OPEC+ će u avgustu povećati proizvodnju nafte brže nego što se očekivalo, jer grupa predvođena Saudijskom Arabijom pokušava da iskoristi snažnu letnju potražnju kako bi povratila udeo na tržištu.
Osam ključnih članica alijanse dogovorilo je povećanje isporuka za 548.000 barela dnevno na online sastanku u subotu, navode delegati. Grupa je ranije najavila mesečna povećanja od 411.000 barela za maj, jun i jul, što je već tri puta više od prvobitno planiranog, dok su trgovci očekivali da će isti nivo važiti i za avgust.
Ovo povećanje nadovezuje se na dramatičan zaokret u strategiji Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih partnera, koji su od aprila krenuli u ubrzano obnavljanje smanjene proizvodnje. Posle godina ograničenja u isporukama, grupa je iznenadila tržišta nafte i otvorila pitanja o dugoročnoj strategiji.
Opširnije

Kako su trgovci preživeli 12 dana haosa na tržištu nafte
Trgovci su zabrinuto posmatrali kako američki avioni bombarduju velikog proizvođača nafte na Bliskom istoku.
28.06.2025

Volatilna nafta budi strah od novog poskupljenja u regionu
Neizvesnost oko rata između Izraela i Irana svakim danom raste, a povećava se i strah od cenovnih šokova.
26.06.2025

Srbija i Mađarska usaglasile detalje naftovoda, izgradnja kreće sledeće godine
U Beogradu potpisan dokument kojim su definisane tehničke specifikacije naftovoda.
03.07.2025

Predsednik SAD spremao plan za naftne šokove pre udara na Iran
Razgovori o mogućim intervencijama, koji su, kako navode izvori, započeli nedeljama pre napada u subotu, ukazuju na to koliko ozbiljno Trump i njegovi najbliži saradnici razmatraju rizike od nestašice nafte i rasta cena.
24.06.2025
OPEC+ vraća na tržište kapacitete koji su bili u zastoju, i to u trenutku kada se očekuje da će globalna ponuda kasnije ove godine premašiti potražnju. Cene nafte Brent pale su za 8,5 odsto od početka 2025, pod pritiskom povećane proizvodnje članica OPEC+ i drugih zemalja, kao i zbog neizvesne tražnje usled trgovinskog rata koji vodi predsednik Donald Trump.
Ipak, tržište za sada izgleda robusnije, a neki delegati navode da grupa ubrzava povratak proizvodnje kako bi iskoristila sezonski rast potrošnje na severnoj hemisferi. Američke rafinerije troše najviše sirove nafte za ovo doba godine još od 2019, a cene goriva, posebno dizela, su skočile.
Bloomberg
Delegati su, u mesecima nakon promene strategije, navodili različite razloge za zaokret: od zadovoljenja letnje potražnje, preko kažnjavanja članica koje proizvode preko kvota, do pokušaja da se povrate izgubljeni kupci, naročito od američkih proizvođača iz škriljaca. Zvaničnici navode da je Rijad posebno zainteresovan da što pre vrati kapacitete u rad.
Razmotriće se dodavanje još otprilike 548.000 barela dnevno u septembru, na sledećem sastanku 3. augusta, prema rečima delegata koji su tražili da ostanu anonimni, što bi predstavljalo poslednji korak u oživljavanju ograničenja ponude od 2,2 miliona barela dnevno najavljenih 2023. godine. Osim toga, nije jasno da li će grupa usmeriti pažnju na sledeći nivo neaktivne proizvodnje od 1,66 miliona barela.
"S obzirom na to da je OPEC+ prešao sa strategije odbrane cene na borbu za tržišni udeo, bilo je besmisleno zadržavati dobrovoljno smanjenje proizvodnje", rekao je Harry Tchilinguirian iz Onyx Capital Group. "Najbolje je bilo završiti s tim i ići dalje".
Ipak, stvarni rast isporuka verovatno će biti manji. Naime, grupa već mesecima proizvodi ispod najavljenih kvota, dok saudijski ministar energetike princ Abdulaziz bin Salman pritiska članice da nadoknade prethodna prekoračenja i odreknu se dela povećanja. Kazahstan, koji najviše krši kvote, i dalje pumpa stotine hiljada barela iznad dogovorenog nivoa.
Prema Bloombergovoj anketi, trgovci su uglavnom očekivali da će OPEC+ potvrditi još jedno povećanje od 411.000 barela dnevno za avgust, a prvi razgovori delegata ove nedelje fokusirali su se na taj nivo.
Dodatni bareli mogli bi odgovarati predsedniku Trumpu, koji više puta poziva na niže cene nafte kako bi podržao američku privredu i pritisnuo Federalne rezerve da smanje kamatne stope.
Ipak, dodatna proizvodnja mogla bi da pogoršaju ionako narastajući višak ponude. Globalne zalihe nafte rastu tempom od oko milion barela dnevno poslednjih meseci, dok se potrošnja u Kini usporava, a proizvodnja raste širom Amerike, od SAD i Gvajane do Kanade i Brazila.
Prema proceni Međunarodne agencije za energetiku iz Pariza, tržište će kasnije ove godine biti suočeno sa ozbiljnim viškom. Investicione banke poput JPMorgan Chase i Goldman Sachs očekuju da će cene pasti na 60 dolara po barelu ili niže u četvrtom kvartalu.
Cene su privremeno skočile tokom sukoba između Irana i Izraela prošlog meseca, ali su brzo pale pošto se ispostavilo da isporuke nafte nisu ugrožene.
U pokušaju da poveća prodaju, Saudijska Arabija mora da balansira između većeg izvoza i posledica pada cena. Kraljevstvo se već suočava sa rastućim budžetskim deficitom i bilo je primorano da smanji potrošnju na neke od ključnih projekata princa Mohammeda bin Salmana.
Kopredsedavajuća zemlja OPEC+, Rusija, suočava se sa pogoršanjem ekonomske situacije i potencijalnom bankarskom krizom, dok predsednik Vladimir Putin nastavlja skupi rat protiv Ukrajine.
Pad cena pogađa i američku industriju škriljca. U nedavnoj anketi, izvršni direktori u sektoru škriljca rekli su da planiraju da buše znatno manje bušotina ove godine nego što su planirali početkom 2025, navodeći kao razloge niže cene i neizvesnost u vezi sa Trumpovim carinama.
(Ažurirano očekivanjima za sledeći sastanak.)
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...