Italija je na aukciji 30-godišnjih obveznica zabeležila tražnju od 130 milijardi evra jer su investitori želeli da kupe hartije sa višim prinosima pre nego što Evropska centralna banka (ECB) smanji kamate.
Ministarstvo finansija je prodalo hartije vredne osam milijardi evra koje dospevaju u oktobru 2054. godine, a razlika u prinosima u odnosu na referentne obveznice je 13 baznih poena. Tražnja je premašila rekord koji je postavljen 2020. kada je ECB zbog pandemije kupovala obveznice.
Prinos na italijanski dug je poslednjih meseci u padu dok su tržišta čekala da ECB krene da smanjuje kamate. Očekuje se da će kamatna stopa na depozitne olakšice pasti na 3,5 odsto u četvrtak. Tržišta novca se klade na još šest smanjenja stopa do kraja sledeće godine jer se inflacija već kreće oko cilja centralne banke od dva odsto.
Opširnije
Tržišta dobro podnela rekordne emisije obveznica
U utorak je emitovan dug investicionog ranga vredan 43 milijarde dolara.
05.09.2024
Hoće li se Srbija dodatno zadužiti na međunarodnom tržištu
Nakon blagog rasta u drugom kvartalu, javni dug Srbije se i dalje nalazi pod kontrolom, rekao je Jakub Kratky, finansijski analitičar Generali Investmentsa.
05.09.2024
Austrija odustala od 86-godišnjih obveznica zbog male tražnje
Uprava za javni dug ove zemlje je rekla da će emitovati samo petogodišnje obveznice.
28.08.2024
Očekuje se da će danas širom Evrope biti prodate obveznice vredne 21 milijardu evra. Među emitentima se nalaze Bawag Group AG iz Austrije i Electricite de France SA iz Francuske.
"Italija je zabeležila tražnju od 130 milijardi evra na aukciji 30-godišnjih obveznica. Moguće je da je to posledica previranja u Francuskoj. Razlika između prinosa na italijanski i francuski dug je ponovo 70 baznih poena, što je najmanje još od vremena pre dužničke krize", rekao je Simon White, strateg MLIV.
Velika tražnja na ovoj aukciji pokazuje da su investitori u evrozoni još raspoloženi da kupuju hartije sa dužim rokom dospeća, iako treba priznati da je Austrija prošle nedelje odustala od plana da emituje 86-godišnju obveznicu.
U septembru često ima mnogo emisija duga širom sveta. Što se tiče SAD, tamo su investitori bili raspoloženi za kupovinu i zbog budućih poteza Federalnih rezervi, za koje se takođe očekuje da će smanjivati kamatne stope.
Očekuje se da će emisije obveznica u Evropi u septembru nakon današnjeg dana dostići 93 milijarde evra. Od početka godine je emitovan dug vredan 1,4 biliona evra, što je 15 odsto više od 2023. godine, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg.
U organizaciji emisije u Italiji učestvovale su banke Barclays Plc, Bank of America Corp., BNP Paribas SA, Citigroup Inc. i Societe Generale SA.