Evropske cene prirodnog gasa ove nedelje bi mogle doživeti najveći nedeljni pad od početka godine kako su skladišta sve punija i potražnja za tim energentom ostaje slabašna.
Referentna cena za idući mesec blago je porasla u petak pre podne, ali i dalje je na putu za najveći nedeljni pad od decembra prošle godine. Na holandskoj berzi cena je u petak ujutro iznosila 26,91 evra za megavat-sat.
Od početka godine, nakon volatilnosti u junu, cene gasa su niže za čak 60 odsto.
Opširnije
Vučić: Srbija ima dovoljno gasa za predstojeću zimu
"Imamo dizela za 92 dana i benzina za 81 dan", rekao je Vučić.
06.07.2023
MMF traži još dva povećanja cena struje i gasa, privreda na udaru
Iz Međunarodnog monetarnog fonda ukazuju da su dodatna povećanja cena struje i gasa potrebna i dalje, barem još dva – jedno na jesen, a drugo tokom iduće godine.
06.07.2023
Ruski prihodi od nafte i gasa pali su za više od četvrtine u junu
Ruski prihodi od nafte i gasa su se prošlog meseca smanjili za više od četvrtine usled nižih cena sirove nafte i ograničenih tokova gasa u Evropu.
05.07.2023
Kina kupuje gas kao da je još uvek energetska kriza
Kina naveliko kupuje prirodni gas, a zvaničnici su srećni što će uvoznici nastaviti da sklapaju dogovore.
04.07.2023
Gde je nestao sav taj ruski gas?
Veći deo postojeće ruske infrastrukture za izvoz gasa usmeren je na zapad.
29.06.2023
Skladišta gasa su već čak i preko 80 odsto popunjena, a dotok gasa iz Norveške, koja je glavni evropski dobavljač, ponovno raste uprkos radovima na održavanju nekih od tamošnjih postrojenja. Trenutna situacija otvara pitanje koliko još cene mogu padati dok Evropska unija ne dođe u situaciju prezasićenosti količinama gasa.
Prema analizi Morgan Stanleyja, blaga zima bi mogla dovesti cene gasa na tek 15 evra za megavat-sat, ali ta banka priznaje da su prognoze ipak dosta nezahvalne u vreme dok se EU još oporavlja od energetske krize.
Prema analizi britanske konsultantsko-analitičke kompanije Energy Aspects, rizici uključuju mogućnost poremećaja kod velikih proizvođača gasa ili eventualne remonte koji bi uticali na svetsko snabdevanje tečnim prirodnim gasom (LNG). Sve veće oslanjanje na LNG takođe je rizik zbog moguće volatilnosti usled neizvesnosti oko kretanja cena na azijskom tržištu.
U ovome trenutku tržište spominje povratak u punu funkciju pogona za preradu gasa Nyhamna u Norveškoj, što će samo povećati dostupne količine.
S druge strane, visoke temperature u Evropi izazivaju probleme u drugim segmentima proizvodnje energije, pa je tako kompanija Electricite de France najavila da će tokom ovog vikenda smanjiti proizvodnju na jednom nuklearnom reaktoru zbog toga što topli talas ograničava količinu vode koja može biti ispuštena u reku Ronu a da se ne prouzrokuje šteta za životinjski i biljni svet.