Slatkiši postaju sve skuplji, a veliki rast cene kakaoa na svetskim berzama ne pruža veliku utehu proizvođačima čokolade. To će se preliti i na Srbiju, gde veliki broj ljubitelja slatkiša već izdvaja mnogo više novca da zadovolji potrebe za slatkim.
Iako je ukupna inflacija u Srbiji u julu usporila na 12,5 odsto, slatki proizvodi su uspeli da je nadmaše.
Prema zvaničnim podacima, cene šećera, čokolade, džema i meda porasle su u Srbiji za godinu dana 15 odsto. Još više su poskupeli kafa, čaj i kakao (koje Republički zavod za statistiku posmatra kao jednu kategoriju), i to 15,5 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine, mada ta kategorija raste blaže nego krajem prošle godine, kada je beležila i skokove od 27 odsto.
Opširnije
Želju za čokoladom je sve skuplje zadovoljiti
Ove nedelje su ljubitelji čokolade dobili lošu vest: postaje sve skuplje da zadovolje svoju potrebu za slatkim.
29.07.2023
Šoljica kafe mogla bi da bude jeftinija u 2024.
Veleprodajna cena zrna arabike opala je u poslednjih nekoliko meseci nakon što je prošle godine dostigla najviši nivo u poslednjih deset godina, ali potrošači se još uvek suočavaju sa povišenim cenama kada žele svoju dozu kofeina.
07.07.2023
Farmeri bi mogli da se okrenu novim vrstama kafe
Cene kafe robusta popele su se na najviši nivo još od 2008. godine.
31.05.2023
Svetske berze
Fjučersi kakaoa su ove godine u Londonu porasli za oko 30 odsto, pokazuju podaci Bloomberga. Zalihe bi mogle ostati tesne, uz još jedan potencijalni deficit u sezoni 2023-24. godine usred zabrinutosti zbog uticaja vremenskog fenomena El Nino, izjavila je prošle sedmice analitičarka Bloomberg Intelligencea Diana Gomes. To će verovatno dovesti do većih troškova za proizvođače čokolade, rekla je ona.
Uzgajivači kakaoa u Obali Slonovače, najvećem izvozniku kakaoa, postaju sve zabrinutiji da bolesti useva i napadi štetočina u delovima vodećih uzgajivača prete proizvodnji.
Veća vlažnost, obilna kiša u delovima zemlje i invazija skakavaca koji jedu listove kakaoa napravili su problem farmerima, piše Bloomberg.
Gana, drugi najveći proizvođač kakaoa na svetu, verovatno neće moći da ispuni neke od fjučersa u drugoj polovini godine, što povećava izglede za globalnu nestašicu. Očekuje se da će farmeri u zapadnoafričkoj državi imati najnižu proizvodnju u poslednjih 13 godina u sezoni koja se završava sledećeg meseca.
Ipak, analitičari koje je anketirao Bloomberg u proseku očekuju da će cene kakaoa početi da padaju sledeće godine.
Za kafu ima nade, poskupljenju šećera kao da nema kraja
Fjučersi arabika kafe nadavno su pali na sedmomesečni minimum, ali su zatim nastavili da rastu. Padu cena pomoglo je to što je izvoz iz najvećeg izvoznika, Brazila, porastao u julu, sa perspektivnom da se poboljša u narednim mesecima, napisao je analitičar Rabobanka Guilherme Morya. "Odličan napredak brazilske žetve vrši silazni pritisak na cene arabike".
U proteklom periodu na svetskim berzama beleži se stalni rast cena šećera. Prema analitičarima koji daju prognoze kretanja cena roba na Bloomberg Terminalu, očekuje se da će visoke cene šećera ostati i u narednom periodu.
Nakon što je Indija zabranila izvoz pirinča kako bi kontrolisala domaće cene, trgovci su zabrinuti da bi još jedna osnovna hrana mogla biti podložna takvoj meri: šećer. Svet postaje sve više zavisan od izvoza šećera iz južnoazijske zemlje kako se globalne zalihe sužavaju. Neujednačene padavine širom indijskih poljoprivrednih pojaseva ojačale su zabrinutost da će proizvodnja šećera pasti, što bi bio pad drugu godinu zaredom u sezoni koja počinje u oktobru.
Fjučersi na šećer su ove godine porasli za oko 20 odsto, iako su se povukli sa aprilskog maksimuma od 26,83 centa po funti, što je bio najviši nivo od 2011. Tržište je zabrinuto da će El Nino doneti toplije i sušnije uslove u južnoj i jugoistočnoj Aziji, što bi pogodilo proizvođače. Tajland bi takođe mogao da doživi pad proizvodnje.
To bi, u kombinaciji sa manjom proizvodnjom u drugim regionima kao što su Južna Afrika i Centralna Amerika, moglo da podstakne još jedan rast cena.