Kineske akcije listirane u Hongkongu skočile su najviše u poslednje dve godine, a optimizam oko mera podrške nastavio je da daje snagu tržištima akcija.
Indeks Hang Seng China Enterprises porastao je za 8,5 odsto, pa je sada u plusu i 13. uzastopni dan. Građevinske firme su bile glavni dobitnik dana, a indeks koji prati ove kompanije napredovao je za 35 odsto, što je rekordni skok u dnevnom trgovanju. Indeks koji prati brokerske kuće, i koji se koristi kao pokazatelj tražnje za akcijama, porastao je za 32 odsto. Berze u Kini ostaju zatvorene do 8. oktobra zbog državnog praznika.
"Hedž-fondovi i 'zajednički' fondovi, koji ranije nisu preterano ulagali u kineske akcije, sada počinju da ulažu više", rekao je Billiy Leung, investicioni strateg u Global X Managementu iz Sidneja. "Pored ovoga, sve više se ulaže u bakar i valute iz ovog regiona", rekao je Leung.
Tražnja za deonicama u drugoj po veličini svetskoj privredi skočila je nakon što su kineske vlasti najavile više mera za podršku privredi. Između ostalog, Kina je smanjila kamatne stope i uvećala likvidnost za banke i akcije. Centralna banka je smanjila kamate za stambene kredite, a u četiri velika grada su ukinuta ograničenja za kupce stanova.
Raste optimizam da je su stimulativne mere okončale trogodišnji pad kineskih akcija do kog su doveli pad privredne aktivnosti i kriza na tržištu nekretnina. S druge strane, investitori su se par puta radovali bez razloga, pa imaju dobar razlog da ostanu oprezni.
Atraktivne valuacije takođe privlače investitore.
Čak i nakon rasta, indeks Hang Seng China Enterprises i dalje trguje sa P/E raciom (za 12 meseci unapred) upola manjim od indeksa S&P 500.
Akcije brokerskih kuća skočile su jer investitori smatraju da će ove kompanije imati najviše koristi od tražnje za deonicama. Akcije China Merchants Securitiesa skočile su čak 76 odsto, a Guolian Securitiesa za 50 odsto.
Hedž-fondovi sve više ulažu u kineske akcije, pokazuju podaci koje je prikupio Goldman Sachs Group Inc. Fondovi koji trguju sa leveridžom u septembru su postavili rekord po ulaganju u azijske akcije, a najviše se ulagalo u Kinu i Hongkong.
Milijarder David Taper kupuje sve više gotovo sve klase imovine koja ima veze sa Kinom, dok najveća svetska kompanija za upravljanje imovinom, BlackRock Inc., sada preporučuje kupovinu kineskih akcija. Američka kompanija Mount Lucas Management kupuje kineske ETF-ove, a singapurski GAO Capital kupuje akcije velikih kineskih kompanija.
"Ako najavljene mere nadmaše očekivanja, mislim da 'bull market' može trajati tri meseca do pola godine", rekao je Bo Pei iz US Tiger Securitiesu. "Korekcija nakon takvog rasta nije neuobičajena. Ono što je važno je da li može da nastavi da raste nakon korekcije. Ja sam prilično siguran da može", dodao je.
Rast se vidi i na tržištu valuta. Ojačali su honkonški dolar i kineski juan.
Porast akcija bio je toliko snažan da je Kina za samo osam dana povratila uticaj u indeksu tržišta u razvoju koji je izgubila u prethodnih 10 meseci.
Udeo kineskih akcija u indeksu MSCI za tržišta u razvoju porastao je na 27,8 odsto, što je najviše od novembra 2023. godine, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.
Kineske akcije su takođe najviše rasle na svetskim tržištima kapitala tokom prošlog meseca. Indeks Hang Seng China Enterprises je skočio 31 odsto, dok je Hang Seng indeks napredovao 28 odsto.