Šestomesečni produžetak desotogodišnjeg ugovor po kojem je Rusija prodavala prirodni gas Srbiji po ceni od 270 dolara za 1.000 kubnih metara, zvanično je istekao 31. maja. Novi ugovor još nije potpisan, pregovori između Beograda i Moskve su u toku, a prema izjavi predsednika Srbije Aleksandra Vučića, trebalo bi da ugovor bude ozvaničen u narednim danima.
Srpski predsednik nedavno je izjavio da je u telefonskom razgovoru sa Vladimirom Putinom dogovoreno da Srbijagas sa ruskim gigantom Gazpromom potpiše novi trogodišnji ugovor. Cena, kao što se i očekivalo, ne ostaje ista, ali će, kaže predsednik, biti jedna od najnižnih u Evropi. Jedino će, kako je rekao, Belorusija i Jermenija verovatno imati bolje uslove za ruski gas.
Naglasio je da će se cena gasa za Srbiju obračunavati po naftnoj formuli. Kako je dodao, prema toj formuli očekuje se da cena bude 360 do 370 dolara za 1.000 kubinih metara gasa i istakao da to nije konačna cena, jer će ona zavisiti i od količine koja će biti isporučena.
Cena po kojoj ćemo plaćati ruski gas nije najniža u Evropi
Međutim, profesor na fakultetu FEFA-a Goran Radosavljević kaže da nije istina da će Srbija ruski gas dobijati po povoljnijoj ceni od ostalih evropskih zemalja, navodeći da povoljne ugovore imaju i, na primer, Mađarska i Nemačka. Uz to, naglašava da mnogim zemaljama ugovori o isporuci gasa, takođe po naftnoj formuli, ističu 2023. i 2024. godine.
Uz to, Radosavljević ukazuje i da gasni aranžmani sa Rusijom nikada nisu bili transparentni i da se o njima zna samo iz izjava zvaničnika.
"Te podatke ne možete pronaći nigde, ne postoje. Kako ćete utvrditi koju cenu su ugovorili u telefonskom razgovoru Vučić, Putin, Orban i Borisov? Međutim, Mađari su takođe dobili za 4,5 milijardi kubnih metara naftnu formulu pa će cena biti ista kao naša, tako da nije tačno da mi imamo najnižu cenu", rekao je Radosavljević za Bloomberg Adria.
Svakako, ističe, da je naftna formula bolja od berzanske formule, zato što je, objašnjava, cena nafte manje porasla nego cena gasa.
"Pre 10, 15 i 20 godina prodavci gasa su cenu vezivali za naftu, zato što je odnos nafte prema gasu bio veći. U međuvremenu se odnos cene gasa prema nafti promenio u korist gasa, pa su se sada svi odvojili od nafte formule", objasnio je Radosavljević.
Prosečna cena gasa koju ćemo plaćati biće oko 600 dolara za 1.000 kubnih metara
Procenjuje da će cena po kojoj ćemo nabavljati ruski gas biti oko 400 dolara za 1.000 kubnih metara, ali samo za 2,2 milijardi kubnih metara koje ćemo ugovoriti sa Rusima. Međutim, Srbiji nedostaje još oko 800 miliona kubnih metara i taj gas će morati da nabavlja po tržišnoj ceni. Trenutna tržišna cena gasa je oko 950 dolara za 1.000 kubnih metara.
"Za 800 miliona kubnih metara moraćemo da kupujemo na tržištu, a ta cena će verovatno biti oko 1.000 dolara i kada se uzme prosek ugovorene cene sa Rusima i onoga što moramo da kupimo na tržištu, Srbija će zapravo cenu gasa plaćati oko 600 dolara za 1.000 kubnih metara", objasnio je Radosavljević.
Cene gasa trenutno padaju, jer je letnja sezona i manja je tražnja za tom sirovinom. Zbog toga je, ističe Radosavljević, važno da Srbija tokom leta kupije gas po nižim cenama i da ga skladišti u Banatskom Dvoru i u novom skladištu u Mađarskoj.
Radosavljević smatra da cena gasa neće poskupeti, ili bar ne za neki osetan procenat, s obzirom na izjave iz Srbijagasa da to preduzeće neće moći da naplati od svojih kiljenata kupovnu cenu i da će morati da se zadužuju.
"S obzirom na to da oni nisu profitabilno preduzće, taj gubitak će opet platiti građani", rekao je Radosavljević.
Podaci Agencije Evropske unije za saradnju energetskih regulatora (ACER), rađeni 2019. i 2020. godine, pokazuju da Srbija 89 odsto zavisi od ruskog gasa, dok 11 odsto pokriva iz sopstvenih izvora.
Između ostalog, Srbija je nedavno sa Mađarskom ugovorila i skladištenje 500 miliona kubika gasa u toj zemlji tokom predstojeće zime.
Srbija je jedna od retkih evropskih država koje nisu uvele sankcije Rusiji zbog invazije na Ukrajinu, ali je u Ujedinjenim nacijama glasala za rezoluciju kojom se osuđuje narušavanje integriteta i suvereniteta te zemlje.