Srbija je za predstojeću zimu u Mađarskoj obezbedila skladište za 500 miliona kubnih metara gasa, čime će dodatno obezbediti sigurnost snabdevanja ovim energentom.
Dokument kojim je dogovor dve strane verifikovan potpisan je krajem prošle nedelje u Beogradu, a osim obezbeđivanja gasnog skladišta, predviđa i dublju energetsku saradnju koja obuhvata i električnu energiju i naftu.
Kako je ministar finansija Siniša Mali rekao, aranžman će biti finansiran delom iz budžeta Srbije, a delom iz kredita OTP banke i Eksim banke Mađarske, ne navodeći detalje u vezi sa iznosom i dinamikom otplate.
Bloomberg Adria u Ministarstvu finansija nije dobila odgovor na pitanje koliko će Srbiju koštati skladištenje gasa u susednoj zemlji, ali i svi ostali dogovori u okviru tog energetskog aranžmana. Odgovor Ministarstva bio je: "Dogovor sa Mađarima je da se ne objavljuju detalji."
Među pitanjima našeg medija za Ministarstvo finansija bilo je i koliki će deo biti izdvojen iz budžeta, a koliko će se država zadužiti i po kojim uslovima. Međutim, detalji finansiranja ovog energetskog aranžmana zasad su izostali.
Saradnja Srbije i Mađarske je poslednjih nekoliko godina produbljena u gotovo svim oblastima. Od infrastrukture, preko ekonomije, ulaganja mađarskih firmi u Srbiji, a naročito u oblasti energetike. Mađarska je zahvaljujući toj saradnji početkom ove godine dospela na drugo mesto najznačajnijeg spoljnotrgovinskog partnera Srbije.
Srbija je u prva dva meseca ove godine najviše u Mađarsku izvezla opremu za distribuciju električne energije, kukuruz, termojonske elektronske cevi, pumpe za tečnost. Iz Mađarske smo najviše uvozili gas, ulja od nafte i električnu energiju.
Zvanični Beograd poslednjih godina predstavlja Mađarsku kao prijateljsku zemlju i jednog od najvažnijih regionalnih partnera, a to sve potiče od bliskih odnosa koje gaje predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Mađarske Viktor Orban.
Između ostalog, Mađarska je u evropskim krugovima najjači zagovornik da Srbija što pre postane član Evropske unije (EU). Međutim, pitanje je koliko je to pomoć za Srbiju, s obzirom na to da se Orban često protivi pojedinim predlozima u EU, zbog čega je zajednici teško da postigne obavezan konsenzus svih država članica. To je u poslednje vreme naročito bio slučaj kada su se uvodile sankcije Rusiji.
Zbog svega toga, pojedini mediji pisali su da možda Mađarskoj predstoji sudbina Velike Britanije.
Srbija i Mađarska su krajem prošle nedelje potpisale memorandum o razumevanju o nastavku saradnje u oblasti energetike, koji podrazumeva saradnju u oblasti gasa, sirove nafte i zajedničke električne energije od trećih strana.
Ugovor o skladištenju i kupovini gasa potpisan je između Javnog preduzeća Srbijagas i mađarske kompanije MVM CEEnergy Zrt. I cena skladištenja, i cena po kojoj ćemo od Mađara kupovati gas ostala je, zasad, nepoznata.
Kako je najavljeno, Srbija će oko 2,2 milijarde kubnih metara gasa godišnje u naredne tri godine nabavljati od Rusije po ceni od oko 400 dolara za 1.000 kubnih metara. Ostalih 800 miliona kubnih metara gasa, koliko joj je još potrebno, moraće da nabavlja po tržišnoj ceni koja trenutno iznosi oko 900 dolara za 1.000 kubnih metara.
Iz ugovora nije poznato po kojoj će ceni Srbija nabavljati gas od prijateljske Mađarske.
Kada je reč o nabavci sirove nafte, pored toga što nije poznata cena, nije rečeno ni kako će dve zemlje sarađivati u ovoj oblasti.
Što se tiče električne enrgije, na konferenciji za medije u Beogradu, mađarski ministar Peter Szijjarto rekao je da je ovim međudržavnim sporazumom dogovoreno povezivanje elektroenergetskih tržišta dve zemlje, tako što će do 2028. godine biti izgrađen novi dalekovod između Subotice i Šandrofalve u Mađarskoj.
To će između Srbije i Mađarske povećati kapacitet sa sadašnjih 1.000 megavata struje na 1.500 megavata, saopšteno je na konferenciji. Cena je i za ovaj deo sporazuma izostala.
Ministar Mali uverava da je ovim sporazumom privredi i građanima osigurana bezbednost i sigurnost u snabdevanju energentima pred nastupajuću zimu, a Szijjarto je rekao da sporazum jača poziciju Mađarske u oblasti energetike u celom regionu.