Evropska unija razmatra plan kojim bi se ograničila cena izvezenih ruskih naftnih prerađevina poput dizela na 100 dolara za barel, dok bi za određene proizvode sa popustom poput loživog ulja cena bila 45 dolara, navode izvori upoznati s temom.
Evropska unija od petog februara počinje da sprovodi zabranu uvoza ruskih naftnih derivata kao najnoviji korak u sankcijama zbog invazije na Ukrajinu.
Reč je o gornjoj granici cene koju nameću EU i G7 za ruski izvoz u treće zemlje, ali cena će varirati u zavisnosti od proizvoda, od onih poput dizela koji se prodaju po višoj ceni, preko sirove nafte, do onih koji se prodaju jeftinije.
Opširnije
Stabilne cene nafte, dolar na najnižem nivou u poslednjih devet meseci
Nafta se stabilizovala jer su investitori procenili izglede kineske potražnje, dok je slabiji dolar ovu robu učinio privlačnijom za kupce.
26.01.2023
Cena nafte bez većih promena, oči trgovaca uprte u potražnju Kine
Trgovci čekaju nove signale o stanju kineske potražnje za sirovom naftom nakon što je ta nacija napustila kovid ograničenja.
24.01.2023
U Evropi neće biti nestašice gasa ni u slučaju najjače zime
Ove nedelje za Evropu je završena polovina tromesečja grejne sezone.
20.01.2023
Dizel na nekoliko nedelja od opasnih sankcija
Deo globalnog tržišta dizela, pokretača globalne ekonomije, samo je nekoliko nedelja udaljen od toga da bude predmet agresivnih sankcija.
17.01.2023
Srbija 2022. završava kao rekorder regiona po cenama goriva
U poslednjih mesec dana u Srbiji gorivo je pojeftinilo oko 20 dinara, tačnije cena dizela je u ovom periodu pala za 20 dinara, a benzina za 19 dinara.
30.12.2022
Pregovori među zemljama članicama su komplikovani budući da pokušavaju da pronađu ravnotežu između dva suprotstavljena cilja: ograničenja ruskih prihoda i sprečavanja rasta cena i nestašica ključnih proizvoda na svetskom tržištu. EU mora da se dogovori jednoglasno oko ograničenja cene, a onda to još treba da potvrdi i G7.
Diplomate EU će razgovore započeti u petak i očekuje se dinamična rasprava u narednih nekoliko dana.
Evropski zvaničnici su posebno zabrinuti zbog moguće nestašice dizela nakon uvođenja embarga i ograničenja cene koje ipak treba da posluži tome da se prodaja ruskog dizela nastavi u drugim delovima sveta.
Zvaničnici G7 smatraju da će ruski dizel koji se dosad prodavao u Evropi naći kupce u Latinskoj Americi i Africi. Evropa će pokušati da kupuje dizel sa Bliskog istoka i iz SAD. Sve to može prouzrokovati veće troškove transporta.
EU je već nametnula ograničenje cene od 60 dolara po barelu za prodaju ruske sirove nafte trećim zemljama.
Opširnije na Bloomberg.com