Nemačka će u 2024. godini emitovati manje obveznica nego u prethodnoj (i najmanje od 2020. godine), jer Vlada mora da smanji obim mera namenjenih za oporavak privrede od pandemije kovida 19 i energetske krize.
Vlada planira da emituje dužničke hartije vredne oko 440 milijardi evra, navodi se u saopštenju koje je u utorak objavila savezna uprava za javni dug. Godina na izmaku bila je rekordna, a u njoj je emitovan dug vredan oko 500 milijardi evra.
Plan uključuje prodaju dugoročnih obveznica u vrednosti od 248 milijardi evra, dok će se emitovati i kratkoročni zapisi vredni 165 milijardi evra. Između 17 milijardi i 19 milijardi evra biće prikupljeno kroz emisije zelenih obveznica, navodi uprava za javni dug.
Opširnije
Raspoloženje nemačkih privrednika palo prvi put od avgusta
Indeks očekivanja, koji meri Ifo institut, u decembru je sa 85,1 pao na 84,3, dok su analitičari očekivali blagi rast.
18.12.2023
Većina Nemaca želi novu vladu i prevremene izbore
Više od polovine nemačkih birača toliko je nezadovoljno koalicionom vladom kancelara Olafa Scholza da žele prevremene izbore.
16.12.2023
Nemačka vladajuća koalicija postigla dogovor o budžetu za 2024.
Prema Bloombergovoj mesečnoj anketi objavljenoj u ponedeljak, ekonomisti su postali pesimističniji u pogledu izgleda Nemačke.
13.12.2023
Industrijska proizvodnja u Nemačkoj nenadano pala, a recesija visi nad glavom
Proizvodnja je opala za 0,4 odsto u odnosu na septembar, predvođena sektorom mašina i opreme.
07.12.2023
Nemačke obveznice su zabeležile rast nakon objavljivanja saopštenja, a prinos na 10-godišnje obveznice je pao za oko pet baznih poena na 2,03 odsto. Ovo je blizu martovskog minimuma u pogledu kamate.
Obim zaduživanja nemačke savezne vlade rastao je od 2020. godine, a namera države bila je da poveća potrošnju nakon pandemije, i da pomogne stanovništvu da se izbori sa rastom cena energenata nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Nakon što su se te krize smirile, ministar finansija Christian Lindner, predsednik Slobodnih demokrata koji se zalažu za restriktivnu fiskalnu politiku, prvobitno je insistirao da nemačka trostranačka koalicija vrati ustavno ograničenje za novo zaduživanje za ovu godinu.
Međutim, neočekivana presuda najvišeg nacionalnog suda koja je ograničila korišćenje vanbudžetskih fondova vratila je vladino planiranje budžeta na početak. Lindner je tako bio sprečen da primeni mehanizam poznat kao "kočnica duga" četvrtu godinu zaredom.
Vladajuća koalicija je takođe ostavila mogućnost da se to ponovo desi i ove godine.