Otkup sopstvenih akcija i dividenda su dva glavna načina na kompanije nagrade svoje akcionare i motivišu ih da u budućnosti ne prodaju svoje deonice.
Druga po veličini kompanija na svetu, Microsoft, nedavno je objavila da će na otkup sopstvenih deonica potrošiti 60 milijardi dolara.
Međutim, za razliku od dividende koju desetak kompanija listiranih u Srbiji redovno isplaćuje, otkup sopstvenih deonica nije česta praksa, a čak i kada se sprovodi, njegova svrha nije nagrađivanje akcionara, nego sprečavanje pada cene.
Opširnije
Microsoft digao dividendu 10 odsto, na otkup akcija daje još 60 milijardi dolara
Ovo je isti iznos kojim je tehnološka kompanija postavila svoj rekord po pitanju otkupa pre par godina.
17.09.2024
Može li se u Srbiji živeti od dividende?
Poreski tretman i relativno visok prinos čini srpsko tržište kapitala dobrom investicionom prilikom za one koji bi da žive od dividendi.
09.09.2024
Tehnogas skočio na najavu otkupa, do fer cene još 10.000 dinara
Deonice proizvođača i distributera tehničkih i medicinskih gasova, Messer Tehnogasa, skočile su na 33.000 dinara.
23.08.2024
Stakić: Ponuda za Messer mogla bi da pređe 30.000 dinara po akciji
'Po relativnim indikatorima, Messer deluje potcenjeno i postoji prostor za višu ponuđenu cenu', rekao je za Bloomberg Adriju Nikola Stakić.
22.08.2024
Zašto se sprovodi?
Kompanija čijim se akcijama trguje na berzi najčešće kupuje sopstvene akcije kako bi ih kasnije poništila ili pretvorila u deonice bez glasačkih prava i prava na dividendu.
Preostale akcije koje drže deoničari samim tim postaju vrednije. Takođe, kompanije mogu da se odluče da otkupe deo svojih akcija kada u slučaju poremećaja na tržištu žele da spreče dalji pad ili poguraju cenu sopstvenih akcija.
Drugi scenario se donekle i može videti na Beogradskoj berzi, a toj strategiji su ponekad pribegavali Metalac ili Jedinstvo iz Sevojna. Nagrađivanje investitora se, s druge strane, sprovodi gotovo isključivo kroz dividende.
"Na domaćoj berzi trenutno je Metalac aktivan kada je u pitanju program otkupa sopstvenih akcija. To je po pravilu proces koji se kod nas aktivira kada cena pokaže tendenciju pada pa se kroz otkup želi stabilizovati, kako bi se očuvao kredibilitet kompanije", rekao je za Bloomberg Adriju Vladan Pavlović iz Ipopema Securitiesa.
On objašnjava da je to u Srbiji moguće zato što je likvidnost veoma mala pa je lako cenu vratiti na željeni nivo ili sprečiti dalji pad.
"Nije mi poznat slučaj da je kod nas otkup deo strategije povraćaja kapitala, kao što to rade neke kompanije iz našeg bližeg okruženja. Osim Metalca, ponekad je i Jedinstvo Sevojno aktivno, od ostalih imena gotovo niko više", dodao je analitičar.
Ko otkupljuje ove godine?
Metalac je inače aktivan na polju otkupa sopstvenih akcija, ali se na takav potez uprava kompanije ove godine nije odlučila nijednom. U prošloj godini je to uradila u maju, ali je pre toga svoje deonice sticala u više navrata krajem 2022. godine.
Što se Jedinstva iz Sevojna tiče, oni su svoje akcije otkupili više puta ove godine, i po tom planu su daleko ispred bilo koje druge listirane kompanije ove godine.
Od 148,8 miliona dinara (1,27 miliona evra) ponovo otkupljenih akcija ove godine, na sopstvene akcije koje je otkupilo Jedinstvo otpada bezmalo 90 odsto.
Pored Jedinstva, koje je inače poznato i po relativno stabilnoj i izdašnoj dividendnoj politici, svoje akcije su od početka godine kupovali NBB Nekretnine, Termika, Neostar, Tehnohemija i Kopaonik iz Beograda.