Napori Evropske unije da odobri delimičnu zabranu uvoza ruske nafte naišli su na prepreku nakon što je Mađarska postavila nove ili već odbačene zahteve, dodatno usporavajući nastojanje da se postigne dogovor, tvrde izvori upoznati s pregovorima.
Ambasadori EU mogli bi se ponovno sastati danas u Luksemburgu kako bi pokušali da odobre šesti paket sankcija koji bi bio usmeren na Rusiju zbog rata koji vodi u Ukrajini, rekli su izvori koji su želeli da ostanu anonimni.
Za sankcije u EU potrebna je jednoglasna saglasnost njenih 27 zemalja, a mađarski premijer Viktor Orban nedeljama blokira najnoviji paket sankcija. Činilo se da su lideri EU postigli napredak u ponedeljak, kada su dali svoj politički blagoslov sankcijama, što je mnoge navelo da kažu da je odobrenje blizu.
Najnovija intervencija Mađarske, na sastanku zvaničnika EU u Briselu u sredu, dodatno zaoštrava njene sve lošije odnose sa EU, što je izazvalo spekulacije o tome da li će Mađarska jednog dana slediti Ujedinjeno Kraljevstvo ili biti prinuđena da izađe iz bloka.
Nove sankcije, koje bi bile najteže do sada u EU, imaju cilj da smanje sposobnost Rusije da finansira rat u Ukrajini. Predložene sankcije zabranile bi uvoz nafte s mora do početka sledeće godine, a izuzele bi naftu iz naftovoda kao ustupak Mađarskoj i drugim zemljama bez izlaza na more, koje se oslanjaju na ruske isporuke kroz naftovod Druzhba.
Tokom sastanka u sredu iza zatvorenih vrata kada su ambasadori pokušavali da finalizuju sankcije, Mađarska je zatražila da patrijarh Kiril, koji je na čelu Ruske pravoslavne crkve i koji je glasno podržavao predsednika Vladimira Putina i njegov rat u Ukrajini, bude skinut sa spiska sankcionisanih osoba koje je predložio EU, otkrila su dva izvora.
Mađarski zahtev Orban nije izneo pred čelnicima na sastanku u ponedeljak, kažu oni.
Budimpešta je takođe zatražila da joj se da pravo na prodaju ruske nafte koju ona prerađuje, izuzimajući Mađarsku iz sadašnjeg predloga koji bi zabranio zemljama koje uvoze naftu iz cevovoda da je prodaju drugima nakon što stupi na snagu zabrana snabdevanja nafte preko mora. Ovaj zahtev je odbijen kada ga je Orban izneo na samitu lidera.
Mađarska je prešla granicu na sastanku ambasadora u sredu i raspoloženje nije bilo dobro, rekao je jedan od izvora.
Portparol mađarske vlade nije odgovorio na zahtev za komentar.
Tokom sastanka lidera u ponedeljak, EU je dala uverenje da bi Budimpešta mogla nabaviti alternativne zalihe nafte u slučaju prekida isporuke mađarskih naftovoda.
Orban je tvrdio da je nastavak pristupa jeftinijoj ruskoj nafti bio ključan za Mađarsku, jer je ograničio cene goriva i održavao izdašne subvencije za komunalne usluge.