Rast inflacije od 10,4 odsto u maju predstavlja rizik po platežnu moći stanovništva. Postoji velika mogućnost da će se potrošačke navike promeniti pošto je inflacija došla na dvocifreni broj prvi put od 2013. godine. Međutim, različiti trendovi su uočljivi u privatnom i javnom sektoru, kako kod nas, tako i u nekim većim privrednim zemljama.
Pravo stanje u Srbiji nećemo videti još neko vreme jer Republički zavod za statistiku podatke o zaradama u maju objavljuje krajem jula, ali ako se poredimo sa britanskim podacima, vidimo da nas čekaju problemi na tržištu ukoliko ne bude adekvatne reakcije.
U Ujedinjenom Kraljevstvu plate u javnom sektoru su najmanje pratile inflatorna kretanja jer su porasle tek 1,5 odsto u tri meseca, zaključno sa aprilom, dok su u privatnom sektoru u istom periodu porasle za osam odsto. Britanska statistika ukazuje na to da su plate brže rasle u privatnom sektoru, ali i da su bonusi veći u privatnom sektoru. Potrošačke cene su u UK porasle za 7,8 odsto u aprilu u poređenju sa istim mesecom 2021. godine.
Međutim, dok ne stignu podaci za prosečne plate u aprilu i maju u Srbiji, vredi pogledati kako su se realni indeksi plata kretali u martu, kada je inflacija porasla 9,1 odsto u odnosu na isti meseci prošle godine.
Naime, realni indeksi neto zarada u martu smanjili su se u proizvodnji osnovnih farmaceutskih proizvoda i preparata, osiguranju, reosiguranju i penzijskim fondovima kada se izuzme obavezno socijalno osiguranje kao i u uslužnim delatnostima u rudarstvu i geološkim istraživanjima u poređenju sa martom 2021. godsine. S druge strane, realni indeksi ukazuju na veliki rast plata u istom periodu u telekomunikacijama, računarskom programiranju i proizvodnji pića, ukazujući na to da se privatni sektor bolje nosi sa inflacijom od javnog.
Što se tiče javne uprave, realne zarade bile su blizu nivoa od 12 meseci pre toga. Ovom kretanju doprinele su mere Vlade Srbije, koja je povećala plate u javnom sektoru početkom ove godine. Naime, budžetom za 2022. godinu, Srbija je planirala prosečno povećanje plata u javnom sektoru od 7,3 odsto. Uprkos tome, ako bude želela da osigura da javnim službenicima ne opadne životni standard, statistika potrošačkih cena i inflatorna očekivanja Narodne banke Srbije (NBS) pokazuju da će država morati da obezbedi i novo povećanje plata.
NBS očekuje smanjenje inflacije u drugoj polovini godine, čemu bi trebalo da pomogne poljoprivredna sezona. U maju centralna banka je revidirala očekivanu stopu inflacije za ovu godinu na 9,2 odsto zbog ekonomske krize, najviše izazvane ratom u Ukrajini.