Naftna industrija Srbije (NIS) obezbedila je dovoljno nafte za rafineriju u Pančevu, istaknuto je na sastanku predstavnika te kompanije i Ministarstva rudarstva i energetike u utorak.
Generalni direktor NIS-a Kirill Tyurdenev poručio je da su dovoljne količine nafte za tu rafineriju i posle petog decembra obezbeđene zahvaljujući pravovremenom planiranju. "Rafinerija će nastaviti da radi maksimalnim kapacitetom, a nafte i naftnih derivata će biti dovoljno."
On je dodao da NIS u potpunosti razume prioritete i nepredvidive okolnosti u kojima se naftna industrija nalazi u ovom trenutku na svetskom nivou. Uz to, u narednoj godini kompanija planira investicije u obnovljive izvore energije, rekao je generalni direktor.
Opširnije
Nacionalizacija NIS-a možda nije rešenje ali ima li trećeg puta?
Ostajanje NIS-a u većinskom vlasništvu Rusa postaje pretnja za poslovanje tog preduzeća zbog sve većeg stezanja obruča Evropske unije na sve što dolazi iz Rusije.
07.11.2022
NIS posle decenije - profit ove godine veći od prodajne cene
U poslovanju NIS-a 2020. jedina gubitaška godina.
07.11.2022
Priča oko NIS-a bez Rusa je pravljenje računa bez krčmara
Bilo koja priča o ponovnoj kupovini većinskog udela u NIS-u neće moći da zaobiđe rusku stranu, a ona nema interes da svoj deo proda.
07.11.2022
Vučić: Srbija razmatra da preuzme većinsku kontrolu nad NIS-om
Srbija je u žurbi da ublaži energetsku zavisnost od Rusije, jer sankcije Moskvi primoravaju Beograd da pravi planove za slabljenje veza.
06.11.2022
Srbija više voli ruski monopol i gas nego svoje građane
Odbijanjem da otvori Horgoš i uredi gasne operatere, Srbija je ostala bez konkurencije na ovom tržištu
24.10.2022
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović tom prilikom kazala je da je za resor koji vodi i vladu najvažnije upravo to da je obezbeđeno sigurno snabdevanje domaćeg tržišta naftnim derivatima, kao i dovoljne količine sirove nafte za nesmetan rad pomenute rafinerije. "Posle petog decembra, kad stupa na snagu osmi paket sankcija Evropske unije prema Ruskoj Federaciji, obezbeđeno je nesmetano dopremanje svih tipova nafte koje su dostupne na slobodnom tržištu, čime će se zadržati sigurnost snabdevanja pančevačke rafinerije."
Đedović je napomenula da značajna količina nafte koju uvozimo nije sa teritorija zemalja pod sankcijama. "Najvažnije je da bez obzira na energetsku krizu sa kojom se bori čitava Evropa, građani mogu da računaju na neometano snabdevanje svim naftnim derivatima."
U saopštenju resornog ministarstva se navodi i da je jedna od tema sastanka bila rad TE-TO Pančevo, snage oko 200 megavata, koja doprinosi stabilnom snabdevanju električnom energijom građana i privrede kroz proizvodnju toplotne i električne energije, uz visoki stepen iskorišćenja prirodnog gasa kao energenta.
Podsetimo, kako je Bloomberg Adria već pisala, ostajanje NIS-a u većinskom vlasništvu Rusa postaje pretnja za poslovanje tog preduzeća zbog sve većeg stezanja obruča EU na sve što dolazi iz Rusije. Zbog sankcija, od decembra će Hrvatskoj biti zabranjeno da prevozi pošiljke ruske nafte u Srbiju, dok NIS-u preti zabrana poslovanja sa zemljama i firmama iz Evropske unije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je ranije da država razmatra preuzimanje većinske kontrole nad NIS-om od ruskog Gazprom Nefta.
Međutim, energetski i ekonomski stručnjaci ukazuju na to da nacionalizacija u ovom trenutku nije dobro rešenje jer bi bila veliko opterećenje za srpski budžet. Kao alternativni put za spas NIS-a, ukoliko potpadne pod evropske sankcije i to ugrozi njegovo poslovanje, moglo bi da bude preuzimanje od neke kompanije iz regiona, kažu stručnjaci.