Deonice proizvođača i distributera tehničkih i medicinskih gasova, Messer Tehnogasa, skočile su na 33.000 dinara nakon što je većinski vlasnik ponovo objavio nameru da otkupi deo kapitala koji mu još ne pripada. Međutim, proračun analitičara pokazuje da bi i ova cena mogla biti niža od fer vrednosti deonica Tehnogasa - i to za 10.000 dinara.
"Naša je procena, na osnovu modela diskontovanja budućih novčanih tokova da je fer vrednost Tehnogasa 43.714 dinara po akciji", rekao je za Bloomberg Adriju Vladan Pavlović, analitičar kompanije Ipopema Securities.
Opširnije
Stakić: Ponuda za Messer mogla bi da pređe 30.000 dinara po akciji
'Po relativnim indikatorima, Messer deluje potcenjeno i postoji prostor za višu ponuđenu cenu', rekao je za Bloomberg Adriju Nikola Stakić.
22.08.2024
Messer ponovo pokušava otkup ostatka Tehnogasa
Nemački Messer, koji je za akcije Messer Tehnogasa ove godine ponudio 25.000 dinara po komadu, uspeo je da otkupi samo 3,51 odsto kapitala.
22.08.2024
Beogradska berza dobila novog direktora
Prema njegovom profilu na LinkedInu, Ostojić je trenutno zaposlen kao viši poslovni konsultant u Ministarstvu finansija.
21.08.2024
Energoprojekt bi Belex15 mogao da ostavi na osam članova
Domaća građevinska firma Napred razvoj, koja u vlasništvu ima 44,59 odsto akcija Energoprojekta, uputila je ponudu za preuzimanje preostalih akcija.
07.08.2024
"Model smo bazirali na odgovarajućim pretpostavkama vezanim za rast prihoda, profitne stope, CAPEX, obrtni kapital i troškove kapitala, i akumulirani keš u kompaniji. Da li će nova ponuda biti manja ili veća od te cifre, i šta je adekvatna procena Messera, teško je reći. Bilo bi realno očekivati da premija bude bar 30-50 odsto u odnosu na sadašnju tržišnu cenu ukoliko se zaista žele motivisati preostali manjinski akcionari da prodaju svoj deo", dodao je analitičar u odgovorima poslatim mejlom.
"Po relativnim indikatorima, Messer deluje potcenjeno i postoji prostor za višu ponuđenu cenu. Istorijski maksimum je bio 27.000, a može lako da se dogodi da ponuda bude i veća od 30.000 dinara po akciji", rekao je za Bloomberg Adriju dan ranije Nikola Stakić, profesor Univerziteta Singidunum, koji je takođe rekao da je u ovom momentu teško licitirati.
"Postoje dve banke sa zbirnim, odnosno kastodi računom (OTP i Unicredit) čijom kupovinom bi se steklo više od 90 odsto vlašnistva i mogućnost za dalji prinudni otkup", rekao je Stakić.
Nemački Messer, koji je za akcije kompanije listirane na Beogradskoj berzi ranije ove godine ponudio 25.000 dinara po komadu, uspeo je da otkupi samo 3,51 odsto kapitala.
Nemačka kompanija sada u vlasništvu ima 85,6 odsto akcija kompanije, a želi da otkupi preostalih 14,4 odsto. Iz nemačke firme su se obavezali da ponudu sa cenom dostave u narednih 15 dana.
Tržina kapitalizacija Messer Tehnogasa trenutno iznosi 249,2 miliona evra.
Pri pomenutoj fer ceni, Messer bi samo za dostizanje praga od 90 odsto, koji omogućava prinudni otkup, morao da izdvoji 17,3 miliona evra. Pri ceni od 35.000 dinara po akciji, ovo bi Messer koštalo 13,9 miliona, a pri trenutnoj ceni akcija (koja je u toku dana pala na 28.250 dinara) 11,2 miliona evra.
Tehnogas je i jedna od retkih kompanija na Beogradskoj berzi koja ima relativno stabilnu i privlačnu dividendnu politiku.
Proizvođač i distributer tehničkih i medicinskih gasova na skupštini akcionara je usvojio raniji predlog dividende pa će kompanija tako sa deoničarima podeliti 600 dinara po akciji bruto.
Za dividendu će kompanija izdvojiti 621,99 miliona dinara (5,3 miliona evra), dok će kao neraspoređena dobit ostati 21,8 milijardi dinara (186,3 miliona evra).
Za dan dividende određen je 9. jun 2024. godine, a dividenda će biti isplaćena 18. oktobra ove godine.
Messer je 2023. završio rastom profita od 55 odsto, pa je konsolidovana neto dobit iznosila 30,4 miliona evra. Kompanija je poslovne prihode, prema konsolidovanom izveštaju, uvećala za 29 odsto na 187,5 miliona evra, dok su poslovni rashodi porasli za oko jednu četvrtinu na 144,9 miliona evra.
Messer inače nije jedina kompanija iz korpe indeksa Belex15 koja bi mogla da napusti Beogradsku berzu jer je i većinski vlasnik Energoprojekta najavio ponudu za preuzimanje.
(Dopunjeno podacima o tržišnoj kapitalizaciji i poslovanju kompanije).