Izvoz i pad tražnje za izvozom je glavni razlog kako nas aktuelna kriza pogađa, mnogo više nego kroz troškove kapitala, rekla je Kori Udovički, predsednica Upravnog odbora i glavna ekonomistkinja Centra za visoke ekonomske studije (CEVES).
Udovički je istakla da su prilika za Srbiju digitalne tehnologije i zeleni sektor, ali i da u trenutnoj krizi postoji šansa i za mala preduzeća.
"Posle korone se desilo ubrzano restrukturiranje globalne privrede. Postoji instinska promena strukture onoga što se radi i u tim uslovima svugde glavnu priliku imaju sektori koji menjaju stvari, kao što su digitalne tehnologije i zeleni sektor. Prema tome, oni su glavne prilike i kod nas", izjavila je Udovički.
Govoreći o malim preduzećima u Srbiji, ona je istakla da ona u ovim uslovima imaju priliku da postanu snabdevač onima koji traže niže troškove, jer osvajaju tržište kroz sopstvenu konkurentnost.
"Umesto da ih podržimo, stavljamo ih u podređen položaj. Plaćaju poreze na kredit na sredstva koja investiraju, što velika preduzeća ne rade. Stavljamo ih u podređeni položaj i u međunarodnoj konkurenciji jer ne podržavamo izvozne kredite", rekla je Udovički.
Istakla je da u Srbiji postoji specifična situacija sa energetskim sektorom i prehrambenom industrijom.
"Pošto smo kontrolisali cene energije, taj trošak koji bi trebalo da je počeo da pogađa privredu i da se privreda na njega prilagođava, država prebacuje na EPS i Srbijagas. Pošto ona to ne radi, to su često preduzeća koja imaju skok u izvozu jer su u stanju da konkurišu na evropskom tržištu sa nižim cenama, recimo, cementa ili đubriva", rekla je Udovički.
Ona je ocenila da bi prehrambena industrija trebalo da bude u povoljnoj situaciji zbog rata između Rusije i Ukrajine i zbog visokih cena, ali da je situacija gora nego što bi trebalo da bude, malo zbog suše, a malo jer nema jasne politke i podrške da ta industrija "prevali trenutak".
Udovički je dodala da je izvoz mašinske i metalne industrije je veći od izvoza prehrambene, kao i da te industrije imaju veći broj izvoznika nego što ima prehrambenih proizvođača.
Najveći trenutni rizik je "suluda" predstava da Srbija može da nastavi da se razvija i pozicionira da ne bude jasno evropska zemlja, zaključila je ona.
"Kapital u Srbiju - i evropski i vanevropski - dolazi jer smo viđeni kao predvorje EU", rekla je Udovički za Bloomberg Adria TV.
Progledajte ceo intervju za više informacija o ovoj temi.