Cena prirodnog gasa na holandskoj TTF berzi u četvrtak je blago ojačala i u jednom momentu dostigla 65 evra po megavat-satu, nakon što je u ponedeljak cena gasa završila dan na 55 evra po megavat-satu.
Kako piše Bloomberg, cene gasa rastu nakon opadanja ruske isporuke preko Ukrajine. "Cene prirodnog gasa u Evropi su porasle kako su ruske isporuke preko Ukrajine dodatno opadale, dok je hladno vreme zahvatilo kontinent, povećavajući potražnju za tim gorivom koje se koristi za grejanje."
Referentni fjučersi su u četvrtak porasli za čak 6,3 odsto, a ovo je treći dan kako cena gasa beleži rast. Fjučersi su i dalje za više od 40 odsto ispod nivoa viđenog pre mesec dana.
Opširnije
Zbog čega će 2023. biti energetski teža od 2022.
U svetskim političkim i stručnim krugovima sve više se šire glasovi da bi 2023. godina mogla biti energetski teža od prošle.
17.01.2023
Balkan traži energetski izlaz u Turskoj
U jeku božićnih i novogodišnjih praznika, Bugarska i Turska su potpisale dogovor koji Bugarskoj daje dostup turskim lučkim terminalima za prijem tečnog gasa.
08.01.2023
Gazpromov izvoz gasa na najnižem nivou u ovom veku
Izvoz PJSC-a Gazprom na njegova ključna strana tržišta gotovo se prepolovio 2022.
28.12.2022
Drastičan pad fjučersa energenata, izgleda da nema zime za Evropu
Promene na tržištu uticale su da fjučersi gasa, nafte i struje za prvu polovinu 2023. godine budu niži u odnosu na pre samo mesec dana, a to se naročito odnosi na gas.
04.01.2023
EU treba još 100 milijardi evra da zameni ruski gas
Probleme može izazvati pad temperatura, potpuni prekid ruskog uvoza i povećanje kineske potražnje
09.01.2023
Gazprom je u četvrtak smanjio isporuke u Evropu preko Ukrajine za 23 odsto, produbljujući rezove koji su počeli ranije ovog meseca. Dok je početak godine obeležila manja potražnja za gasom širom kontinenta zbog toplijeg vremena, sada hladnije vreme utiče na porast potražnje.
To, s druge strane, utiče i da se veće količine gasa povlače iz evropskih gasnih skladišta koja su trenutno popunjena oko 80 odsto.
Ruski gas u Evropu stiže iz dva pravca – jedan preko Ukrajine, a drugi preko Turske. Prvi snabdeva zemlje zapadne Evrope, a drugi zemlje jugoistočne Evrope.
Na cenu gasa utiče i hladnije vreme. Naime, severozapadnu Evropu je zahvatio hladan talas koji će se zadržati i sledeće nedelje, a očekuje se da će temperature biti niže od proseka.
Bez obzira na trenutnu situaciju, Evropa se dobro snalazi ove zime bez ruskog gasa, s obzirom da je pre rata u Ukrajini ruski gas zadovoljavao 40 odsto evropskih potreba za gasom.
Pojedini stručnjaci kažu da je Evropa imala sreće da ovu zimu pregura bez restrikcija i nedostatka gasa zahvaljujući pre svega blagoj zimi. Pored toga, uspela je tečnim prirodnim gasom iz Amerike da nadomesti količine ruskog gasa koje nedostaju i da pre zime popuni skladišta do čepa.
- U pisanju teksta pomogla Anna Shiryaevskaya