Promet na Beogradskoj berzi u julu je zahvaljujući trgovanju državnim obveznicama naglo skočio, došavši na nivo poslednji put viđen pre tačno 12 meseci, i gotovo premašivši obim trgovanja iz celog drugog kvartala.
Na berzi su tokom jula ruke promenile hartije od vrednosti u iznosu od 4,45 milijarde dinara, odnosno 38 miliona evra, dok su indeksi Belex15 i BelexLine uvećali svoje vrednosti za 0,56 i 0,73 odsto, pokazuje statistika berze.
Vrednost akcija je u junu pala, što je, kako pojašnjavaju iz brokersko-dilerskog društva Momentum Securities, rezultat činjenice da je u junu presek dividende, odnosno dan nakon kog akcionari nemaju pravo na isplatu udela u prošlogodišnjem profitu kompanije.
Opširnije
Akcije NIS-a blizu najnižeg nivoa ove godine
Od kraja maja akcije su pale za više od 20 odsto.
31.07.2023
Dvogodišnje obveznice uvećale promet na Beogradskoj berzi
Od 16,3 miliona evra, koliko je iznosio obim trgovanja u nedelji završenoj 21. jula, skoro 15 miliona otpada upravo na dužničke hartije od vrednosti.
22.07.2023
Odlazi direktor Beogradske berze, učinak mešovit
U njegovoj poruci nema detaljnijih naznaka o tome ko bi mogao da ga nasledi na vodećem mestu ili o tome kada bi smena mogla da se dogodi.
20.07.2023
Četiri dana - četiri kompanije manje na berzi
Od početka godine Beogradsku berzu napustilo je 19 kompanija i nema naznaka da će se situacija promeniti.
20.07.2023
Metalac i Jedinstvo uvećali profite
Kada govorimo o dividendi, osim Naftne industrije Srbije, o čijim je rezultatima redakcija Bloomberg Adrije već pisala, rezultate za drugi kvartal su objavile još dve kompanije koje tradicionalno nagrađuju deoničare delom neto dobiti.
Ono što je zajedničko za proizvođača posuđa Metalac iz Gornjeg Milanovca, i proizvodno-montažno preduzeće Jedinstvo iz Sevojna, jeste to da su im profiti skočili u prvih šest meseci godine, ali i to da je skok profita bio još očigledniji u drugom kvartalu.
Metalac je tako u prvih šest meseci neto dobit uvećao sa šest na 10,2 miliona dinara. Najveći deo šestomesečnog profita je ostvaren upravo u periodu od aprila do juna, kada je kompanija imala profit 9,3 miliona, što je gotovo osam puta više od prošlogodišnjeg rezultata.
Skupština akcionara Metalca odlučila je da se ove godine na ime dividende isplati 173,9 miliona dinara (1,48 miliona evra). To znači da će akcionari dobiti 90 dinara po akciji bruto, nasuprot 85 dinara, koliko je kompanija isplaćivala prethodnih godina.
Sam iznos po akciji je u prethodnim godinama i bio veći, ali je ukupan iznos isplaćen na ime dividende u 2022. premašio sve prethodne godine.
Jedinstvo je u prvih šest meseci profit uvećalo za 6,7 odsto, dok je drugi kvartal od istog perioda prethodne godine bio dvostruko uspešniji. Neto dobit kompanije je u prvih šest meseci dostigla 107 miliona dinara, odnosno oko 912.000 evra.
Iako Jedinstvo ima stabilnu dividendnu politiku, ove godine su stvari bile nešto drugačije. Akcionari će tako po deonici dobiti 411,8 dinara bruto, što je znatno manje od iznosa koji je kompanija isplaćivala u prethodne tri godine. Identičan iznos po akciji Jedinstvo je isplaćivalo 2019. godine, kada je i dividendni prinos poslednji put bio ispod osam odsto.
Kako su za našu redakciju ranije pojasnili brokeri, velike dividende su u velikoj meri bile posledica realizovanja velikog projekta na TENT-u, što je najveći posao u istoriji kompanije. Ispada da je moguć razlog za oprezniji pristup upravo okončanje ovog posla.
Obveznice zvezda predstave
Za jednogodišnji rekord u pogledu prometa najzaslužnije su bile državne obveznice, koje su u obimu trgovanja od 38 miliona evra učestvovale sa više od 95 odsto.
Što se akcija tiče, najprometnije u okviru indeksa najlikvidnijih deonica bile su akcije Dunav osiguranja (25,5 miliona dinara), NIS-a (20,4 miliona dinara), i Aerodroma "Nikola Tesla", koji je zabeležio promet od 4,3 miliona dinara.
"Dunav je predvodio dobitnike rastom od 8,6 odsto u očekivanju investitora da kompanija neće objaviti skroman finansijski rezultat kao prošle godine", navode iz Momentuma. Napredovale su i akcije valjaonice aluminijuma Impol Seval, i to za 7,1 odsto.
NIS je predvodio gubitnike, a o rezultatima i posledičnom padu vrednosti akcija energetskog giganta možete čitati OVDE.