 2012. Međutim, do 2023. godine, rumunske plate su nadmašile one u Severnoj Makedoniji, BiH, Srbiji i Mađarskoj i približavaju se nivoima Hrvatske i Poljske. Negativan jaz između ponderisanih prosečnih plata u Adria regionu i CEE4 je blago opao, sa 21 procentnog poena u 2019. na 19 poena u 2023. godini (prosečna plata u Adria regionu iznosi 81 odsto plate CEE4)", navodi se u izveštaju.
Analitičari predviđaju da će se rast plata nastaviti kroz 2024, ali po nešto nižim stopama u poređenju sa prethodnim godinama, verovatno držeći se na srednjim jednocifrenim vrednostima. Dodaju da će ublažavanje inflatornih pritisaka umanjiti pregovaračku moć zaposlenih, koji su već imali koristi od povećanja realnih plata usled niže inflacije.
"Međutim, uporni nedostatak radne snage u Adria regionu će nastaviti da utiče na rast plata i očekujemo postepeno usklađivanje plata sa onima u Sloveniji. Osim toga, predviđa se da će ovogodišnji izbori u Hrvatskoj i Severnoj Makedoniji doprineti rastu plata, a vlade će verovatno ponuditi veće plate u javnom sektoru", zaključuje se u analizi.