Posmatrajući trend robne razmene u proteklih desetak godina, može se primetiti kako države Adria regiona značajno više izvoze u apsolutnom iznosu, to jest u evrima, rekao je rukovodilac analitičkog tima Bloomberg Adrije za analize makroekonomije i tržišta kapitala Ivan Odrčić.
Imajući u vidu tu činjenicu, dodao je on gostujući na Bloomberg Adria TV, region se danas smatra dosta otpornijim na spoljašnje šokove, kao što je recesija. "Ta činjenica se posebno odnosi na Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Severnu Makedoniju. One su povećale svoj robni iznos u proseku tri puta u odnosu na 2007. godinu."
S druge strane, današnje članice Evropske unije - Slovenija i Hrvatska - beležile su dosta slabiji rast robnog izvoza u odnosu na pomenutu 2007. "Nisu jače iskoristile činjenicu da su deo najjačeg ekonomskog bloka u svetu."
Opširnije
Inflacija rekordnih 14 odsto, najviše u 11 godina
Inflacija je probila sve rekorde, sa tendencijom rasta.
12.10.2022
Odložena odluka o uvozu ruske nafte, kaže Vučić
EU je odložila odluku o potencijalnom izuzeću Zapadnog Balkana iz zabrane uvoza ruske nafte, potvrdio je u četvrtak predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
06.10.2022
Pad tražnje za izvozom je glavni način kako nas kriza pogađa
Izvoz i pad tražnje za izvozom je glavni razlog kako nas aktuelna kriza pogađa, mnogo više nego kroz troškove kapitala, rekla je Kori Udovički, glavna ekonomistkinja CEVES.
19.10.2022
Podsetimo, najnovija analiza analitičkog tima našeg medija donela je pregled stanja u oblasti spoljnotrgovinske robne razmene u zemljama Adria regiona. Najnoviji podaci, kazao je Odrčić, ukazuju na i dalje snažan, dvocifreni rast robne razmene. Ipak, robni deficit je ostvaren u svakoj zemlji. "On je prosečno bio na nivou od oko pola milijarde evra", kazao je analitičar. Opširnije o ovoj temi možete pročitati u posebnom tekstu.