Aktuelna energetska kriza, koja je od početka rata u Ukrajini posebno uzdrmala gasni sektor, koji prati enormni rast cena gasa, ali i ključno pitanje da li će ga biti, probudila je u našoj zemlji jedan davno uspavani projekat.
U trenutku kada je Srbija najavila da će u Mađarskoj ove zime skladištiti 500 miliona kubika gasa, jer jedino skladište Banatski Dvor nije dovoljno da pokrije potrebe građana i privrede, iz Ministarstva rudarstva i energetike kažu da će početkom sledeće godine početi izgradnja podzemnog skladišta gasa u Itebeju.
Plan o izgradnji tog skladišta gasa, čiji bi kapacitet bio milijardu kubnih metara, star je više od decenije. Još 2009. godine nekadašnji ministar energetike Petar Škundrić najavio je da je planiran početak izgradnje novog gasnog skladišta, i da je najverovatnije to nalazište Itebej u opštini Žitište.
Od te 2009. godine do danas, Srbija je i dalje ostala samo na planiranju. Novi termin izgradnje je, kako su u Ministarstvu rekli za Bloomberg Adria, početak sledeće godine.
Jedino skladište gasa u Srbiji trenutno je Banatski Dvor, koje je 51 odsto u vlasništvu Gazproma, a 49 odsto u vlasništvu Srbijagasa. Njegov kapacitet je 450 miliona kubika gasa, a najave da će biti proširen na 750 miliona kubika gasa, takođe su stare nekoliko godina.
Sa izgradnjom gasnog skladišta u Itebeju i proširenjem Banatskog Dvora, za Srbiju više ne bi bilo zime.
"Izgradnjom novog skladišta, čiji bi kapacitet bio milijardu kubnih metara, zajedno sa postojećim skladištem i njegovim proširenjem, obezbedila bi se količina od 1,7 milijardi kubnih metara, što je sasvim dovoljno da se obezbedi sigurnost snabdevanja tokom zimske grejne sezone", rečeno je iz resornog Ministarstva za naš medij.
Zvaničnici su izgradnju novog skladišta i proširenje Banatskog Dvora uglavnom spominjali od krize do krize, a kako kriza prođe, tako se sve zaboravi. I 2019. godine bilo je najavljivano proširenje trenutnog skladišta, jer je u tom trenutku postojala bojazan da Rusija i Ukrajina neće potpisati novi sporazum o trazitu gasa, a tom rutom i Srbija dobija ovaj energent.
Ostaje da se vidi da li će aktuelna kriza oživeti ove projekte.
Za izgradnju skladišta u Itebeju potrebno odobrenje ruske strane
Ono što je ovoliko dugo odlagalo izgradnju podzemnog skladišta gasa u Itebeju bilo je to da je prostor u vlasništvu Naftne industrije Srbije (NIS), odnosno Gazproma, a ne države.
Rekla je i da će nas izgradnja tog skladišta koštati 100 miliona evra.
Trenutni kapaciteti gasa
Srbija je nedavno sa Mađarskom potpisala ugovor o skladištenju i kupovini 500 miliona kubika gasa. Kako je saopšteno iz Ministarstva finansija, Srbija će u Mađarskoj zakupiti dva skladišta, koja će početi da puni od 1. jula kako bi bili popunjeni do oktobra.
Od tada će Srbija moći da povlači gas iz susedne zemlje, a plan povlačenja je do šest miliona kubnih metara na dnevnom nivou, i to - tri miliona kubnih metara u oktobru, po šest miliona kubnih metara u novembru, decembru, januaru, februaru i tri miliona kubnih metara u martu.
U Ministarstvu rudarstva i energetike navode da je Banatski Dvor u stalnoj funkciji i da se koristi prema potrebi. U ovom trenutku, zaliha prirodnog gasa ima za 37 dana pri maksimalnom dnevnom istiskivanju do pet miliona kubnih metara gasa. U slučajevima smanjene potrošnje prirodnog gasa na tržištu sve količine koje su veće od dnevne potrošnje se utiskuju u podzemno skladište, što znači da se zalihe svakodnevno dopunjuju.
Nakon završetka punjenja očekuje se da bude uskladišteno 225 miliona kubika prirodnog gasa, kažu u Ministarstvu.
Plan je da se tokom leta napune skladišni kapaciteti i da se u novu grejnu sezonu uđe sa 100 odsto zapunjenosti skladišta.
Novi ugovor o snabdevanju prirodnim gasom između Srbijagasa i Gazproma trebalo je, kako je najavljivano, da bude potpisan prlikom posete ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova Beogradu, koja je otkazana.
Tim ugovorom, kako je ranije rekao predsednik Aleksandar Vučić, predviđeno je snabdevanje gasom od tri godine u količini od 2,2 milijarde kubnih metara na godišnjem nivou. Cena bi se obračunavala po naftnoj formuli i procenuje se da bi bila oko 400 dolara za 1.000 kubika gasa.