Promene na tržištu uticale su da fjučersi gasa, nafte i struje za prvu polovinu 2023. godine na kraju 2022. budu niži u odnosu na pre samo mesec dana, a to se naročito odnosi na gas.
Prema fjučersima na holandskoj TTF berzi sa kraja godine, cena gasa u prvoj polovini 2023. kretaće se između 80 i 88 evra po megavat-satu. Samo mesec dana pre toga, cene fjučersa za prvu polovinu godine iznosile su između 120 i 130 evra po megavat-satu. Dakle, reč je o drastičnom padu.
U poslednjih nekoliko nedelja na pad cene gasa uticalo je pre svega neobično toplo vreme, koje je smanjilo potražnju za ovim energentnom. Zatim, bilo je više vetra, pa su vetroparkovi bili zamena za gas. Pored toga, Evropa se obezbedila i velikim količinama tečnog prirodnog gasa (LNG), koji većinom dolazi iz Amerike, kako bi nadoknadila nedostatak ruskog prirodnog gasa.
Opširnije
Prognoza: Visoke cene nafte i gasa plaćaćemo i dogodine
Sudeći prema fjučersima gasa i nafte, cene ovih energenata će se na trenutnom nivou zadržati i u prvoj polovini iduće godine.
17.11.2022
Analitički tim BBA očekuje da će cena nafte biti od 90 do 95 dolara u 2023.
Analitički tim Bloomberg Adrije očekuju da će se cena nafte sledeće godine kretati od 90 do 95 dolara po barelu, izjavila je analitičarka BBA Jelena Zindović.
22.12.2022
Nemačka neće uopšte kupovati rusku naftu u 2023.
Nemačka je odbacila kao netačnu informaciju da planira da kupi rusku naftu početkom sledeće godine, rekavši da će umesto toga uvoziti sirovu naftu iz Kazahstana.
20.12.2022
EU će ograničiti cene gasa na 180 evra kako bi ublažila krizu
Dogovorom je okončana višemesečna politička prepirka oko toga da li da intervenišu u energetskoj krizi koja je rizikovala da region gurne u recesiju.
19.12.2022
IEA: Cene nafte mogle bi da porastu sledeće godine jer ruski izvoz tone
Cene nafte mogle bi da porastu sledeće godine jer su sankcije smanjile ruske isporuke, a potražnja premašuje ranija očekivanja, saopštila je IEA.
14.12.2022
Takođe, evropska gasna skladišta su još uvek dobro popunjena i nalazila su se na oko 83 odsto popunjenosti kapaciteta, što je više od proseka za ovo doba godine.
Na pad cene utiče i ograničenje cene gasa na TTF berzi, koje su nametnule zemlje članice Evropske unije i koje iznosi 180 evra po megavat-satu. Međutim, pojedini energetski stručnjaci strahuju da bi to ograničenje cene moglo da otera prodavce gasa na druga tržišta, na primer azijsko, koje se polako otvara. Ukoliko cene gasa porastu u Aziji, to bi moglo da smanji ponudu gasa na evropskom tržištu.
Međutim, izvršni ogranak EU naveo je da se novi alat za određivanje cena neće aktivirati ako su cene na sličan način visoke na drugim tržištima. "Mehanizam je dovoljno fleksibilan da osigura da evropsko tržište ostane privlačno za trgovce", rekao je ranije češki ministar industrije Jozef Sikela.
Najviša cena prirodnog gasa u Evropi bila je krajem avgusta, kada je obustavljena isporuka gasa Severnim tokom jedan, i tada je cena iznosila čak 350 evra po megavat-satu.
I fjučersi nafte niži, ali očekuje se skok cene ove sirovine
Kada je reč o nafti, naftaši su najbolji finansijski rezultat ostvarili u drugom kvartalu 2022, kada je cena crnog zlata i bila najviša. Gledajući cene nafte brent, najviša je bila u martu, dve nedelje nakon početka rata u Ukrajini, kada je iznosila 128 dolara po barelu, a zatim je ponovo početkom juna dostizala više od 120 dolara po barelu.
I cena nafte proteklih meseci pada, a glavni razlog je smanjena potrošnja zbog usporavanja svetske privrede, naročito privrede u Kini, najvećem svetskom uvozniku nafte. Grupa OPEC+ pokušala je da spreči da nafta pojeftini smanjenjem proizvodnje u oktobru i novembru, međutim, cena nafte nastavila je da pada. U jednom momentu dostigla je nivoe niže od onih koji su bili pre početka rata u Ukrajini.
Ukoliko se pogledaju fjučersi za naftu brent, u narednih šest meseci kretaće se između 80 i 85 dolara po barelu. To je pad u odnosu na kraj novembra, kada su fjučersi za ovaj period iznosili između 88 i 95 dolara po barelu.
Međutim, stručnjaci predviđaju da će cena nafte ove godine porasti. Međunarodna agencija za energetiku (IEA) saopštila je da bi cene nafte mogle da porastu tokom 2023. jer su sankcije smanjile ruske isporuke, a potražnja premašuje ranija očekivanja.
Cene nafte su u poslednje dve do tri nedelje u porastu, nakon drastičnog pada, a na taj rast uticali su pad zaliha nafte u Americi, ponovno otvaranje Kine, ali i najave Rusije da bi mogla da smanji proizvodnju.
Predviđanja za struju
Fjučersi struje za januar na mađarskoj HUDEX berzi iznose oko 235 evra po megavat-satu. Očekuje se da će cena struje rasti tako da prosečna cena u prvom kvartalu iznosi oko 260 evra po megavat-satu, da bi u drugom kvartalu pala na oko 240 evra po megavat-satu.
I to je pad u odnosu na fjučerse struje od pre mesec dana kada su se za prvi kvartal kretali u proseku oko 360 evra po megavat-satu, a u drugom kvartalu oko 320 evra po megavat-satu.