Rusija prenosi rekordne količine svoje vodeće sirove nafte ural morskim putem, pokušavajući da prevaziđe transportne troškove koji su porasli nakon evropskih sankcija.
Ukupno 19 miliona barela sirove nafte će verovatno biti prebačeno morem ovog meseca, uključujući i prošli mesec, prema podacima o praćenju tankera koje je prikupio Bloomberg. Rekord od 14 miliona barela verovatno će biti postavljen samo u januaru.
Početkom prošlog meseca, Evropska unija je zabranila skoro sav uvoz sirove nafte iz Rusije i pridružila se programu Grupe sedam koji ograničava cenu po kojoj Moskva može da prodaje svoje barele. Mere su dovele do skoka u troškovima isporuke jer je brodove postalo teže pronaći.
Transferi na moru, koji su skoro presušili pre zabrana i ograničenja, predstavljaju efikasniji način da ruska nafta dođe do kupaca i trebalo bi da pomogne u smanjenju tereta tokom vremena.
Prema programu G7, brodovima koji se bave transferom sa broda na brod je dozvoljeno da koriste standardno industrijsko osiguranje sve dok se teret na brodu prodaje za 60 dolara ili manje.
Transferi sa broda na brod su rutinski deo trgovine naftom, koji se odvija pod budnim okom satelitskih sistema za praćenje. Lokacije kao što su Seuta, španski grad na severnoj obali Afrike, i Kalamata, grad na jugu Grčke, ponovo postaju žarišta.
Ovi transferi bi takođe trebalo da spreče tankere vezane za led da odu predaleko od ruskog Baltičkog mora. Takva plovila su potrebna u zimskim uslovima i što dalje plove, duže im je potrebno da se vrate.
Većina ruske nafte ural transportuje se hiljadama milja u Aziju relativno malim tankerima zbog bojkota Evrope. To je povećalo flotu, podižući putarine za manje tankere koji nisu pogodni za trgovinu na velikim udaljenostima.
Do sada, ukupno pet veoma velikih transportera sirove nafte, ili VLCC-ova, najvećih brodova u industriji, verovatno će biti uključeno u transfere Ural STS.
Tri su završila ove manevre u Seuti i otplovila u Aziju. U Seuti čekaju još dva VLCC-a, dok se očekuje da će najmanje šest Aframaxa, koji imaju oko trećinu nosivosti VLCC-a, stići na lokaciju do kraja ovog meseca nakon utovara urala iz baltičkih luka.