Stanovnici Srbije i drugih zemalja u regionu moraće još mesecima pomno da prate cene, debljinu novčanika i stanje na bankovnim računima, jer se inflacija, barem prema prognozama analitičkog tima Bloomberg Adrije, neće tako brzo smiriti. Cene, koje su uzletele sa globalnim problemima snabdevanja izazvanim pandemijom, i visoko skočile posle ruskog napada na Ukrajinu, neće tako brzo pasti, iako su, sa izuzetkom Srbije, izgleda prešle svoje vrhunce.
"Glavna stopa inflacije neće opasti tako lako, a bazna inflacija će nastaviti da vrši pritisak najmanje u prvoj polovini godine", upozorili su analitičari u svojoj najnovijoj analizi koja se bavi nedavnim kretanjem cena i budućim prognozama. Ističu da bazna inflacija, koja ne uključuje cene hrane i energenata, kasno reaguje u odnosu na promene tržišnih varijabli. U proseku se tako može očekivati da će opšta inflacija ove godine biti "nešto niža" nego prošle, ali ciljna stopa od oko dva odsto, kojoj centralne banke inače teže, neće biti dostignuta pre 2025. godine, navodi naš analitički tim.
Preciznije, proseci godišnje inflacije u regionu prošle godine kretali su se od 9,3 odsto u Sloveniji do 14 odsto u Bosni i Hercegovini. Za ovu godinu naši analitičari prognoziraju proseke od 8,4 do 11,4 odsto.
Opširnije
Analiza BBA: Produktivniji rad u EU 'jede' profit kompanija, ali ne i u regionu
Analitički tim Bloomberg Adrije detaljno razmotrio razvoj konkurentnosti zemalja regiona.
20.02.2023
Analiza BBA: Predstoji pad cena nekretnina u Adria regionu
Ove godine bi cene stambenih nekretnina u Adria regionu mogle da padnu za oko 10 odsto u odnosu na prosek iz 2022. godine.
01.02.2023
Analiza BBA: Visoka cena đubriva menja navike poljoprivrednika
Cene đubriva, važnog elementa u proizvodnji hrane, niže su u odnosu na vrhunac sa početka 2022. godine, ali i dalje ostaju na istorijsko visokom nivou.
30.01.2023
Na svetskom nivou, inflatorni pritisci koji dolaze iz energetskog i prehrambenog sektora se smanjuju, posebno u vidu troškova energije zbog relativno tople zime koja je dovela do manje potrošnje gasa i električne energije u Evropi. Pored toga, realokacija izvora energije u Evropi na druge zemlje osim Rusije bila je prilično uspešna, što je doprinelo padu energetskih troškova. Ekonomisti se stoga sada fokusiraju na baznu inflaciju, posebno pošto se domaća tražnja pokazuje otpornijom nego što se očekivalo.
Opšta inflacija se usporava u većem delu Adria regiona, sa izuzetkom samo u Srbiji, gde su, čini se, poslednjih meseci dodatno ojačali pritisci na rast cena. Hrvatska je ovih dana bila u centru pažnje jer je ulazak u evrozonu skrenuo pažnju javnosti na cene za koje je procenjeno da su neopravdano podignute kako bi se iskoristila razmena valuta.
Zvanični podaci u Hrvatskoj za januar, gde je usaglašeni indeks potrošačkih cena pokazivao mesečni rast cena od 0,3 odsto, donekle su to demantovali jer je taj iznos "blizu dvadesetogodišnjeg proseka za prvi mesec u godini", smatraju analitičari. Donekle je oslabila i godišnja inflacija, sa 12,7 odsto u decembru na 12,5 odsto u januaru, dok je maksimum od 13 odsto zabeležen u novembru.
Slično se situacija sa cenama razvijala i u Sloveniji, gde je stopa inflacije u januaru pala na 9,9 odsto, u poređenju sa 10,8 odsto u decembru. Međutim, tvrdoglave cene hrane u podnožju Alpa i dalje sprečavaju nešto brži pad inflacije, a ukoliko se ostvari namera vlade da prilagodi marže goriva, moglo bi i tamo doći do povećanja.
U Severnoj Makedoniji godišnja stopa inflacije je još u oktobru dostigla 19,4 odsto i od tada je pala na 16 odsto u prvom mesecu ove godine. Za razliku od Slovenije, cene hrane i transporta u Makedoniji doprinose usporavanju inflacije, ali je ona i dalje znatno viša.
Srbija je jedina zemlja u Adria regionu u kojoj inflacija raste. U poslednjem mesecu 2022. iznosila je 14,6 odsto, a u januaru je porasla na 15,2 odsto, dostigavši najviši nivo u najmanje deceniju i po. Analitički tim Bloomberg Adrije upozorava da u Srbiji i dalje postoje stabilni pristupi rastu cena zbog "skupljih energenata za domaćinstva i rasta cena usluga".
Troškovi energije u transportu se i dalje smiruju, ali će se ranije povećanje preliti na baznu inflaciju, upozoravaju analitičari. Istovremeno, cene hrane ne pokazuju značajne znake popuštanja. Domaća ponuda je ograničena "konkurentnim cenama" na izvoznim tržištima, čime se održavaju visoke cene za potrošače i na tržištu Srbije.
Tvrdoglava inflacija
Godišnja stopa inflacije u Bosni i Hercegovini u decembru iznosila je 14,8 posto, nakon maksimuma od 17,4 odsto dostignutog u oktobru. Kao i u ostatku regiona, cene hrane su najviše uticale na skok opšte inflacije. Mala uteha za građane BiH je što je na mesečnom nivou zabeležen pad opšteg nivoa cena za 0,6 odsto, ali bi naznake i najave poskupljenja duvana i goriva ponovo mogle da se pretvore u novu muku za stanovništvo.
Analitičari su takođe posmatrali globalne cene. Hrana u svetu polako pojeftinjuje. Cene mesa, žitarica i mlečnih proizvoda su na nivou na kojima su bile početkom 2022. godine, ali su i dalje više nego 2021. Cene nafte su na nivou iz januara 2021. godine, napominju. Međutim, ova informacija je mala uteha u svetlu prognoze tvrdoglave inflacije sa kojom ćemo verovatno morati da živimo bar neko vreme.