Nafta je na putu da zabeleži prvi nedeljni rast za mesec dana zbog oluje Fransine koja je poremetila proizvodnju nafte, dok trgovci prate očekivano smanjenja kamatnih stopa Federalnih rezervi.
Brent je porastao iznad 72 dolara po barelu, povećavajući svoj nedeljni rast na skoro dva procenta, dok je West Texas Intermediate bio ispod 70 dolara. Oluja, koja je sada oslabila, izazvala je ranije značajno obustavljanje proizvodnje u Meksičkom zalivu. Na širem tržištu, akcije su porasle dok je dolar opao, što je predstavljalo podsticaj za sirovine, među kojima je i nafta.
Opširnije
Nafta miruje dok trgovci prate oluju Fransin i izveštaj IEA
Brentom se trgovalo blizu 71 dolara za barel nakon rasta od 2,1 procenat, dok je West Texas Intermediate bio iznad 67 dolara.
12.09.2024
Blagi oporavak nafte nakon pada na najniži nivo u poslednje dve godine
Cena nafte u sredu ujutru se stabilizovala nakon rastuće zabrinutosti oko globalne potražnje.
11.09.2024
Akcije mešovito, nafta potonula ispod 70 dolara
Indeks S&P 500 porastao je za 0,45 odsto, rast indeksa Nasdaq 100 iznosio je 0,84 odsto, dok je indeks DJIA pao za 0,23 odsto.
10.09.2024
Cena nafte stabilna dok trgovci prate rizik od oluje Fransin
Tropska oluja Fransin ojačala je u Meksičkom zalivu, što je dovelo do evakuacije posade sa naftnih platformi.
10.09.2024
Cena dizela u Srbiji ide ispod 190, a benzina 180 dinara?
Cena dizela u Srbiji mogla bi ovog petka da padne ispod 190 dinara po litru, a cena benzina ispod 180 dinara po litru.
06.09.2024
Cene nafte su i dalje 16 odsto niže ovog kvartala zbog zabrinutosti jer slabi potražnja kod najvećeg uvoznika - Kine. Međunarodna agencija za energiju je u svom mesečnom izveštaju navela da je rast globalne potrošnje u prvom polugodištu bio najniži od početka pandemije zbog usporavanja kineske ekonomije. U tom kontekstu, OPEC+ odlučio je da odloži plan za ublažavanje ograničenja snabdevanja.
Potražnja u Kini je opala u julu četvrti mesec zaredom, a upotreba goriva na drugim mestima takođe nije zadovoljavajuća, navodi se u izveštaju IEA. Prognoze za narednu godinu izgledaju još slabije, kada će biti suficita u svakom kvartalu, čak i ako OPEC+ odustane od planova za postepeno obnavljanje zaustavljenih isporuka.
Dominantne teme za ostatak godine su slabljenje potražnje u Kini i kasnija strategija OPEC+ koja se odnosi na potencijalnu odbranu tržišnog udela u ovom okruženju mlake potražnje“, rekao je Vivek Dhar, analitičar u Commonwealth Bank of Australia.
Dok se Brentovo brzo širenje - jaz između dva najbliža ugovora - ojačalo u skladu sa fjučersima ove nedelje, i dalje je uži u poređenju sa pre mesec dana. Taj iznos je poslednji put bio 57 centi po barelu u obrnutoj situaciji, u poređenju sa 76 centi pre mesec dana.
Očekuje se da će Fed početi sa smanjenjem kamatnih stopa u SAD na sastanku sledeće nedelje nakon što se inflacija smirila i pojavili su se znaci usporavanja tržišta rada, a postoji nagađanje da bi kreatori politike mogli da se odluče za smanjenje od 50 baznih poena. Niži troškovi zaduživanja mogli bi podržati rast i širu potražnju za energijom
Cene:
-
Brent za novembarsku isporuku porastao je za 0,4 odsto na 72,27 dolara po barelu u 11.55 u Singapuru.
-
WTI za oktobarsku isporuku porastao je za 0,5 procenata na 69,29 dolara po barelu.