Tražnja za dužničkim zapisima u Evropi dostigla je novi rekord, a utorak je postao najzauzetiji dan ove godine za emitente državnog duga na kontinentu.
Ponude na aukciji 20-godišnjih državnih obveznica u Velikoj Britaniji (2,25 milijarde funti), premašile su ponudu, i to 3,6 puta, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg. Belgija je za 10-godišnji državni dug zabeležila tražnju od 72 milijarde evra, što je više nego desetostruko više od ponude, rekla je za Bloomberg osoba upoznata sa kretanjima koja nije želela da bude imenovana.
Ponude su prethodni rekord prerasle za 55 milijardi evra.
Opširnije
Svetski 'karneval obveznica' ih vodi ka najbolja dva meseca ikad
Indeks Bloomberg Global Aggregate Total Return zabeležio dobitke od 10 odsto.
28.12.2023
U 2024. u Srbiji će u fokusu biti građanske obveznice
Nikola Stakić, profesor Univerziteta Singidunum, kaže da je u Srbiji potencijal mnogo veći kod građanskih obveznica u idućoj godini.
27.12.2023
EXPO obveznice ispraćaju staru i otvaraju novu godinu
Aukcije EXPO obveznica zakazane su za 18. januar, 5. februar i 5. mart.
28.12.2023
Nemačka će ove godine izdati najmanje obveznica od 2020.
Vlada planira da emituje dužničke hartije vredne oko 440 milijardi evra.
01.01.2024
Takođe, Italija je na aukciji 30-godišnjeg duga primila ponude koje su bile za 90 milijardi evra više od emitovanog iznosa. Ovo je takođe bilo za oko 20 milijardi evra manje od prethodnog rekorda koji je u Italiji postavljen pre četiri godine. Tražnja za sedmogodišnjim obveznicama je sedmostruko prerasla ponudu, rekao je izvor Bloomberga.
Investitori žure da kupe državne obveznice dok su prinosi veći i pre nego što centralne banke krenu da relaksiraju monetarnu politiku. Tržišta trenutno ipak ne očekuju da će centralne banke krenuti da smanjuju stope onako brzo kao što su to očekivala krajem 2023. Prema sadašnjim kretanjima na tržištu novca, Evropska centralna banka (ECB), Banka Engleske (BOE) i Federalne rezerve SAD će do kraja 2024. godine svoje kamatne stope smanjiti za 1,25 procentnih poena.
I pored rasta tražnje za obveznicama, prinosi na dug ostaju visoki zbog manjeg broja onih koji misle da će smanjenja kamatnih stopa doći ubrzo. Prinos na nemački i britanski dug porastao je za po otprilike pet baznih poena na 2,19 i 3,83 odsto (redom). Prinos na američke obveznice porastao je manje, za oko dva bazna poena, pa je iznosio nešto više od četiri procenta.