Kremlj je zabranio izvoz ruske sirove nafte i rafinisanih proizvoda stranim kupcima koji se pridržavaju gornje granice cena, ali se Moskva uzdržala od najdrastičnijih mera odmazde koje bi mogle dodatno da poremete globalne isporuke nafte.
Ograničenje izvoza ruske sirove nafte počeće prvog februara i trajati najmanje do jula 2023. godine, navodi se u uredbi objavljenoj u utorak. Zabrana naftnih derivata počeće od datuma koji odredi ruska vlada, ali ne ranije od prvog februara.
"Ograničenje se odnosi na ugovore o snabdevanju koji direktno ili indirektno koriste mehanizam postavljanja gornje granice cena", navodi se u predsedničkom dekretu. "Zabrana je na snazi u svim fazama do konačnog kupca."
Nemačka je odbacila kao netačnu informaciju da planira da kupi rusku naftu početkom sledeće godine, rekavši da će umesto toga uvoziti sirovu naftu iz Kazahstana.
Analitički tim Bloomberg Adrije očekuju da će se cena nafte sledeće godine kretati od 90 do 95 dolara po barelu, izjavila je analitičarka BBA Jelena Zindović.
Rusija kaže da će izvoziti na tržišta koja ne prihvataju ograničenje cene, poput Indije ili Kine.
09.12.2022
Opšte smernice izbegavaju ekstremne mere za koje se tržište plaši da bi dodatno poremetile trgovinu, kao što je određivanje minimalne cene za njenu sirovu naftu ili zabrana određenim zemljama da kupuju rusku naftu.
Tržišna cena vodeće ruske nafte već se trguje ispod praga od 60 dolara po barelu koji su postavili Evropska unija i G7, što znači da većina trgovine može da se nastavi bez obzira na ograničenje. SAD i Evropska unija već su obustavile kupovinu, što sugeriše da bi početni uticaj uredbe mogao biti ograničen po obimu.
"Uredba je previše nejasna", rekao je Viktor Katona, analitičar u Kpleru. "To ne uključuje nijednu od ruskih najavljivanih kontramera, kao što je postavljanje minimalne razlike u ceni". On uglavnom služi kao okvirni dokument, rekao je on.
Ukaz predsednika Vladimira Putina tereti vladu da priprema dalje pravne akte kako bi se suprotstavio zapadnoj granici cena.
Rusija će posmatrati dešavanja na globalnom tržištu nafte u prvom kvartalu 2023. kako bi videla uticaj gornje granice cena pre nego što odluči da li da preduzme bilo kakve dodatne mere odmazde, kao što je donji prag cena, rekli su izvori upoznati sa temom.
Efekti ograničenja cene
Tržište je čekalo odgovor Moskve na ograničenje od 60 dolara po barelu od petog decembra, kada je na snagu stupilo ograničenje Grupe sedam industrijalizovanih zemalja na izvoz ruske sirove nafte iz mora.
Granica cene znači da svako ko želi da pristupi nizu vitalnih zapadnih usluga, posebno osiguranju, sada to može učiniti samo ako plati 60 dolara ili manje. Ovaj korak je imao za cilj da smanji prihode koje Kremlj koristi za finansiranje napada na Ukrajinu i da istovremeno zadrži dotok nafte na globalno tržište. Nivo cena će biti revidiran za dva meseca.
Trenutni prag neće izazvati gubitke za rusku ekonomiju, budžet ili energetsku industriju, jer nacija trenutno prodaje svoju naftu na približno sličnim nivoima, rekao je Putin prošle nedelje. Uz to, vodeća nacionalna ocena urala se trguje znatno ispod međunarodnih standarda.
Ipak, ruska proizvodnja nafte mogla bi pasti za 500.000 do 700.000 barela dnevno početkom sledeće godine, što je otprilike 5 - 6 odsto trenutne proizvodnje u zemlji, kaže potpredsednik Vlade Alexander Novak.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Američko ministarstvo spoljnih poslova je pre nekoliko dana saopštilo da se povlači iz mirovnih pregovora i da SAD više neće posredovati između Rusije i Ukrajine
Rusi potvrdili da su u Rijadu naširoko razgovarali o energetskog saradnji, i to o "specifičnim oblastima saradnje", poput moguće saradnje na energetskim projektima na Arktiku.
Dok cena izvorne kriptovalute ostaje težište u većini izveštaja o digitalnoj imovini, analitičari skreću pažnju na to da ovaj indikator nije jedini koji treba posmatrati.
Pritisak je naterao Visu i Mastercard da se ne predstavljaju više samo kao tradicionalne kompanije za naplatu naknada, već kao infrastruktura za sve vrste digitalnih transakcija.
Pokušaji hvatanja dna ili vrha tržišta vode do veće volatilnosti i emocionalnih odluka koje dugoročno smanjuju prinose. Istražili smo koje zamke donose svakodnevne prognoze koje susrećemo u medijima.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...